БЕСЕДА КОЈА ЈЕ УШЛА У ИСТОРИЈУ - ПОСЛЕДЊИ ГОВОР МАРТИНА ЛУТЕРА КИНГА: Пророчким речима предвидео своју судбину (ВИДЕО)
Последњи говор пред публиком Мартин Лутер Кинг одржао је у Мемфису у Тенесију
Било је мало иза 6 поподне. Мартин Лутер Кинг стајао је на балкону своје собе на другом спрату хотела "Лорејн" у Мемфису. А онда је једним пуцањем из Ремингтон пушке окончан живот баптистичког свештеника, славног борца за грађанска права у Америци и једног од најдаровитијих беседника 20. века.
ПОРАЗНИ РЕЗУЛТАТИ СТУДИЈЕ НА 23.000 ЉУДИ: Огроман проценат преживелих ковид пацијената има психијатријске поремећаје
НИЈЕ ЕТИЧКИ: Европска агенција за лекове жестоко оплела по руском Спутњику В
РАЗМЕЋЕ СЕ САМО СИРОТИЊА: Ако мислите да стичете статусне симболе куповином - ГРЕШИТЕ! Милионери су променили начин живота из корена
Само дан раније Кинг је одржао свој последњи говор. Говор који ће ући у историју и због скоро пророчких речи које као да су предвиделе догађаје који ће уследити.
Последњи говор пред публиком Мартин Лутер Кинг одржао је управо Мемфису у Тенесију где је допутовао да подржи афроамеричке раднике градске чистоће који су били у штрајку захтевајући боље услове. Говор је остао упамћен под именом "Био сам на врху планине" због одломка у коме је доктор Кинг рекао: "Не знам што ће се догодити. Пред нама су тешки дани. Али за мене заправо то више није ни важно. Јер, био сам на врху планине".
Наставак овог пасуса историјски је најзанимљивији због онога што предвиђају:
"Као и сви, и ја бих желео дуг живот. Дуговечност има своју предност. Али сада не бринем о томе. Само желим да извршавам Божју вољу. А он ми је допустио да се успнем на планину. И погледао сам преко. И видио сам обећану земљу. Можда не дођем тамо са вама. Али желим да знате ноћас, да ћемо ми, као народ, доћи у обећану земљу.
И зато сам вечарас срећан! Не бринем ни због чега. Не бојим се ниједног човека. Моје очи су виделе славу доласка Господњег."
Мартин Лутер Кинг убијен је сутрадан, 4. априла 1968. године.
Починилац, ситни криминалац Џејмс Ерл Греј ухваћен је два месеца касније. Признао је кривицу 10. марта 1969. године и након тога је осуђен на 99 година затворске казне.
Међутим, три дана касније, Реј је повукао своје признање тврдећи да је кривицу признао на наговор свог адвоката и како би избегао смртну казну на електричној столици која је у то време коришћена у Тенесију.
Провео је остатак свог живота покушавајући да себи обезбеди ново суђење. Умро је у затвору 23. априла 1998. када му је било 70 година.
Интересантно је да је и породица Кинг веровала да Реј није убио Мартина Лутера (или макар да га није убио сам). Подржавали су га у његовим покушајима да добије ново суђење и веровали да је атентат имао дубоку политичку позадину.
Све ово дало је материјала за разне теорије завере које се и данас плету око атентата на Мартина Лутера Кинга.