БЛИНКЕН ОБЈАВИО ПЛАН ЗА МИР ИЗРАЕЛА И ПАЛЕСТИНЕ! По тачкама навео неопходне услове
Он се обратио након објаве званичног саопштења шефова дипломатија Г7 у којем су подржане хуманитарне паузе у сукобу у Појасу Газе.
Ентони Блинкен, амерички државни секретар, обратио се данас медијима у јапанској престоници Токију након састанка министара спољних послова Г7.
ИСПЛИВАО ПОСЛЕРАТНИ ПЛАН ИЗРАЕЛА Десна рука Нетањахуа све открила, једна ствар биће КЉУЧНА: "Када се ово заврши и када победимо Хамас..."
"МНОГИ ОД ЊИХ СУ СТРАДАЛИ СА СВОЈИМ ПОРОДИЦАМА" Црни тренутак у историји УН - Гутереш објавио смрт 89 радника УН у појасу Газе
"МАЛИ ХИТЛЕР У БУНКЕРУ, ЛИЦЕ ЗЛА" Ово је вођа Хамаса у Гази, Израел спрема најкрвавији напад због њега! (ФОТО/ВИДЕО)
Шеф Стејт департмента је казао да се међу кључним елементима будућег мира Израела и Палестинаца налази и то да - неће бити присилног расељавања Палестинаца из Појаса Газе.
- Ни сада, ни после рата - поручио је Блинкен.
Он је потом изнео друге услове за мир, а то је да "неће бити коришћења Појаса Газе као платформе за тероризам или насилне нападе", "неће бити поновне окупације Појаса Газе након што се сукоб заврши" и "неће бити покушаја блокаде или опсаде Појаса Газе".
Блинкен је рекао и да је међу условима за мир и то да "неће бити смањења територије Појаса Газе", као и да мора да се осигура да "неће бити терористичких претњи које потичу са Западне обале".
BBC преноси да је шеф америчке дипломатије навео да је за "одрживи мир" потребно да "палестински гласови и аспирације буду у средишту управљања у Појасу Газе након кризе".
Блинкен је казао да план мора да укључује то Појас Газе буде уједињен са Западном обалом под палестинском влашћу.
Државни секретар САД је рекао да он "мора да укључује одрживе механизме за обнову у Појасу Газе" и "пут ка томе да Израелци и Палестинци живе једни поред других" у две одвојене државе.
- Верујемо да је сада време да започнемо разговор о будућности. Не сутра, не после рата, данас - поручио је Блинкен.
Он се обратио након објаве званичног саопштења шефова дипломатија Г7 у којем су подржане хуманитарне паузе у сукобу у Појасу Газе како би се омогућила достава хуманитарне помоћи, кретање цивила и ослобађање талаца, али није затражен прекид ватре између Израела и Хамаса.