БЛИЖИМО СЕ КОНАЧНОМ ДАНУ? НАЗИРУ СЕ ЛЕЂА КОРОНИ? Вирусолози полажу наду, једногласно - једна ствар им је кључ!
Земље попут Индије показују како вирус још увек бесни
Пандемија корона вируса тренутно показује два лица: Нови Зеланд ради оно за чим многи чезну: омогућава својим становницима да воде нормалан живот. И не само то: слике с рок концерта у главном граду Велингтону обилазе свет. Десетине хиљада људи стоје збијени једни уз друге и раздрагано певају омиљене хитове - без маске и без сигурног размака.
СЕНЗАЦИЈА: Грчки хотели 5* на попусту до 50%! TRAVELLAND ради за вас и недељом!
ДИРЕКТОР МОДЕРНЕ САОПШТИО: Трећа доза вакцине можда већ у септембру, било би пожељно да је приме ове групе људи
ПОЧИЊЕ ИСПИТИВАЊЕ СПУТЊИК В ВАКЦИНЕ НА ОБОЛЕЛИМА ОД РАКА: Када ћемо знати прве резултате клиничког истраживања?
С друге стране, земље попут Индије показују како вирус још увек бесни. Здравствени систем пропао је под другим таласом короне, премало је боца с кисеоником, а лешеви плутају Гангом. Број смртних случајева од корона вируса достигао је врхунац у среду (19. маја) - око 4.500 људи умрло је од COVID-19, пише Дојче веле.
Универзитет Џон Хопкинс јавља како ни једна друга држава није пријавила толико смртних случајева од корона вируса у једном дану као Индија. Тај број је вероватно већи, с обзиром на то да има доста непријављених случајева.
Већ годину дана се расправља када би се пандемија могла завршити. До сада су одговори били отрежњујући, али и то се променило. Откако водећи немачки виролози говоре о "добром лету", многи полажу наде у окончање пандемије. У Немачкој инциденција пада испод 100, а број вакцинисаних свакодневно се повећава. Назире ли се корони крај?
И у САД-у стручњаци показују оптимизам. Епидемиолог са Универзитета Џон Хопкинс Џастин Леслер рекао је за "Вашингтон пост" да изгледа да ће "вакцине победити" чак и ако неће бити нечега попут "коначног дана" пандемије. И виролог Антони Фаучи, који саветује Белу кућу, уверен је да ће се "пандемија COVIDa-19 окончати". Он додаје: "Ако до јесени успемо да вакцинишемо око 70 посто људи, изаћи ћемо из фазе епидемије и ући у фазу контроле".
Чак и ако ове речи дају разлога за оптимизам, у многим западним земљама то неће бити тако једноставно. Јер, када ће и хоће ли ова пандемија бити окончана зависи од многих фактора, а на неке је тешко утицати.
Научници су у почетку рекли да око 60 до 70 посто људи мора бити имуно на вирус, како би се постигло оно што се назива имунитет стада или крда. Када око 66 посто људи буде имуно на темељу прележане заразе или добијених вакцина, вредност Р ће пасти испод 1, гласила је тадашња претпоставка. Заражена особа би у том случају могла да инфицира мање од једне особе и пандемија би била окончана.
Сада се, међутим, полази да је корона вирус заразнији него што се у почетку мислило. Већина научника верује да се око 80 посто људи треба да вакцинише како би вредност Р пала испод 1 и како би се пандемија зауставила. У неким би ситуацијама - попут карневалске поворке у Хеинсбергу у савезној покрајини Северна Рајна-Вестфалија, која је почетком 2020. постала позната због бројних инфекција, имунитет стада морао бити још већи како би постојале добре шансе против ширења вируса због карневалског славља, на којем људи, збијени једни уз друге, славе и певају, сматра немачка новинарка Маи Ти Нгуен Ким.
Нове варијанте корона вируса из Велике Британије, Јужноафричке Републике, Бразила и Индије такође узрокују несигурност, јер научници претпостављају да се шире најмање 30 посто брже од оригиналне варијанте. Готово 90 посто људи морало би бити вакцинисано, како би се достигао имунитет стада.
Уз то, ефикасност вакцина би се могла смањити, посебно код јужноафричке варијанте. Тако су векторске вакцине попут АстраЗенеке показале ефикасност од 10 до 57 посто, док су друге вакцине попут мРНА вакцине компаније Биотек имале нешто бољи учинак.
У којој мери вакцинисање помаже против даљег преношења вируса још није коначно разјашњено. Досадашњи резултати произвођача показују да је могућност заразе, коју могу пренети вакцинисани људи, мања и да се бројка креће између 67 и 94 посто - у зависности од вакцине.
Стопе вакцинације у многим земљама свакодневно се повећавају. У Немачкој је, према подацима платформе "Наш свет у подацима", употребљено 37 вакцина на стотину становника. У Израелу, једној од водећих земаља по вакцинацији, вакцинисано је 60 људи на 100 становника.
Али да ли се стопа вакцинације од око 80 посто може постићи у наредним месецима је упитно. Проблем: чак и ако је на располагању довољно вакцина, увек ће бити људи који се не могу вакцинисати. То укључује, на пример, људе којима се вакцинација тренутно не препоручује, попут трудница или деце.
У САД-у се показало да кампања вакцинације такође може посустати; број вакцина, које се свакодневно дају, пада од средине априла. Око осам посто вакцинисаних није се појавило да прими другу дозу вакцине. Неке државе настоје да људе привуку наградама, као што су лутрија, бесплатног уласка у музеје или давањем грицкалица или бесплатних пића. И у Израелу број вакцинисаних споро расте од марта.
До стагнације би могло доћи и у Немачкој. Према студији "Цовимо", коју је провео државни епидемиолошки Институт Роберт Кох, жеља за вакцинацијом зависи и од доступних цепива. Стопа пристанка на мРНА-вакцину компаније Биотек-Фајзер и Модерна била је знатно већа од оне за вакцину АстраЗенеке. Што су старији, људи су више спремни на вакцинацију. То би могло да значи да ће млађе популације показати мању спремност као и да ће стопа вакцинације стагнирати.
Поред тога, вакцине ће се можда требати освежити. Политичар СПД-а и епидемиолог Карл Лаутербах сматра да ће вакцинисани држати имунитет од око шест месеци након добијања цепива против короне.
Упркос свим лошим вестима: стручњаци наговештавају неку врсту престанка опасности и претпостављају да вирус постаје ендемски. То значи да ће се придружити низу вируса који узрокују сезонске прехладе и да ће вероватно постати дечја болест ако деца и даље не буду вакцинисана. Али до тада ћемо се морати мало да се стрпимо: виролог из берлинског клиничког центра Шарите Кристијан Дростен сматра да би то могао бити случај тек за око годину и по дана.