ТУГА
БОЛ КОЈА НЕ ПРОЛАЗИ: Двоје деце из основне школе преминуло услед избијања инфекције - срцепарајућа вест, опасна зараза УЗЕЛА ДАНАК
Двоје деце из исте основне школе преминуло је док се школа бори са избијањем инфекције.
Двоје деце, ученика основне школе, је преминуло усред избијања инфекције гиардијом. Агенција за здравствену безбедност управља ситуацијом, наводећи да се не верује да су ове смрти директно повезане са инфекцијом.
У Ливерпулу, двоје деце из основне школе Millstead се суочило са случајевима гиардије, док Агенција за здравствену безбедност Уједињеног Краљевства истражује ситуацију без веровања да су смрти директно повезане са инфекцијом, преноси The Сун.
Портпарол УКХСА је рекао: "Свесни смо тужне смрти двоје деце која похађају основну школу Millstead. Наше мисли су са породицама, пријатељима и школском заједницом. Верује се да смрти нису повезане са гиардијом. Гиардија обично изазива гастроинтестиналне болести које су самоограничавајуће и које се лако шире у домаћинствима и школским срединама.
Директорка школе Мишел Берд је изјавила: "Цела заједница школе Millstead је девастирана због тужне вести о недавној смрти двоје наше млађе деце."
Додала је: "Упутили смо најискреније саучешће њиховим породицама. Обоје деце су доносили радост у своје учионице током времена проведеног код нас, и заувек ће бити у нашим срцима. Блиско сарађујемо са нашим породицама, особљем и ученицима како бисмо их подржали док се суочавамо са овом страшно тужном вешћу."
Гиардијаза је инфекција дигестивног система коју изазивају ситни паразити познати као гиардиа ламблиа. Инфекција може изазвати симптоме као што су дијареја, грчеви у стомаку, гасови и надутост.
Међутим, генерално не представља озбиљан ризик по здравље и може се лако лечити антибиотицима.
Гиардиа интестиналис: Узроци, Пренос, и Лечење
Гиардиа интестиналис је паразит који инфицира дигестивни тракт, претежно дуоденум. Овај паразит има два облика: вегетативни и цистични.
- Вегетативни облик: Дужине 10-20 µм, крушкастог облика са билатералном симетријом и два симетрична једра. Размножава се бинарном деобом и живи у дуоденуму, али може доспети и у јетру и жучне путеве.
- Цистични облик: Овалног облика са дебелим зидовима, садржи 2-4 једра и паразитира у доњем делу танког црева и дебелом цреву, одакле се избацује фецесом.
Пренос:
Инфестација настаје уносом цисти путем контаминиране хране, воде и прљавих руку. Инфекција је раширена глобално, посебно међу децом у субтропским и тропским областима.
Патолошки значај:
Гиардијаза може бити асимптоматска или изазвати дисфункцију танког црева.
- Инкубација: 10-15 дана.
- Акутни облик: Карактерише га надутост, болови око пупка, учестале столице са присуством масти (стеатореја), нормална или благо повишена телесна температура. Такође се јављају симптоми попут раздражљивости, главобоље, несанице и смањења радне способности.
- Пролонгирани облик: Јавља се код особа са ослабљеном цревном слузокожом, манифестује се малаксалошћу, губитком апетита, умором, губитком телесне масе, отоцима и нередовним столицама.
Дијагноза:
Поставља се на основу анамнезе, клиничке слике и лабораторијских испитивања фецеса и дуоденалног сока. Користе се нативни препарати и препарати бојени по Гимзи, серолошке методе (ЕЛИСА, РИФ) и ин витро алергијске реакције.
Лечење:
Обухвата клинички манифестне и дијагностиковане асимптоматске случајеве. Користе се лекови као што су метронидазол, тинидазол, фурамид, артроцин и атебрин током 5-6 дана. Превенција укључује опште и неспецифичне мере хигијене.