ЛИДЕРИ БРИКС-А СЕ ОГЛАСИЛИ О СУКОБУ НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Кинески председник предложио три хитна задатка
Одржана је прва ванредна конференција у историји БРИКС-а посвећена међународном питању.
Представници БРИКС-а су 21. новембра одржали ванредну видео конференцију о палестинско - израелском питању.
Овај видео самит је истовремено и први састанак лидера БРИКС-а од његовог проширења у августу ове године. Како се ради о најпрестижнијој и најутицајнијој платформи за сарадњу земаља у развоју, овај самит, до кога долази у критичном тренутку палестинско-израелског сукоба, представља добар почетак сарадње између нових и старих чланица БРИКС-а.
НЕ ЗАНИМА ИХ ПРИМИРЈЕ: Израелске снаге поубијале Палестинце на Западној обали
"РАДИМО БЕЗ ПРЕСТАНКА..." Макрон поздравио примирје Израела и Хамаса
ОГЛАСИО СЕ ПАЛЕСТИНСКИ ИСЛАМСКИ ЏИХАД ПО ПИТАЊУ ПРИМИРЈА: Нећемо ослободити израелске војнике
Како изјављује Си Ђинпинг, кинески председник, кључно је то што земље БРИКС-а захтевају праведно и мирно решење за конфликт Израелаца и Палестинаца.
Председник Си Ђинпинг је на самиту одржао и говор под називом - Радимо на прекиду ватре и остваривању трајног мира и одрживе безбедности . Си је предложио три хитна задатка.
Прво, стране у сукобу морају да прекину непријатељства и одмах постигну прекид ватре, зауставе свако насиље и нападе на цивиле.
Друго, хуманитарни коридори морају бити сигурни и неометани, а становништву у Гази треба обезбедити хуманитарну помоћ. Мора престати колективно кажњавање народа у Гази, присилно премештање или ускраћивање воде, струје и горива.
Треће, међународна заједница мора деловати практичним мерама како би спречила да се сукоб прелије и угрози стабилност на читавом Блиском истоку.
Западним земљама недостају и воља и храброст
Председник Си наглашава да је једини одрживи начин да се прекине нови круг палестинско-израелског сукоба прихватање решења "две државе".
Лидери БРИКС-а први пут су одржали специјални самит о регионалном конфликту. На састанку је био присутан и Генерални секретар УН Антонио Гутереш који је позивао земље БРИКС-а да играју већу улогу у решавању горућих питања.
Константовано је да због противљења појединих земаља, Савет безбедности УН није могао да предузме акције, што је постало непремостива препрека. Затим, неким западним земљама недостају воља и храброст да се залажу за правду, а то доводи до вакуума у глобалном систему управљања. Земље БРИКС-а желе да попуне тај вакуум а да БРИКС ојача свој утицај у међународној заједници.
Од избијања нове рунде палестинско-израелског сукоба па све до сазивања новог виртуелног састанка, Кина, Русија, Бразил, Јужна Африка и друге чланице БРИКС-а захтевају прекид ватре у Гази. Став чланица БРИКС-а је једногласан: оне су посвећене промовисању преговора о миру, супротстављању насиљу и избегавању хуманитарних катастрофа, што је приступ који се јасно разликује од приступа западних земаља.
БРИКС постаје симбол међународне правде и има све већи утицај у међународној арени.
Озбиљна маргинализација палестинског питања у последње време један је од основних узрока новог палестинско-израелског сукоба. Приступ земаља БРИКС-а, које наглашавају забринутост за права Палестинаца, помоћи ће да ово питање добије приоритет у међународној заједници и створиће услове за свеобухватно и праведно решење.