"НЕ ВЕРУЈЕМ ДА ЋЕ ДРУГИ ТАЛАС КОРОНЕ БИТИ ТОЛИКО СМРТОНОСАН": Светски стручњаци упутили апел и савет свим грађанима
Доктор Сикора мисли да је увођење карантина у Британији последња ствар о којој треба да се размишља
Водећи британски онколог Карол Сикора (72) у колумни за "Дејли мејл" осврнуо се на други талас епидемије корона вируса и објаснио зашто паника може да произведе катастрофалне последице.
УСВОЈИЛИ СУ ЧЕТВОРО ДЕЦЕ ПА ДОБИЛИ ШОК ВЕСТ: Сањали да имају велику породицу, а онда им се ЖИВОТ тотално променио
ЈОШ ЈЕДАН ВЕЛИКИ УСПЕХ РУСКИХ НАУЧНИКА: Лекари развили тест за генетско истраживање тумора
ГНУСАН ЧИН МУШКАРЦА! СИЛОВАО СТАРИЦУ (80) ПА ЈОЈ ТРАЖИО ЧАЈ: Рекао да је снажна као и његова бака
- Други талас корона вируса једноставно није толико смртоносан. Ако се успаничимо, изгубићемо још много живота - написао је Карол Сикора који је напоменуо да британској влади од почетка пандемије није био циљ да сузбије вирус и спаси животе већ да шири ирационалан страх.
Поручио је да разуме уплашеност људи због тескоба које је наметнула пандемија короне као и зебњу хроничних болесника и узнемиреност због прекида уобичајеног породичног живота. Али је додао да су ти страхови били употпуњени смерницама владе која није следила препоруке стручњака.
Проширени, али несавршени режим тестирања открио је повећану стопе заразе у многим регионима на шта указује и чувени Р број који износи 1,4.
То није погубно, али је далеко од идеалног, поручио је доктор и додао да повратак на карантин треба да буде последња ствар о којој треба да се размишља у Британији јер то може да буде погубно по физичко и ментално здравље људи.
- Једноставно не можемо да приуштимо панику - истакао је.
Др Сикора је додао да иако расте стопа заразе (пример Шпанија), не расте број пријема у болници. То је случај и у Британији где су прошле недеље 154 особе примљене у болницу, мање него претходне недеље.
Али се пита да ли ће тако остати или ће се повећати број хоспитализованих пацијената као што је случај био у априлу.
Онколог више верује у први сценарио јер тренутни пацијенти имају благе симптоме и осећају се добро. Као разлог томе навео је и то да је у Британији забележен велики број смртних случајева у пролеће због гротескне грешке чишћења болница од старијих пацијената који су слати у домове за старе, а да претходно није испитано у каквом су стању ове установе.
Поново је подвукао да не верује да ће други талас бити смртоносан као претходни. Напоменуо је да је важније да млади људи не преносе вирус старијим људима и рођацима који су у ризичним групама него сама чињеница колико младих ће се заразити Ковидом.
Подсетио је на чињеницу да ниједно дете у Британији није умрло од короне, као и да људи млађи од 50 година у овој земљи имају већу шансу да страдају у саобраћајној несрећи него да умру од Ковида.
Указао је и на опасност ограниченог карантина о чему је говорио министар здравља Мет Хакок јер постоји шанса од нових зараза чим се изолација укине. Скренуо је пажњу и да се НХС спрема за прилив нових пацијената, али је истакао да болнице морају да наставе са рутинским пословима.