БРИТАНСКИ МЕДИЈИ БРУЈЕ О СРБИЈИ: Како је једна мала земља ИСПРЕД највећих европских држава?
Србија је забележила други најбржи темпо вакцинације у Европи, са 4,6 доза на 100 људи
Док Европу погађа криза због недовољне количине вакцина против корона вируса, једна мала земља која није чланица ЕУ - Србија - забележила је други најбржи темпо вакцинације у Европи, са 4,6 доза на 100 људи, одмах иза Велике Британије, али испред највећих европских нација, пише BBC.
СЈАЈНЕ ВЕСТИ: Данас у Србију стигао нови контигент Фајзерових вакцина!
КОРОНА ПРЕСЕК ПО ГРАДОВИМА: Београд и даље предњачи, нема опуштања ни у осталим местима у Србији
НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ МИНИСТАРСТВА ЗДРАВЉА: Још 1.739 инфицираних ковидом, преминуло 18 особа
Београд је тек прошле недеље започео кампању масовне вакцинације после добијања милион доза кинеске "Синофарм" вакцине. Прва особа која је у Србији примила кинеску вакцину била је министар здравља Златибор Лончар.
- Прошлог лета Србија је била међу прве три земље у свету која је потписала уговор са "Фајзером" и прва смо земља у региону.
Разлог зашто имамо руске и кинеске вакцине су добри односи нашег председника Александра Вучића са председником Русије Владимиром Путином и председником Кине Си Ђинпингом.
Захваљујући томе имамо да понудимо грађанима две додатне вакцине.
На питање новинарке колико су надлежни сигурни у исправност ове две вакцине, које још нису широко прихваћене, Лончар каже:
- Ми имамо поверење у нашу Агенцију за лекове која је међу 50 најригорознијих на свету. Вакцине су испуниле све стандарде и услове које смо прописали - наводи Лончар.
На питање како је дошло до тога да се Србија изборила за толико вакцина и при том "победила толико земаља" и да ли је то због тога што је веома рано почела да мисли о томе да је вакцина једини излаз у епидемији, Лончар каже:
- Не бих се сложио са Вама. Мислим да нема ниједне земље на свету која не би отпочела вакцинацију, проблем је само што неке од њих немају вакцину. Нама је најважније да вакцинишемо што већи број људи, јер ћемо се тако пре вратити нормалном животу, повратити економију... - навео је Лончар.
Према Лончаревим речима, чињеница је да нема довољно вакцина. А све што се до сада дешавало са расподелом вакцина међу државама, треба да нам буде лекција за будућност, сматра Лончар.
Морамо се убудуће другачије организовати ако не желимо више да долазимо у овакве ситуације.
На питање да ли је и ЕУ требало да се окрене руској и кинеској вакцини, Лончар је рекао:
- Мислим да би било боље за све грађане ЕУ и остатак света. То је глобални проблем, пандемија утиче на цео свет. И нема разлога да се не користе сви расположиви ресурси, где год да су и без инсистирања на политичким резликама - навео је Лончар за BBC.