БУГАРСКА ПОНОВО ИДЕ НА ИЗБОРЕ: Ко ће оформити нову владу - певач или телохранитељ?
Велике су шансе да ће данашњи избори изнедрити треће или четврте изборе
У Бугарској се данас одржавају парламентарни избори након што су претходни пролетос завршили нерешено, али сад више није извесно ни да ће странка бившег премијера Бојка Борисова бити релативни победник.
ИЗВУЧЕНО ЈОШ ЈЕДНО ТЕЛО ИЗ РУШЕВИНА: "Више не тражимо преживеле, сад тражимо мртве" (ФОТО/ВИДЕО)
ХАИТИ ПОТОНУО У ХАОС: Траже хитну војну помоћ САД-а и Уједињених нација, страх од ескалације насиља (ФОТО/ВИДЕО)
КОЛИКО СУ ВАКЦИНЕ ЕФИКАСНЕ ПРОТИВ ДЕЛТА СОЈА: Једно цепиво "потапа" индијску варијанту, да ли ће бити потребна трећа доза?
Упркос свакодневним противвладиним протестима прошлог лета, низу скандала и политичком замору њеном готово десетогодишњом владавином, странка ГЕРБ бившег 62-годишњег телохранитеља с црним појасом у каратеу успела је бити прва на изборима у априлу.
Али друге странке у јако фрагментираном парламенту одбиле су да с њим уђу у владу, а нису успеле да постигну ни договор о алтернативној коалицији.
Због тога је именован прелазни кабинет и сазвани су нови превремени избори који ће бити одржани данас.
Изгледа да је јасно "ко неће владати" јер ће ГЕРБ поново бити изолован, сматра Јулиус Павлоф, директор Центра за анализу и маркетинг из Софије.
- Али кога бирачи желе на власти? Питање остаје отворено - рекао је за АФП.
Изгледа да нема лаког одговора с обзиром на то да агенције за испитивање јавног мнења предвиђају још један фрагментирани парламент и вероватни прелазак шест политичких група преко прага од четири посто гласова.
Противестаблишментска странка Постоји такав народ (ИТН), коју је почетком прошле године основао бивши телевизијски водитељ и певач Слави Трифонов (54), по последњој анкети добија око 21 посто гласова, готово једнако као и ГЕРБ.
Већ ослабљени Борисов недавно је претрпио низ нових удараца због открића о лошем управљању и оптужбама за корупцију.
Уз то, догодиле су се и незапамћене америчке санкције против бугарских олигарха који су били привилегирани током његове владавине.
Али хоће ли његови противници успети да окупе потребну већину и постићи договор о формирању владе?
Трифонова странка ИТН већ је одбила сурађивати и с ГЕРБ-ом и с опозиционим социјалистима, традиционалним странкама.
Уместо тога нада се да ће окупити коалицију са странкама које су произишле из протеста прошло лето, крајње десном Демократском Бугарском, која у анкетама добија 12 посто гласова, и левичарском странком Устаните! Мафија ван!, која има потпору између пет и шест посто бирача.
- Да би се добила стабилна влада... не можемо искључити треће или четврте изборе - рекао је Тошко Јорданов, заменик председника ИТН-а.
- Земља неће пропасти, то је демократски процес - додао је у ретком јавном наступу на крају неконвенционалне изборне кампање у којој је већина странака избегавала интервјуе за медије.
Трифонов је најмање причљив од главних кандидата и комуницира само путем Фејсбукиа. Одржао је само један састанак са студентима, који су му могли постављати питања.
Рекао је да не жели бити премијер, али спреман је преузети неку другу функцију.
Бориана Димитрова, директорка бугарске агенције за испитивање јавног мнења Алфа Рисрич, очекује "крхке већине и нестабилне коалиције".
Павлоф је такођерупозорио на последице још једног евентуално пропалог договора странака које се противе Борисову.
- Ако изазову треће изборе, бирачи ће их јако казнити - рекао је.