ОН ЋЕ ИЗВУЋИ ЛИБИЈУ ИЗ ПАКЛЕНОГ ГРОТЛА? Американци у ПАНИЦИ због овог ХАРИЗМАТИЧНОГ ЛИДЕРА
Док Американци бомбардују положаје Исламске државе, на терену трају жестоке борбе више терористичких фракција и владиних снага у Либији. Као решење се намеће само једна особа.
Американци су започели бомбардовање позиција ИД-а у Либији, на захтев владе у Тобруку коју признају УН. Положаји терориста су у граду Сирту, који је уједно било главно упориште ове владе. Премијер Фајез Сераџ је на државној телевизији потврдио да су први ваздушни напади извршени на специфичне локације у граду, и да су нанели тешке губитке терористима. Портпарол Пентагона Петер Кук изјавио је да напади немају крајњи циљ у овом тренутку.
Сирт је симболичан либијски град. Овде је рођен бивши председник Либије Муамер Гадафи. ИД је освојио овај средоземни приобални град прошле године, и ту је створио најјаче своје жариште изван Сирије и Ирака. ИД је искористио хаос у држави са две владе, те је због недовољног безбедносног окружења учврстио свој положај у Либији, грабећи територију, села и градове.
НАЈКРВАВИЈЕ БОРБЕ У ЛИБИЈИ: Владине снаге ЖЕСТОКО ударају на џихадисте у СИРТУ! (ВИДЕО/ФОТО)
Уз посредство УН-а, прошле године је постигнут договор двеју завађених страна у Либији за стварањем Владе националног јединства. Како је цела ствар и даље политички осетљива, Влада националног јединства није до сада одлучила да позове у помоћ неку светску силу.
Џихадисти су сада окружени, јер су либијске снаге опколиле град, и ИД је затворен у неколико квадратних километара градског средишта, где држе конференцијску салу, средишњу болницу и универзитет. Стога је Председничко веће Владе националног јединства одлучило да активира своје учешће у међународној коалицији против ИД-а и да затражи од Сједињених Америчких Држава да нападну положаје ИД-а.
ХАОС У БЕНГАЗИЈУ: Џихадисти дигли у ваздух 23 људи због америчке интервенције (ФОТО)
Амерички председник Барак Обама је издао наређење за ваздушне нападе, па је планирано напредовање војних снага Владе националног јединства на копну уз жестоко гранатирање положаја ИД-а из америчких авиона, гађајући процењених неколико стотина бораца. Проблем за војску, која је састављена највише од милиције из западног града Мисрате, јесте тешка снајперска паљба и постављене бомбе око града.
Од маја до данас погинуло је 350 њихових војника, а рањено више од 1500. Војници оптужују конкурентну владу у Триполију да мало ради како би помогла у напредовању против џихадиста. Након сламања терориста у Сирту, могуће је спречити и организовано кријумчарење људи преко Средоземља, као и покретање знатно посрнуле либијске нафтне индустрије.
ЏИХАДИСТИЧКА ФАБРИКА СМРТИ: Овако изгледају просторије где Исламска држава прави оружје (ФОТО)
Као и много пута пре, и овде се ради о пустим жељама јер тзв. Влада националног јединства заправо није унија главних милиција у држави, нити географски представља земљу кроз уједињење главних центара моћи. Ради се о савезу Мисрате и Триполија, које су уједно "спојиле" источне и западне националне нафтне компаније. У том послу се Тобрук и Триполи и даље туку за национално нафтно благо, те настоје да придобију за себе што је више могуће користи.
УН је пристао на ту игру, јер је приоритет међународне организације давање мита кључним милицијама које би могле да омогуће експлоатацију нафте преко инфраструктуре које оне контролишу. Овде се не ради о ИД-у, већ о федералистичким снагама генерала Калифе Хифтара (Либијска национална војска) и исламистичких снага Мисрате. Међусобни ударци на извоз нафте односно блокаде кључних терминала главни је облик њихове међусобне борбе.
ОБАМА ИЗДАО НАРЕЂЕЊЕ! Амерички авиони поново напали Либију (ФОТО)
Према неким подацима, експлоатише се тек 30 одсто нафтних поља, док су остали у сталном процесу гашења и поновног покретања, зависно од политичких и војних сразмера снага.
Напад на Сирт, који долази након либијске критике самоиницијативне акције француских снага против терориста (о њиховој присутности у Либији сазнало се тек након што је погинуло троје њихових војника), има још симболике. Наиме, након пет година, из затвора у западном либијском граду Зинтану пуштен је на слободу Сеиф ал-Ислам Гадафи, син покојног либијског вође. Пре тачно годину дана, Гадафи је осуђен на смрт стрељањем у Триполију.
КОНАЧНО ОТКРИВЕНО ГДЕ ЈЕ ГАДАФИЈЕВО БЛАГО: Ови људи сада уживају у њему!
Ипак, казна није извршена јер је "Хјуман рајтс воч" упозорио на превелику политизираност суда. На суд у Триполију није ни ишао, већ се јављао у судницу путем видео везе. Његово пуштање темељено је на закону о општој амнестији, који је донела међународно призната влада. Пуштен је још у априлу, али због његове безбедности вест није пуштена пре у јавности. Наравно, одмах су почеле цурити вести какву улогу би млади Гадафи могао да има у новој Либији.
Наводно је почео да контактира људе у Либији и иностранству који га подржавају, и који би могли да скују неки план за спас пропале земље.
ЖЕСТОКА БИТКА ЗА СИРТ: Воде се одлучујуће борбе за контролу над градом (ВИДЕО)
Већина племена која су подржавала његовог оца у грађанском рату 2011. виде у Сеифу спаситеља Либије и вољни су га подстакнути као вођу у било ком политичком процесу који би довео до националног помирења и поновног уједињења земље, посебно након што се види да Влада националног јединства не доноси стабилност и безбедност, а камоли да може задовољити свакодневне потребе Либијаца.
И многи други Либијци сматрају да би Сеиф могао имати потенцијално позитивну улогу, с обзиром на јачање неповерења према влади. Кад се сагледају племена у апсолутним бројкама, највише има оних који су подржавали његовог оца, па је савез племена налик оном у Гадафијево време можда најбољи начин спашавања и очувања државе.
ОДЛУЧУЈУЋА БИТКА ЗА СИРТ: Либијска војска задаје коначан ударац џихадистима?
Племена су се ујединила сама у Врховно веће либијских племена, коме недостаје политичка кохерентност и јако вођство. Ову улогу би могао лако преузети Сеиф, добити још јачу јавну подршку и једним потезом срушити легитимитет обе владе.
Стога су владе напрасито одлучиле да је потребан неки потез који ће им вратити легитимитет, а сарадња са Американцима у нападу на Сирт један је од тих потеза, посебно након што се чује све већи позив Либијаца на ред и мир какав је постојао пре рушења Гадафија. Наравно, такав повратак би водио чисткама и револуционарним судовима који је побио већину владиних званичника и сарадника са западним силама, које су уништиле Либију, а њене градове предали групи наоружаних лудака из ИД-а.