ЧЕКАЛИ НА ПРАВДУ 37 ГОДИНА: Осуђен мушкарац који је 1977. киднаповао дете (ВИДЕО)
Педро Ернандес проглашен кривим за отмицу из 1977. године
После 37 година истраге и два суђења, америчка порота је прогласила кривца у једној од најпознатијих случајева нестанка деце у САД.
После девет дана разматрања поротници су на крају прогласили педесетшестогодишњег Педра Ернандеса кривим за отмицу и убиство малог Итана Пејтса (Етана Патз), рекао је службеник суда у држави Њујорк. Ернандес је имао 18 година у време нестанка. Казна ће му бити изречена 28. фебруара.
Био је 25. мај 1979. и шестогодишњи Итан Пејтс први пут је ишао сам до школског аутобуса на два корака од куће, у кварту Сохо на Мехнетну, када је нестао, што је трауматизовало град и целу генерацију америчких родитеља.
БИЗАРНО: Мајци одузели децу јер су спавали са њом у кревету
Никад ништа није нађено од дечака, због чега је за оптужбу било јако тешко да било шта докаже. Итан је званично проглашен мртвим 2001. године.
Прво суђење које је трајало четири месеца завршило се поништавањем у мају 2015. После три недеље разматрања порота није успела да дође до једногласне одлуке.
Током саслушања на другом суђењу које се завршило крајем јануара оптужба је поново представила Ернандесово признање полицији 2012. године.
Ернандес је радио у бакалници близу аутобуске станице. У свом признању полицији он је рекао да је привукао дете у подрум бакалнице, да га је задавио, и затим ставио тело у пластичну кесу, а кесу у картонску кутију коју је бацио у оближњу канту за ђубре.
Одбрана је понављала у другом суђењу да му је признање изнуђено и да су признања која је давао пријатељима сувише стара и неодређена да би имала вредности. Његови адвокати рекли су да су његова признања лажне слике ментално оболелог човека.
После нестанка дечака његов лик с плавом косом и плавим очима облепљен је месецима широм града, чак се појавио и на екранима на Тајмс скверу. Његов лик је био први лик несталог детета у САД који је стављен на картонима за млеко.
После нестанка, у САД је формиран Центар за несталу децу, што је постала међународна мрежа.