Цео свет бруји о овом чудесном случају: Наташа се припремала за операцију кад је преминули донор органа оживео на њене очи - Требало је да му узму органе, а онда су му потекле сузе (ФОТО/ВИДЕО)
Координатор за донацију органа је била под притиском да пронађе другог лекара за операцију.
Наташа Милер се спремала да ради свој посао чувања донираних органа за трансплантацију, када су медицинске сестре одвезле донора у операциону салу. Убрзо је схватила да нешто није у реду. Иако је донор проглашен мртвим, чинио јој се веома живим.
- Померао се. Као кретање, лупање по кревету. И онда када смо отишли тамо, могли сте да видите да су му потекле сузе. Видљиво је плакао - рекла је Милер у интервјуу за НПР.
Стање донора узнемирило је све у операционој сали болнице Баптист Хелт у Ричмонду, у америчкој држави Кентаки, укључујући и двојицу лекара, који су одбили да учествују у вађењу органа, каже она.
- Хирург је рекао: "Отишао сам. Не желим да имам никакве везе с тим". Било је веома хаотично. Сви су били веома узнемирени - каже.
Милер каже да је чула да је координаторка случаја у болници њеног послодавца, подружнице за донаторе органа из Кентакија (КОДА), позвала свог супервизора за савет.
- Дакле, координатор позива надзорника у то време. А она је говорила да јој је он рекао да треба да "нађе другог доктора да то уради" - и да, "ми ћемо да урадимо овај случај. Она мора да нађе неког другог". А она је рекла да "не постоји нико други". Плакала је јер је викао на њу - рекла је Наташа Милер.
Свачија најгора ноћна мора
Преузимање органа је отказано. Али неки радници КОДА-е кажу да су касније дали отказ због инцидента из октобра 2021. године, укључујући још једног стручњака за очување органа, Николету Мартин.
- Цео свој живот сам посветила донирању и трансплантацији органа. Сада ми је веома застрашујуће када је дозвољено да се овакве ствари догоде и да нема више места за заштиту донора - каже Мартин.
Мартин није тог дана распоређена у операциону салу, али каже да је мислила да би могла да буде позвана. Тако је почела да прегледа белешке случаја раније у току дана. Узбунила се када је прочитала да је донор давао знаке живота када су лекари покушали да му прегледају срце, каже она.
- Донор се пробудио током своје процедуре тог јутра ради катетеризације срца. И лупао је по столу - каже Мартин.
Катетеризација срца се врши на потенцијалним даваоцима органа како би се проценило да ли је срце довољно здраво да оде код особе којој је потребно ново срце.
Мартин каже да су доктори дали седације (инхалација, инјекције и таблете за успављивање) пацијенту када се пробудио и да су планови за опоравак његових органа настављени.
Званичници КОДА-е су касније умањили значај инцидента, према Мартин. Била је уплашена због тога, каже.
- То је свачија најгора ноћна мора, зар не? Бити жив током операције и знати да ће те неко пресећи и извадити делове тела? То је застрашујуће - рекла је.
Пацијент је 36-годишњак
Дона Рорер из Ричмонда рекла је за НПР да је њен 36-годишњи брат Ентони Томас „Ти Џеј” Хувер II био пацијент укључен у случај. Он је, каже, хитно превезен у болницу због предозирања дрогом.
Рорер је тог дана била у болници. Она каже да се забринула да нешто није у реду када је Ти Џеј отворио очи и погледао около док су га возили са интензивне неге у операциону салу.
- Било је као да је то био његов начин да нас обавести, знате, "Хеј, ја сам још увек овде" - рекао је Рорер за НПР у интервјуу.
Али Рорер каже да је њој и другим члановима породице речено да је оно што су видели само уобичајени рефлекс.
Њен брат се пробудио неколико тренутака пре него што су лекари били спремни да му изваде срце. Ти Џеј Хувер сада живи са сестром, а она му служи као законски старатељ.
Општи преглед инцидента откривен је у септембру у писму које је Николета Мартин послала Комитету Представничког дома за енергетику и трговину, који је одржао саслушање у истрази о организацијама за набавку органа.
- Неколико нас који смо били запослени морали смо да идемо на терапију. Узело је данак многим људима, посебно мени - рекао је Мартин за НПР.
Истраге су у току
Канцеларија државног тужиоца Кентакија написала је у изјави за НПР да истражитељи "прегледају" наводе.
Федерална управа за здравствене ресурсе и услуге (ХРСА), која помаже у надгледању набавке органа, рекла је у изјави за НПР да агенција "истражује ове наводе". Неки људи укључени у случај рекли су НПР-у да су одговорили на питања из Канцеларије главног инспектора федералног одељења за здравство и људске услуге, иако ниједан савезни званичник из те канцеларије није коментарисао случај.
- Безбедност наших пацијената је увек наш највећи приоритет. Блиско сарађујемо са нашим пацијентима и њиховим породицама како бисмо осигурали да се жеље наших пацијената за донацијом органа поштују - стоји у иујави болнице у којој се наводно догодио инцидент.
КОДА: "Случај није тачно представљен"
КОДА, организација за набавку органа, потврдила је да је Милер распоређена у операциону салу за случај. Али организација је рекла за НПР у саопштењу да "овај случај није тачно представљен".
- Нико у КОДА-и никада није био под притиском да узме органе од било ког живог пацијента. КОДА не враћа органе живим пацијентима. КОДА никада није вршила притисак на чланове свог тима да то учине - наводи се у изјави Џули Бергин, председнице и главног оперативног директора Мреже за наду, која је формирана када се КОДА спојила са Мрежом донатора органа ЛифеЦентер.
Званичници система набавке органа, хирурзи за трансплантацију и други рекли су да постоје строги протоколи који спречавају небезбедно узимање органа.
- Овакви инциденти су алармантни. И желели бисмо да буду правилно пријављени и процењени. И очигледно желимо да осигурамо да су појединци, у ствари, мртви када се донира органе. И желимо да јавност верује да се то заиста дешава. Процес је светиња - рекла је Дори Дилс, председница Удружења организација за набавку органа, у интервјуу за НПР.
Оптужбе које су се појавиле на саслушању у Конгресу у септембру подривају поверење у систем донирања органа и довеле су до пада броја људи који се пријављују да буду донори, наводи се у отвореном писму које је ова организација објавила 3. октобра.
Више од пет година, наше националне организације за набавку органа (ОПО) – непрофитне организације засноване на заједници које свакодневно раде са ожалошћеним породицама на спасавању живота трансплантацијом – биле су изложене злонамерним дезинформацијама и клеветничким нападима заснованим на причама из друге руке, стварајући лажну причу да су донације и трансплантације у САД неповерљиве и покварене“, наводи се у писму.
Други се такође плаше да би такви узнемирујући извештаји могли поткопати систем трансплантације органа.
- Ово су ужасавајуће приче. Мислим да их треба пажљиво пратити - каже др Роберт Труог, професор медицинске етике, анестезије и педијатрије на Харвардској медицинској школи који ради као лекар за интензивну негу у Бостонској дечијој болници.
- Али заиста не бих желео да јавност верује да је ово озбиљан проблем. Верујем да су ово заиста једнократни догађаји за које се надамо да ћемо успети да дођемо до самог краја и спречимо да се то више деси - каже Труог.