ЈОШ ЈЕДАН ВОЈНИ СУКОБ НЕИЗБЕЖАН! Шеф ЦИА шокирао: Кинески председник наредио војсци да буде спремна за инвазију на Тајван
Шеф ЦИА наглашава да САД мора озбиљно да схвати жељу кинеског председника да контролише Тајван.
ШЕФ ЦИА-е Вилијам Бернс рекао је да амерички обавештајни подаци показују да је кинески председник Си Ђинпинг наредио војсци своје земље да до 2027. буде спремна за инвазију на Тајван. Али, Бернс мисли да Си тренутно сумња у свој план напада на Тајван с обзиром на то какво је искуство Русије у рату с Украјином.
Бернс је у интервјуу за ЦБС нагласио да САД озбиљно мора да схвати Сијеву жељу да контролише Тајван, чак и ако је војни сукоб неизбежан.
ОЧЕКУЈЕ СЕ МАСОВНИ ПРОДОР КА ЕВРОПИ: Грчка појачала патроле на граници са Турском, нови талас избеглица само што није кренуо!
СПРЕМАЈУ СЕ ЗА НАЈГОРЕ: У случају да Белорусија уведе ратно стање, могу мобилисати око милион и по људи!
НОВА ОДЛУКА ЗАПАДА! Америчка флота СВЕ обелоданила - разорно наоружање завршило у Јадранском мору
- Знамо да је Си наложио кинеском војном вођству да до 2027. буду спремни за инвазију на Тајван, али то не значи да је одлучио те или неке друге године да покрене рат. Наша процена је да Си и његово војно вођство данас сумњају да би могли да изврше инвазију - рекао је Бернс за ЦБС.
"Јача ризик од напада на Тајван"
Тајван и Кина раздвојили су се 1949. након грађанског рата који је завршио контролом Комунистичке партије над копном. Самоуправно острво понаша се као суверена држава, али га не признају Уједињене нације нити било која велика држава.
Године 1979. председник Џими Картер званично је признао владу у Пекингу и прекинуо међунационалне везе с Тајваном. Као одговор, Конгрес је усвојио Закон о односима с Тајваном, стварајући мерило за наставак односа.
САД је више пута пружио службену подршку Тајвану иако због тога Кина негодује и тврди да је Тајван делом кинеска територија. Амерички председник Џо Бајден рекао је да ће америчке снаге бранити Тајван ако Кина покуша да изврши инвазију.
Бела кућа каже да се америчка политика није променила тиме што је јасно дала до знања да Вашингтон жели да се статус Тајвана реши мирним путем. Али, из Беле куће не откривају да ли би америчке снаге могле да буду послате као одговор на кинески напад. Бернс каже да потпора САД-а и европских савезника Украјини након руске инвазије тренутно може да послужи као одвраћање Кине од напада на Тајван.
Ипак, Бернс сматра да ће ризици од могућег напада на Тајван само расти.
- Видели су како је Путин прошао у Украјини, то ће им вероватно појачати сумње у то треба ли напасти - коментирао је он гостујући на ЦБС-у.