ЧОВЕЧАНСТВО СЕ СПРЕМА ЗА ПАКЛЕНУ БУДУЋНОСТ Топлотни талас ће се вратити - ГОРИ НЕГО ИКАД (ФОТО/ВИДЕО)
Температуре су се спустиле ове недеље у већем делу Европе, али опасност од топлотних таласа није прошла.
Научници су израчунали да климатске промене чине летње топлотне таласе пет пута вероватнијим и знатно интензивнијим, пише "Политико".
Температуре достигнуте 2003. године, када је Стари континент погодио рекордни топлотни талас, вероватно ће бити "нормално лето" до 2040. године, кажу најновије процене британског одељења за јавно здравље.
Како интензивна врућина постаје редовно стање, намећу се преиспитивања свих врста људских делања, од здравствене политике до пољопривреде. Немачка и Британија фарбају шине у белу боју да се не би истопиле на врућини, док се фармери окрећу садњи дрвећа да би заштитили усеве.
ИЗЛИЛА СЕ РЕКА ПУНА КРОКОДИЛА: Опасни рептили пливају градским улицама, евакуисано ХИЉАДЕ ЉУДИ! (ВИДЕО)
НАУЧНИЦИ СА АНТАРКТИКА ДОНЕЛИ ДОКАЗ У НЕМАЧКУ: Ванземаљски материјал пронађен у отопљеном снегу!
ВАЖНЕ ВЕСТИ ИЗ СВЕМИРА: Уочена насељива СУПЕР ЗЕМЉА у сазвежђу Водена змија!
Међутим, учестали топлотни таласи имају и једну предност - људи су припремљенији, па мање долази до трагедија и смртних случајева.
Човечанство се полако припрема на врелу будућност. С обзиром на то да је већина здравствених проблема повезаних са топлотом предвидљива и у великој мери их је могуће спречити, Светска здравствена организација се фокусира на едукацију људи о најбољим начинима за хлађење.
Организација је објавила дугу листу савета који укључују отварање прозора ноћу и држање лекова на собној температури.
У тежим случајевима, Белгија распоређује Црвени крст за пружање хитне медицинске помоћи и дистрибуцију воде, док Француска отвара расхладне центре и продужава радно време базена и зелених површина.
Председник Русије Владимир Путин наредио је руској војсци да помогне у борби с дивљим пожарима који су букнули широм Сибира након што су рекордно високе температуре претвориле огромна шумска пространства у кутију шибица.
Русија је била прогласила ванредну ситуацију у четири сибирска округа због пожара, након што се облак дима видљив из свемира, протегао до планине Урал.
Топлотни таласи, суше и шумски пожари довешће до смањених приноса на Медитерану и деловима централне и источне Европе, али пољопривредници имају кратак рок да се прилагоде. Они ће морати пажљиво да планирају време садње и бербе.
Неки ће морати да примене различите ротације усева и стратегије за очување воде. То значи побољшавање праксе наводњавања и складиштења залиха.
Дугорочно гледано, појачано узгајање дрвећа или грмља близу усева могло би да их заштити од сунца, ветра, мраза и поплава.
ВАНЗЕМАЉЦИ НАПАДАЈУ: Флота летећих тањира изнад Вајоминга! (ВИДЕО)
ВАТРЕНИ ПАКАО ИЗ СИБИРА ПРЕТИ ЧОВЕЧАНСТВУ: Горе шуме, облак дима ВИДЉИВ ИЗ СВЕМИРА, ПУТИН АЛАРМИРАО ВОЈСКУ! (ФОТО/ВИДЕО)
Најгора епидемија ДЕНГА ГРОЗНИЦЕ у историји (ВИДЕО)
Дрвеће помаже и становницима градова, јер им пружа хлад и испарава воду, што пружа ефекат хлађења. Међутим, немају сви приступ зеленилу у "бетонским џунглама". Због тога многе организације апелују на локалне власти да повећају садњу стабала.
И друга вегетација би могла да буде од користи. Сингапур већ има више од 100 хектара зеленила на крововима и фасадама, док у Паризу становници могу да поднесу захтев за оснивање урбаних башта.
Железнице широм света имају проблема због великих врућина. Већина железничке мреже састоји се од заварених пруга које могу постати до 20 степени топлије од околног ваздуха.
Да би рефлектовали сунчеве зраке, многе земље боје своје пруге у бело, али чешћи топлотни таласи захтевају дугорочне мере, због чега се тестирају нови начини расхлађивања пруга.
БОНУС ВИДЕО: ИЗВОР ЖИВОТА ЗА 100 МИЛИОНА ЉУДИ: Ово је најважнија река на свету, а због ње би могло да зарати 11 држава