ДА ЛИ ЕВРОПУ ПОНОВО ЧЕКА КАРАНТИН? Вирус се све више распламсава, многе државе стрепе од другог таласа вируса
Белгијска влада упозорила је да ће у земљи можда по други пут бити уведена “потпуна изолација” због значајној повећања стопе нових заражених.
Исто важи и за шпански регион Каталонију уколико у року од десет дана не буде успостављена контрола над заразом.
У Француској је министар здравља апеловао на појачани опрез након што је нагло скочио број инфекција међу младима, а немачки Завод за јавно здравље изразио је "дубоку забринутост" због повећања броја заражених у последњих неколико недеља.
БРОЈКЕ СУ КАТАСТРОФАЛНЕ: У Бразилу регистровано највише новооболелих и преминулих у ЈЕДНОМ ДАНУ
ХОЛАНДИЈА ПОРУЧУЈЕ: Не носите маске, њихова ефикасност није доказана
ПРОСТО НЕВЕРОВАТНО! Становник ове земље оболео је ТРЕЋИ ПУТ од корона вируса, сви су у ШОКУ!
Белгија
Белгијска премијерка Софи Вилмес у понедељак је најавила низ нових рестриктивних мера, али је рекла да поновно "закључавање" можда може да се избегне.
- Стручњаци кажу да можемо да избегнемо мере потпуно изолације, али не смемо заборавити да научници не могу да знају како ће се ситуација развијати - рекла је она.
Од 17. до 23. јула у Белгији је број нових инфекција порастао за 71 одсто у односу на претходну недељу, а на дневном нивоу то је скок са 163 на 279 нових случајева. На врхунцу пандемије у априлу, Белгија је имала више од 1.000 нових заражених дневно.
Премијерка је "строго саветовала" враћање на рад од куће свима којима природа посла то дозвољава и упозорила да ће редован почетак наставе бити доведен у питање ако се не уведу драстичне мере.
Од среде ће важити мера која предвиђа да свако домаћинство буде у контакту са још свега пет особа ван њега и она ће важити четири недеље. Осим тога, у продавницу ће моћи да уђе увек само једна особа из домаћинства, а у њој ће моћи да се задржи најдуже 30 минута.
Град Антверпен уводи ванредне мере у настојању да смањи ширење заразе након што је број заражених на седмичном нивоу повећавао за 500 одсто.
Каталонија
Ким Тора, председник аутономне шпанске покрајине Каталоније, једног од шпанских подручја најтеже погођених корона вирусом, изјавио је у понедељак да је ситуација слична као и пре увођења потпуног карантина у марту широм Шпаније.
- Ово је десет најважнијих дана лета и период када ћемо видети да ли можемо да решимо ситуацију путем солидарности, сарадње и заједничких напора - рекао је он, додавши да је ситуација критична и да "ћемо морати да се вратимо уназад ако не успемо".
У последњих 14 дана у Каталонији је регистровано више од 14 случајева инфекције корона вирусом, готово половина укупног броја заражених у Шпанији. Кластери заразе често избијају у баровима и клубовима, али и на фармама поврћа, где сезонски радници који помажу током бербе станују у условима који отежавају држање дистанце, преноси "Гардијан".
Прошле недеље шпанске здравствене власти признале су да се Шпанија можда већ налази у другом таласу пандемије, након што су крајем јуна укинуте строге мере "закључавања људи у куће".
У понедељак је шпанско министарство здравља пријавило 855 нових случајева ковида-19 за 24 сата, што је пад са 922 прошлог петка, односно са 971 дан раније, пише "Гардијан".
Влада у Каталонији наредила је затварање свих ноћних клубова на 14 дана и увела полицијски час од поноћи за барове у Барселони и Љеиди и околини. Осим тога, препоручила је грађанима Барселоне да остану код куће, али су упркос томе многи похрлили на плаже, а омладина организује журке на улици зато што су затворени ноћни клубови и уведен полицијски час за барове.
Француска
И француски министар здравља Оливије Веран позвао је за викенд омладину на опрез и поштовање мера безбедности, укључујући и држање дистанце, прање руку и ношење маски.
Жером Марти, председник Удружења француских лекара опште праксе, упозорио је на радију "Европа 1" да је време годишњих одмора критична тачка у кризи због корона вируса.
- Ово је време када се људи највише крећу и окупљају. Има области са 10.000 становника, у којима изненада борави 60.000-80.000 људи - рекао је он.
Немачка
Немачка све више стрепи од другог таласа корона вируса. Неки стручњаци кажу да је земља на његовом врхунцу, неки да је управо почео, а неки говоре о "непрекидном таласу", који ће трајати све до доласка вакцине.
Избијање заразе у урбаним подручјима и међу туристима и сезонским радницима на фармама и у кланицама показује да вирусу мало треба да се рашири и довело је до поновног увођења карантина.
Стручњаци института за јавно здравље “Роберт Кох” изразили су "дубоку забринутост" због скока броја заражених у последњих неколико недеља. Број нових случајева инфекције у петак је прешао 800, након што је неколико недеља износио између 300 и 400. На врхунцу пандемије, у Немачкој је било 6.000 нових случајева дневно.
Министар здравља Јенс Шпан указао је на чињеницу да немачки туристи на острвима Мајорка и Ибица заборављају правила о физичком дистанцирању, прању руку, чиме доприносе да други талас буде још тежи. Он је најавио планове за увођење обавезног тестирања туриста који се враћају са ризичних подручја.
АМСТЕРДАМ СТРАХУЈЕ ОД НОВОГ ТАЛАСА КОРОНЕ: Грађани не желе туристе
Русија завршила испитивање вакцине против короне: Ово је резултат
САД ЗАВИЈЕНЕ У ЦРНИ ВЕО: Четвртина свих преминулих од короне из Америке
ЈЕЗИВА ИСПОВЕСТ ПРЕЖИВЕЛОГ ОД КОРОНЕ: Давали му један посто шансе, одсекли му прсте, сви га отписали (ВИДЕО)
СЗО ИЗДАЛА УПОЗОРЕЊЕ: Ова група људи све више обољева од корона вируса