ДАНАС ЈЕ ПОТПИСАНА РИМСКА ДЕКЛАРАЦИЈА: Ево какве нас промене очекују!
Очување јединства и заједничких интереса је и даље приоритет
Челници 27 земаља чланица Европске уније потписали су данас у Риму Декларацију у којој, упркос сипчавањима са "незабележеним изазовима, глобалним и домаћим", истичу одлучност за даљу изградњу ЕУ и наводе да она "остаје отворена за оне европске земље које, како се наводи, поштују вредности ЕУ и одлучне су да их спроводе.
Бела кућа честитала 60. рођендан Европској унији
Шта можемо очекивати од усвајања РИМСКЕ ДЕКЛАРАЦИЈЕ и кроз какве ће промене ЕУ тек проћи?
Хина преноси да су у декларацији побројана досадашња постигнућа, наглашава важност очувања јединства, заједничких интереса и вредности, а дају се обриси смера у којем би ЕУ требало да иде у наредних десет година.
- Ми, челници 27 држава чланица и институција ЕУ, поносни смо на постигнућа Европске уније: изградња Европске уније је храбар и далековидан pothvat. Пре 60 година, опорављајући се од трагедије два светска рата, одлучили смо да се удружимо и поново изградимо наш континент из пепела- пише у декларацији.
У њој се констатује да је изграђена "јединствена Унија са заједничким институцијама и снажним вредностима, заједницу мира, слободе, демократије, људских права и владавине закона, велика привредна сила са неупоредиви нивоима социјалне заштите и благостања".
Шта можемо очекивати од усвајања РИМСКЕ ДЕКЛАРАЦИЈЕ и кроз какве ће промене ЕУ тек проћи?
- Европска унија почела је као сан неколицине, постала је нада многих. Европа је поново постала јединствена. Данас смо уједињени и јачи: стотине милиона људи широм Европе ужива у животу у проширеној Унији која је превладала старе поделе- тврди се у тексту.
У њему ипак стоји и да је "Европска унија суочена са досад незабележеним изазовима, глобалним и домаћим; регионалним сукобима, тероризмом, растућим миграционим притисцима, протекционизмом, социјалним и економским неједнакостима".
- Заједно, ми смо одлучни да се суочимо с изазовима света који се брзо мења и понудимо нашим грађанима безбедност и нове прилике. Учинићемо Европску унију јачом и отпорнијом, још већим јединством и солидарношћу међу нама и поштовањем заједничких правила- наводе лидери Уније.
Хан оценио да је ситуација на западном Балкану КРХКА: БУДНУЋНОСТ региона је у УНИЈИ
- У наредних десет година желимо Унију која је безбедна, просперитетна, конкурентна, одржива и социјално одговорна и с вољом и способностима за играње кључне улоге у свету и у обликовању глобализације. Желимо Унију гђе грађани имају нове могућности за културни и социјални развој и господарски раст. Желимо Унију која остаје отворена оним европским земљама које поштују наше вредности и одлучне су да их спроводе.
Лидери у декларацији обећавају да ће радити у правцу безбедније, просперитетне и одрживе, социјалне Европе, јаче на глобалној сцени.