ДЕЦА НАКОН КОРОНЕ ИМАЈУ ВИШЕ АНТИТЕЛА НЕГО ОДРАСЛИ: Детаљи шокантног сазнања научника
Деца млађа од 10 година имају виши ниво антитела после короне него адолесценти и одрасли
Деца млађа од десет година имају вишу разину антитела од адолесцената и одраслих, након што се заразе коронавирусом, показало је истраживање чији су резултати објављени у понедељак у научном часопису Јама.
СЕДАМ МАСОВНИХ ПУЦЊАВА У СЕДАМ ДАНА: Све о америчкој "крвавој седмици" у којој је нестало 20 живота (ФОТО/ВИДЕО)
ПРВИ ТВИТ НА СВЕТУ ПРОДАТ ЗА 2,9 МИЛИОНА ДОЛАРА: Пет речи које су заувек промениле историју интернета (ФОТО)
КОВИД ПАСОШИ, ВАКЦИНЕ И НЕГАТИВНИ ПЦР ТЕСТОВИ НА ДАРКВЕБУ: Цепива се продају по баснословној цени!
Овај би стручни рад могао делом пружити одговор на питање које научници још увек активно проучавају: зашто су деца мање погођена симптоматским облицима ковида-19?
Тело природно производи антитела у присутности вируса да би се борило против њега и да би га уништило.
Ученици су анализирали више од 31.000 серолошких тестова (мерења присутности антитела у крви) спроведених у Њујорку између априла и маја 2020. Сконцентрисали су се на позитивне резултате тестирања који указују на преболелу инфекцију covidom -19.
По тим резултатима, деца старости између једне и 10 година развила су средњи ниво IgG антитела, који је био знатно виши него код одраслих.
IgG је врста антитела која се налази у међућелијском простору и штити га од инфекције. Доказивањем присуства овог антитела може се показати да је постојало претходно обољевање или да је спроведена имунизација.
Истодобно је најнижи ниво антитела IgG примећен у млађих одраслих особа у доби од 19 до 30 година, пре него што је порастао с годинама живота, а разлози за то још увек су нејасни, кажу аутори истраживања.
Анализе су спроведене на мањем броју узорака крви узетих од деце, адолесцената и млађих одраслих особа, а циљ им је био да упореде имуносни одговор у различитих добних група.
Показало се да је средња разина IgG антитела двоструко виша у деце старости између једне и 10 година у односу на адолесценте (11 до 18 година), а међу њима је она била двоструко виша него у млађих одраслих особа (19 до 24 године).
- Резултати наше студије упућују на то да би разлике у клиничким манифестацијама covida-19 у педијатријских болесника, односно деце, у упоредби с онима у одраслих пацијената, делом могле бити последица имуносног одговора повезаног са старошћу пацијената - појаснили су аутори.
- Дакле, наши подаци могу деломично објаснити свеукупно слабије симптоме и теже облике болести у заражене деце.
Додају да је важно напоменути још једну ствар: утврђено је да су серолошки тестови били позитивни код сличног удела деце и адолесцената у односу на одрасле особе. То упућује на могућност да би деца, чак и када развију благу слику болести, "могла представљати велики извор вируса и преноса цовида-19, напомињу аутори.
У студији која је прошли месец објављена у часопису Натуре истакнуто је да се деца знатно боље бране од вируса захваљујући бољем урођеном имуносном одговору организма, ономе који постоји и пре стеченог имунитета, који резултира настанком антитела.