ДЕЧАК У ЖУТОЈ МАЈИЦИ ТВОРАЦ ФАЈЗЕРОВЕ ВАКЦИНЕ? Откривена права истина о мистериозној фотографији (ФОТО)
Угура Сахина, творца вакцине против короне коју су развиле компаније Фајзер и Бионтек, зову и "милијардером из блата", а он никада није крио своје мигрантско порекло...
Угур Сахин И Озлем Туречи су брачни пар који би могао спасити свет од корона вируса. Угур је власник компаније Бионтек, коју је основао заједно са супругом Озлем. Како су обоје имунолози, свој рад су посветили проналаску вакцине за ковид-19, а у сарадњи са америчком фирмом Фајзер, развили су цепиво које је прво на западу одобрено за употребу и за које се верује да је 95 одсто безбедно и ефикасно.
Др Поповић упозорава: Не игноришите НАДУТОСТ - можда је део већег проблема
АЛБАНИЈА ГОРИ ТРЕЋИ ДАН! Тирана на ногама због УБИСТВА МЛАДИЋА, бацали бакље и каменице на полицију (ВИДЕО)
ГРОБЉА СУ ПУНА, А КОВЧЕГА ВИШЕ НЕМА: Власти једног дела Русије прикривале податке, испливале размере катаклизме
Са успехом њиховог цепива, име овог научника и његове супруге обишло је планету, а медији широм света писали су о његовом животном путу од турског миграната до једног од 100 најбогатијих људи у Немачкој. У међувремену, стара породична фотографија мушкарца, жене и четворо деце постала је вирална на друштвеним мрежама јер се тврдило да је једно од деце, дечак у жутој мајици, Сахин. Речено је да је фотографија направљена када је Сахинова породица тек стигла у Немачку.
Међутим, медији који су обавили "фект чекинг" открили су да на вирлној фотографији подељеној на стотине хиљада пута јесте мигрантска породица из Турске, али да дечак у жутом није Сахин, већ анонимни механичар из Немачке.
Користећи обрнуто претраживање, медији су пронашли виралну фотографију на неколико сајтова повезаних са уметношћу. Откривено је да је била део колекције "Турци у Немачкој 197" једне немачке уметнице. Ова слика је такође доступна у колекцији фотографија музеја уметности Харвард, Али нигде нису откривени предмети фотографије.
Турски сајт за проверу чињеница Тејит пронашао је твит који је у августу ове године објавила "ДиаспораТурк", мрежна заједница посвећена прикупљању и документовању прича у вези са турским имигрантима у Европи.
Они су открили да је вирална фотографија снимљена у Диселдорфу у Немачкој, а ступили су у контакт и са једним од унука брачног пара са слике. Породица је из Аксараја у Турској. Отац је дошао у Немачку 1965. године, а деценију касније у Диселдорф је довео супругу и четворо деце. Слика је снимљена недељу дана након што су се преселили у нови дом, а дечак у жутој мајици је одрастао и постао механичар. Према "Њујорк Тајмсу", породица Сахин долази из Искендеруна у Турској.
Логичан закључак је да дечак у жутој мајици на виралној слици дефинитивно није доктор Сахин, али су обојица одрастали у турским имигрантским породицама у Немачкој.
Сахин није заборавио своје скромно порекло. Иако је данас на челу компаније која вреди више од 20 милијарди долара, он и даље на посао долази бициклом.
- Упркос свим постигнућима није се променио, одувек је био скроман и приступачан - казао је Матиас Кромајер, члан компаније која новчано подржава "Бионтек" и додао да је нормално видети Сахина да на састанке долази у фармеркама, са ранцем и кацигом за бициклу.
Сахин је врло рано схватио да га интересује наука, како је сам рекао када му је 2019. додељена иранска награда за науку "Мустафа". Са четири године се са мајком преселио у Келн, где је његов отац радио као гастарбајтер у фабрици "Форд“. Након завршене средње школе студирао је медицину на Универзитету у Келну. Ту се заинтересовао за људски имуни систем.
Његова супруга Озлем Туречи такође је чланица управног одбора у компанији. Она је ћерка турског лекара који је такође из Турске дошао у Немачку. Овај брачни пар ушао је у бизнис 2001. године када су основали фирму "Ganymed Пхармацеутицалс" како би могли да развију антитела против карцинома.
Ова фирма продата је 2016. године јапанском "Астеласу" за 1,4 милијарде долара, а Сахин и Туречи су заједничким снагама 2008. године основали "Бајонтек" са циљем постизања ширег распона алата за имунотерапију у борби против карцинома.
Средином јануара фирма је покренула пројекат "Лајтспид" како би у рекордном року дошла до вакцине против короне, а у томе је и успела. Њихова победа осванула је у медијима широм света, а на насловним странама немачке штампе представљена је као "прича о мигрантском успеху".
Сада је тржишна вредност њихове фирме заведене на Насдаку скочила са 4,6 милијарде на 21 милијарду долара. Сахин, са 18 одсто деоница, сада је међу 100 најбогатијих Немаца.