ДЕМОКРАТЕ ДИГЛЕ РУКЕ ОД БАЈДЕНА! Спремају се за ПОТПУНИ ФИЈАСКО - затражили помоћ од бившег председника САД
Суочени с лошим предизборним анкетама и чињеницом да Бајден може само да им одмогне, либерали су се окренули бившем председнику
Владајућа странка у Америци спрема се да следеће недеље претрпи губитке на биралиштима, а како пораз не би био потпуни фијаско, демократе су извадиле своје најјаче „оружје” – Барака Обаму.
Бивши председник углавном се држао подаље од дневнополитичких збивања откако је сишао с власти, али је партија била принуђена да га врати у игру. Демократе су замолиле Обаму да се укључи у кампању и подржи страначке колеге да би ублажио „слободан пад” партије на изборима 8. новембра.
БАЈДЕН СЕ ВАНРЕДНО ОБРАТИО НАЦИЈИ: "Трамп је злоупотребио своју моћ и ставио лојалнот себи изнад лојалности Уставу"
БАЈДЕН СЕ ВЕЧЕРАС ВАНРЕДНО ОБРАЋА НАЦИЈИ: "Америчка демократија је угрожена"
БАЈДЕН ЋЕ ОПЕТ УЋИ У ТРКУ ЗА ПРЕДСЕДНИКА? Припрема кампању са својим најближим сарадницима
Иако је у јануару 2017. напустио Белу кућу, први афроамерички председник остао је један од најпопуларнијих демократа. Суочена с неповољним изборним предвиђањима, странка је тражила од Обаме да се врати на сцену и држи говоре у име партијских сабораца који се боре за Конгрес и гувернерска места. На скупове на којима је бивши шеф Западног крила подсећао јавност на своје ораторске способности долазило је више симпатизера него тамо где су се бирачима обраћали мање познати либерали. Како преноси Си-Ен-Ен, Обама се појавио на бројним скуповима, као и у више десетина реклама, прикупља прилоге за странку и поручује грађанима да искористе право да гласају и пре званичног дана избора.
Према истраживањима јавног мњења, демократе ће изгубити већину у Представничком дому, а ни прогнозе за Сенат нису охрабрујуће. Верује се да је најважнији разлог инфлација, која се креће око осам одсто. Као највећа звезда Демократске странке, Обама привлачи пажњу кад год коментарише политичке догађаје и кандидате. Чини се да је његово укључивање сад најнеопходније, јер владајућа странка не може да се обрати демократи који би први требало да прискочи у помоћ – председнику Џозефу Бајдену.
Уобичајено је да актуелни председник учествује у кампањи своје странке и подржава кандидате за Капитол, али је Бајден толико непопуларан (рејтинг му је око 40 одсто грађана) да партија верује да би јој шеф Беле куће само одмогао.
Иако је Бајден био вољан да се појављује на митинзима демократских кандидата, партија се дистанцирала од њега, а неки либерали су мање или више отворено поручили да не желе да их у јавности виде с председником.
Како је летос јављао Ројтерс, Тим Рајан из Охаја, који се као представник Демократске странке бори за место у Сенату, није желео да Бајден присуствује његовим митинзима. Демократкиња Нен Вејли, бивша градоначелница Дејтона и садашња кандидаткиња за гувернерку Охаја, није хтела да се састане с Бајденом кад је председник посетио Кливленд. И Марси Каптур, конгресменка из Охаја, поручила је у предизборном споту: „Марси Каптур не ради за Џозефа Бајдена, она ради за вас.”
Обаму желе близу себе, али ни од њега не могу да очекују да ће у финишу кампање направити чудо и обезбедити им победу, пише „Политико”, додајући да ће бивши председник вероватно само спречити потпуни дебакл либерала. Иако је двапут побеђивао у трци за Белу кућу и увек задржавао висок лични рејтинг, Обама ни док је био на власти није успевао да помогне демократама да не изгубе међуизборе. Демократама не иде наруку ни неписано правило да странка на власти готово увек губи међуизборе, који се одржавају на средини председниковог мандата.
Први афроамерички председник најпотребнији је у срединама у којима се предвиђа мртва трка с републиканцима, па је једна од држава где се највише ангажовао Пенсилванија. Тамо је недавно одржао говор подржавајући демократског кандидата Џона Фетермана, који се за место у Сенату бори против хирурга и телевизијске звезде Мехмета Оза. Као што Обама наступа за Фетермана, бивши републикански шеф Беле куће Доналд Трамп води интензивну кампању за др Оза. Због тога је Пенсилванија изборна јединица у којој ће двојица бивших председника посредно одмерити садашњи утицај.