ДЕВОЈКЕ СЕ УДАЈУ У ЗАМЕНУ ЗА ХРАНУ! У опасности преко 60 милиона људи: Незапамћена суша погодила јужну Африку
Извештај компаније АцтионАид открио је да су породице биле приморане да удају ћерке у замену за храну.
Регион јужне Африке пати од екстремне суше изазване временским феноменом Ел Нињо.
Процењује се да је његов утицај на пољопривредну сезону 2023-24. оставио око 56,8 милиона људи који се боре да пронађу храну.
Извештај АцтионАид-а је открио да су, као последица тога, породице биле принуђене да удају ћерке у замену за храну.
-Време је да се да приоритет заштити младих жена суочених са разорним последицама текуће суше изазване Ел Нином- саопштила је добротворна организација уочи редовног самита шефова држава и влада Јужноафричке заједнице за развој (САДЦ).
Према Канцеларији Уједињених нација за координацију хуманитарних послова (UNOCHA), ово је најгора суша коју је регион јужне Африке видео у последњих 100 година.
Суша је почела раније ове године након што су мале падавине довеле до пропадања усева.
На самиту САДЦ-а, извршни секретар Елиас Магоси изјавио је да је за око 68 милиона људи, или 17 одсто становништва региона, сада потребна помоћ.
Такође позива на хитну потребу заштите и оснаживања младих жена у региону.
-Сва моја уштеђевина је утрошена на куповину хране - понекад због недостатка хране спавамо празних стомака. Многе бушотине су пресушиле, морамо да ходамо на велике удаљености да бисмо пронашли воду-рекла је Џоан, 29-годишња жена из Замбије.
Девојке у јужној Африци удавале су се за храну
Суша је пореметила економске могућности многих пољопривредних заједница, што је довело до тога да породице не успевају да се изборе и усвајају негативне стратегије преживљавања као што је гурање девојака у ране и присилне бракове.
-Суша значајно утиче на младе жене и девојке, које се често удају да би обезбедиле изворе хране- рекла је Емили, 19-годишња девојка из села Сиамулува у Замбији.
-У многим случајевима, од ових девојака се такође очекује да се ослањају на своје мужеве у храни и свим основним потребама, што их такође може учинити рањивим на родно засновано насиље. Сви напори које смо уложили да задржимо девојчице у школи падају у воду- додала је она.
-Млади људи се боре са последицама суше, а ми не добијамо никакву помоћ од владе. Ако ситуација остане таква, како ће младе жене преживети?- рекла је Ниарадзо, 24-годишња млада жена из Зимбабвеа.
Извештај позива политичаре на хитну акцију како би се позабавили миграцијама и расељавањем, родно заснованим насиљем, здрављем и исхраном и образовним поремећајима током криза.
АцтионАид је позвао лидере САДЦ-а да поштују, прате и извештавају о договореним принципима и одредбама о родној равноправности и оснаживању жена како би се гарантовала заштита младих жена и девојака од криза као што је суша.
-Преовлађујућа ситуација у региону захтева свеобухватну родну анализу о утицају суше на жене и девојчице, што је кључно како би се осигурало да владине интервенције не промаше циљ- рекла је Џој Мабенге, државна директорка АцтионАид Зимбабвеа.
-Поред тога, власти морају дати приоритет обезбеђивању флексибилног финансирања за иницијативе за заштиту заједнице које воде жене.
Самит САДЦ-а одржан је 17. августа у главном граду Зимбабвеа, Харареу.
Извор: Србија Данас