ДИМ ШУМСКИХ ПОЖАРА У КАНАДИ УГРОЖАВА РАД САТЕЛИТА: Последице могу бити кобне и направити ХАОС НА ЧИТАВОЈ ПЛАНЕТИ (ВИДЕО)
Дим који се шири од шумских пожара у Канади може да се види и из свемира.
Дим који је изазван шумским пожарима који су ове недеље захватили Квебек у Канади проширио се на североисточну обалу Северне Америке угрожавајући квалитет ваздуха од Торонта, па све до Балитимора.
ОЧАЈНИЧКИ ПОТЕЗИ ШОЛЦА: Ево шта немачки канцелар тражи од Путина
БАЛКАН СЕ ПОНОВО ТРЕСЕ! Снажан земљотрес погодио Грчку
НАКОН ПАДА АВИОНА ДЕЦА У ЏУНГЛИ САМА ПРЕЖИВЕЛА ПРЕДАТОРЕ, ПЉАЧКАШЕ И ОЛУЈЕ: Једна ствар је и даље мистерија на коју нико још увек нема одговор
Облаци дима постали су толико густи да су почели да ометају рад сателита који прате површину наше планете.
Ови сателити, којима управља НАСА и остале свемирске агенције, пружају непроцењиве податке о клими, временским променама, квалитету ваздуха и променама у животној средини.
Међутим, тренутни услови ометају ова посматрања и на тај начин ограничавају њихову могућност да обављају своју сврху.
Измаглица која потиче од дима изазваног пожарима делује као баријера која смањује количину сунчеве светлости која допсева до сателитских сензора и нарушава квалитет прикупљених података и мерења.
Ова сметња представља изазов за научнике који се ослањају на прецизне податке за праћење шумских пожара, затим ширења загађивача, процену утицаја на екосистеме и проучавање атмосферских услова.
Научници и свемирске агенције пажљиво прате ситуацију и истражују алтернативне стратегије за ублажавање ефеката димне измаглице. Један приступ укључује прилагођавање инструмената на сателитима како би се оптимизовао њихов учинак у изазовним атмосферским условима.
Истраживачи такође сарађују са земаљским мрежама за праћење како би прикупили додатне податке и надокнадили ограничења узрокована замагљеним сателитским погледима.
Научници се труде да развију побољшани сателитски сензори и аналитичке технике које могу боље проучавати задимљену атмосферу.
Утицај задимљене измаглице на сателитска посматрања служи као подсетник на далекосежне последице шумских пожара и потребу за решавањем климатских промена које настављају да погоршавају ризик од пожара.