Додељена Нобелова награда за мир 2024: Јапанска организација Нихон Хиданкјо награђена за борбу против нуклеарног оружја
Овогодишњу Нобелову награду за мир добила је јапанска организација Нихон Хиданкјо за своје напоре да се свет буде без нуклеарног оружја.
Нобелова награда за мир за 2024. годину додељена је јапанском покрету Нихон Хиданкјо, познатом као покрет преживелих атомске бомбе из Хирошиме и Нагасакија, или Хибакуша. Организација је препозната због својих непрекидних напора у постизању глобалног нуклеарног разоружања.
Председник Нобеловог одбора, Јорген Ватне Фриднес, описао је Нихон Хиданкјо као кључног актера у промоцији нуклеарног табуа: "Њихов рад је показао свету кроз сведочења да нуклеарно оружје никада не сме бити поново употребљено."
Ко је Нихон Хиданкјо?
Покрет је основан као одговор на атомске нападе у августу 1945. године, и од тада Хибакуша неуморно раде на ширењу свести о катастрофалним хуманитарним последицама нуклеарног оружја. Њихова сведочења су од суштинског значаја за формирање глобалне норме против употребе нуклеарног оружја, познате као "нуклеарни табу".
Чланови Нихон Хиданкјоа су користили лична искуства у едукативним кампањама како би ширили поруку о опасностима нуклеарног оружја. Кроз хиљаде исказа сведока, резолуција, јавних апела и годишњих делегација у Уједињене нације, Нихон Хиданкјо наставља да позива на глобално нуклеарно разоружање.
Наслеђе Хибакуша
Нобелов комитет је истакао значај Хибакуша у очувању мира: "Иако једног дана Хибакуша можда више неће бити међу нама као сведоци, нове генерације у Јапану преносе њихова искуства и поруку, помажући у одржавању нуклеарног табуа."
Организација себе описује као "једину националну организацију преживелих од атомске бомбе у Јапану", са члановима у свих 47 префектура. Нихон Хиданкјо сарађује са сличним организацијама у иностранству како би заштитио права Хибакуша.
Главни циљеви Нихон Хиданкјоа
- Елиминација нуклеарног оружја: Потписивање међународног споразума о потпуној забрани и елиминацији нуклеарног оружја и сазивање конференције која ће подржати овај циљ.
- Државна накнада штете: Признавање одговорности државе за покретање рата и обезбеђивање компензације за последице атомске бомбе.
- Заштита Хибакуша: Унапређење постојећих политика и мера помоћи за преживеле.
Ко су били кандидати за Нобелову награду за мир 2024?
Стручњаци су предвиђали да ће међу водећим кандидатима бити UNRWA и Међународни суд правде, оба тела која су се сукобила са израелском владом због сукоба у Гази. Остали номиновани кандидати укључивали су Илона Маска, Џулијана Асанжа и генералног секретара УН Антонија Гутереша.
Нобелова награда за мир кроз историју
Од 1901. године, Нобелову награду за мир добило је 110 појединаца и 30 организација. Најмлађа добитница је била Малала Јусафзај са 17 година, док је најстарији био Јозеф Ротблат са 86 година. Награда се традиционално додељује 10. децембра у Ослу, на дан смрти Алфреда Нобела.
Нобелова награда за мир се додељује за заслуге на пољима мировних преговора, разоружања и образовања, и може бити додељена чак и када мировни преговори нису довели до коначног решења.