ДОК СЕ ЕВРОПА И ДАЉЕ "ГУШИ" У ПРВОМ ТАЛАСУ ЕПИДЕМИЈА, КОД ЊИХ НЕМА ИНФЕКЦИЈЕ: Како је други талас заобишао Кину?
У јуну је Државни савет Народне Републике Кине објавио документ "Борба са ковидом-19: Кина у акцији".
Док се Европа бори са другим таласом пандемије, а САД, Бразил и Индија се и деље гуше у првом, У Кини је прошло 50 дана без локалних инфекција, само увозних. Земља се враћа нормалу, а сви сада покушавају да утврде како је то други талас заобишао Кину и да ли је уопште могуће веровати подацима из Пекинга.
Mozzart стипендира, ти тренираш са Жељком Ребрачом!
ОВИМ ЛЕКОМ СЕ ТРАМП ИЗЛЕЧИО ОД КОРОНЕ: Његово развијање коштало читаво богатство, направљен од ћелија АБОРТИРАНОГ ФЕТУСА
НЕМЦИМА ФАЛЕ СРПСКИ ЛЕКАРИ: Берлин у великом проблему због корона вируса, траже ново особље, болнице пред колапсом
Ђаци су у учионицама, запослени у канцеларијама, а стотине хиљада људи путује за викенд. Од краја септембра странци који имају боравишну дозволу у Кини полако се враћају.
Од јануара је у земљи 80.000 људи инфицирано корона вирусом. У земљи која има милијарду и по становника, око 4.700 њих је умрло. И у последњих неколико месеци, ситуација је скоро па нормална.
У јуну је Државни савет Народне Републике Кине објавио документ "Борба са ковидом-19: Кина у акцији". У њему се наводи 126 тачака стратегије за борбу против вируса. Прва фаза, локализовање епидемије у Вухану, трајала је месец дана, друга, минимизирање нових случајева - два, и трећа, протеривање вируса из града - три месеца.
Влада је уверена да је кључни фактор успеха дисциплина и солидарност грађана. Истовремено, државни медији хвале улогу лидера Син Ђинпинга "срца" Кинеске комунистичке партије, пишу РИА новости.
Победа је већ прослављена, а почетком септембра је лично Ђинпинг поделио медаље херојима који су се борили против ковида-19.
Епицентар пандемије на почетку године био је Вухан. Након добијања резултат из неколико лабораторија, уведен је строги карантин крајем јануара. Јавни саобраћај је заустављем, а до десет милиона људи је било затворено у кућама.
Лекари из других градова пребачени су у Вухан, а изграђено је и неколико теренских болница. До 26. априла, из болница у Вухану изашли су сви пацијенти оболели од ковида-19.
И даље су постојала изолована жаришта у земљи, али она су брзо стављена под контролу.
Чињеница да је Кина тако ефикасно спровела мере има везе и са тим што је земља већ прошла кроз САРС епидемију.
- Знали су шта да раде. Градови, појединачни дистрикти и чак стамбени комплекси, ако је било поновљених епидемија, одмах су затварани. Локални лидери који нису добро деловали су уклоњени са позиција. И наравно, масовно тестирање - рекао је Темур Умаров, консултант из "Царнагие Moscow Центер".
Систем праћења такође је помогао. У популарним кинеским апликацијама, одобрени су такозвани здравствени кодови, уз помоћ којих сте могли да утврдите ризик од инфекција и могући контакт. Надзорне камере коришћене су како би се утврило ко је прекршио правила каранртина или ношења маски.
Посматрачи, међутим, напомињу још један кључан фактор - јавну солидарност, дисциплину народа.
Прва недеља октобра била је празнична и милиони Кинеза пожурили су на пут. Корона вирус није зауставио њихове планове.
Биоскопи су такође отворени. Од 1. до 4. октобра чак 62,4 милиона људи гледало је нове филоме. На централним улицама није било "где јабука да падне".
- Рестрикције су готово потпуно укинуте. Само у метроу, јавном транспорту и државним институцијама не може да се иде без маски, и то се строго надгледа - рекао је становник Шангаја Владислав Газин.
Он верује да су званични подаци релевантни.
Ипак, Темур Умаров верује да не би требало потпуно се ослањати на податке кинеских званичника.
- Променили су метод пребројавања нових случајева и смрти неколико пута, нису узимали у обзир асимптоматске случајеве дуги период. Али чини се да је ситуација прилично стабилна, дефинитивно немају већа жаришта - рекао је он.
У међувремену, у Кини је отпочела и трећа фаза испитивања вакцине против корона вируса компанија "ЦанСино Биологицс", "Синовац Biotech" и "Синопхарм".