ДРУГАЧИЈИ ОД ДРУГИХ: У овој земљи правила су јасна, сви их поштују, а мушкарци имају право на нешто веома необично
Једна од европских земаља где је свако бар понекад пожелео да живи.
Шведска, службено Краљевина Шведска, нордијска земља у Скандинавији, у северној Европи. Граничи се са Норвешком на западу, Финском на североистоку, а на југозападу Ересундски мост спаја Шведску са Данском.
Жена покушала да искочи из авиона, посада јој везала руке и уста селотејпом (ВИДЕО)
(ВИДЕО) ПОЛЕТЕО У СВЕМИР! Британски милијардер лансиран у орбиту, остварио дечачки са - након ЧЕТИРИ МИНУТА слетео на Земљу
НИШТА ОД ИНТИМНИХ ОДНОСА ПОСЛЕ ВАКЦИНЕ? Шокантна мера здравствених власти у Русији - само ригорозно
Скагерак мореуз је на југозападу, Балтичко море и Ботнијски залив су на истоку. Шведска има релативно мало становника, и позната је по великим мирним шумама и планинском дивљином.
Главни и највећи град град је Стоцкхолм.
Податак да Швеђани имају најдужи животни век у Европи доказује да имају лепе услове за живот. Према истраживању из 2006. године, они у у просеку живе 80,5 година. Примера ради, просечни животни век у Србији је 73,7 година.
Да је становништву у Шведској све „мед и млеко“ говоре чак и они који не живе тамо. Једноставно, ова земља важи за једну од европских земаља у којима постоје јасна правила, у којој се рад добро плати и где грађани себи могу да приуште све оно што им је потребно за лагодан живот. Уједно важе за једна од народа који су изузетно културни и поштују сва правила.
Веома је занимљиво да у Шведској постоје правила понашања у радњама. Локалци углавном у супермаркете одлазе с платненим цегерима и избегавају пластичне кесе. На благајни стављају производе тако да је баркод окренут према касирки. На колицима за куповину нацртане су мапе радње како би се купци лакше снашли.
У Шведској готово никад не плаћају кешом — изузетно је популарна платформа која повезује број мобилног телефона и банковни рачун. Путем те апликације могуће је пребацивање новца, као и плаћање, чак је могуће плаћати мобилним и у супермаркетима.
У свим градовима у Шведској постоји пуно паркова и зелених површина у којима живе птице, зечеви, јежеви и друге животиње, а поштовање према живом свету је законска обавеза. Они који, на пример, упуцају врапца, прети им затворска казна. С друге стране, закон налаже да сви грађани имају право на уживање у природним ресурсима.
У Стокхолму чак постоји знак који возаче упозорава на непажљиве пјешаке који гледају у свој smartphone.
Колико брину о породици и деци доказује и податак да постоји и обавезно породиљско одсуство за очеве. Оно за мајку износи 480 дана, али и очеви морају да проведу 90 дана с дететом након његовог рођења. Такав закон је донесен јер власти сматрају да отац треба да буде укључен у живот детета од самог почетка. Мушкарци с децом у колицима у Шведској су нормална појава.
Сваки становник ове земље има право на бесплатно осигурање, бесплатне здравствене услуге, висок дечји додатак и бенефите за незапослене.
Како би рад ускладили са приватним обавезама - нема прековременог рада.
У Шведској није неуобичајено прекинути чак и пословни састанак, јер је крај радног времена. Приватни живот и слободно време се веома поштују. С друге стране, ако нека компанија има прописану паузу од 45 минута, запослени неће то време продужавати.
Придржавање правила је свима важно.
Оно што ову земљу издваја од свих јесте што се код њих одвија још од 2015. Године, а чега се многи грозе, јесте чиповање људи.
За стављање чипа под кожу користи се инјекција, а чип изгледа попут танке жице. На њему се налазе информације о кредитним картицама, возачкој дозволи и сличним стварима.
Да ли бисте и ви могли да живите овде?