Двоје парализованих људи ПРОХОДАЛО уз помоћ најновије направе. РЕВОЛУЦИЈА!
Истраживачи и даље проучавају како све то функционише
Кад је Кели Томас доживела несрећу док је возила камион 2014, речено јој је да никада више неће ходати. Сада, уз помоћ импланта у кичменој мождини – којег је назвала "јуниор" – Кели може самостално да хода.
ПОХВАЛИЛА СЕ! Америчка амбасадорка Хејли у друштву црногорског премијера, слика СВЕ ГОВОРИ (ФОТО)
Кели и Џеф Маркиз, који је парализован након несреће с бициклом, могу поново да ходају самостално, након што су учествовали у истраживању Универзитета Луисвил, која је објављена данас у “Журналу медицине Њу Ингланд”. Кели још није достигла равнотежу и треба јој ходалица, али може прећи око 100 метара по трави. Такође је задобила мишиће а бол у стопалу који је имала од несреће је нестао.
Истраживачи клинике Мејо данас су такође објавили да је још једна неименована особа са повредом кичмене мождине проходала. Та студија објављена је у журналу "Природа медицине".
-Нема стварног третмана за људе са оваквом повредом. Ово их не враћа у стање пре повреде, али им даје значајан повратак функције и здравља и побољшава њихов свакодневни живот – истиче ауторка студије објављене у “Журналу медицине” Сузан Харкема, помоћник директора Истраживачког центра за повреде кичмене мождине Кентаки, на Универзитету Луисвил.
Кели каже да су њени први самостални кораци били “попут ватромета, само изнутра”.
-Догодило се нешто што се претпостављало да се никада неће догодити. Било је невероватно. Нема другог осећаја као што је овај у свету – рекла је Кели.
СКАНДАЛ У УН! Русима хоће да ЗАБРАНЕ изговарање речи "КРИМ"
Имплант који јој је уграђен је конфигурација од 16 електрода која врши електричну стимулацију њене кичмене мождине. Са интензивним тренигом и много воље, “јуниор” ће помоћи Кели да поново хода. Ова техника, међутим, не ради савршено за свакога – двоје других учесника студије Универзитета Луисвил није научило да поново хода, иако могу да стоје, држе свој торзо усправно и покрећу ноге. Али, чак и ограничена способност ходања има позитивне ефекте по здравље.
-Ово је први пут да је неко демонстрирао функционалну активност ходања код неког са потпуном повредом кичмене мождине – истакла је Џенифер Колинџер, професорка физикалне медицине и рехабилитације Универзитета Питсбург, додајући да још треба много да се ради на овоме.
“Јуниор” је МРИ неуростимулатор “РестореАдванцед СуреСцан” којег производи “Медтроник” и има дозволу америчке Агенције за храну и лекове (ФДА). Контролише се са даљинским управљачем који комуницира кроз кожу пацијента до дела у њеном стомаку, наводи портал "Верџ".
-Морам имати даљински да се укључим односно искључим. Кад је искључено ја сам потпуно парализована, а кад је укључено могу да протегнем ноге, да ходам и померам прсте. Могу да урадим скоро све што требам – навела је Кели, додајући да је кључно било да она научи да ради са стимулатором.
-Ово није брзо решење парализе. Не можете то само укључити и вратити се одмах у стање пре повреде. Морате схватити како да то користите и како да поново сарађујете са својим телом – прича она.
Након месеци напорног тренинга она је прве самосталне кораке предузела у фебруару 2018.
Истраживачи и даље проучавају како све то функционише. Такође их занима зашто је све испало тако добро по Кели и Џефа, али не и по друге пацијенте. Разлика је можда у повредама, режиму тренинга или самом стимулацији.
-Ми то још не знамо. Требамо обавити већа истраживања – закључила је Харкема.