ЏИНОВСКЕ РУПЕ У АМЕРИЦИ ПРЕТЕ РАЗОРНИМ ЗЕМЉОТРЕСИМА: Тло се већ урушава, али то није најгоре (ВИДЕО)
У Тексасу има скоро 297.000 нафтних бушотина
Бушотине које су настале експлоатисањем нафте и гаса доприносе стварању масивних рупа шитом западног Тексаса, које могу довести до разорних земљотреса.
Према речима геофизичара са јужног методистичког универзитета, тло полако пропада "пробушен као јастучница са нафтним бушотинама". У Тексасу има скоро 297.000 нафтних бушотина. Многе од њих се налазе у Пермском басену.
Прочитајте и:
- Ове опасности представљају опасност за становнике, путеве, пруге, насипе, бране и нафтоводе и гасове, као и потенцијално загађење подземних вода - рекао је професор Зонг Лу.
Лу и његов сарадник Џин Ву Ким су истраживали везу између овог феномена и људских активности.
Два научника су у студији, објављеној у журналу "Научни извештаји" (Сциентифиц Репортс), показали да се тло значајно померило на површини од око 6.500 квадратних километара на западу Тексаса. Комбиновањем сателитских слика са подацима о нафтним бушотинама у региону они су закључили да је ово нестабилно тло повезано са деценијама црпљења фосилног горива.
Познато је да су технике црпљења нафте и гаса попут "фракинга" - хидрауличног фрактурисања у којим се у бушотину под притиском убризгава мешавина воде и хемикалија - повезане са геолошким хазардима.
Убризгана смеша повећава притисак на стену која пуца и ослобађа гас, што узрокује померање тла. Померање тла услед примене ових техника црпљења и нестабилна формација стена западног Тексаса могу довести до стварања вртача и земљотреса.
Убризгавање отпадних вода и угљен-диоксида повећава притисак у стенама, што је највероватније узрок подизања тла.