ДРАМАТИЧНИ ПРИЗОРИ! Шта се крије у мистериозним кратерима који сеју СТРАХ широм Русије? - Јаке ЕКСПЛОЗИЈЕ уздрмале народ (ВИДЕО)
Ови кратери крију велику тајну
Осам кратера дубоких 50 метара, који се налазе на руским северним полуострвима Јамал и Гидан, већ више од 10 година збуњују научнике. Њихово специфично географско лоцирање сугерише да може постојати решење загонетке управо у том региону.
РАЗОРАН ЗЕМЉОТРЕС НА ЈУЖНОЈ ОБАЛИ ПАЦИФИКА! Јачице 6 степени по Рихтеру, чека се извештај о материјалној штети
АМЕРИКА СРЉА У ПРОПАСТ! ТЕКСАС ИЗВЕО ТЕНКОВЕ НА ГРАНИЦУ: Народ устао против Бајдена, гнев грађана све је већи! Речи гувернера забрињавају: "Спремни смо!" (ВИДЕО)
УДАРНО! ОСУДИЛИ ДОНАЛДА ТРАМПА! Мора да плати више од 80 милиона долара
Истраживачи су током година предложили неколико теорија о пореклу ових кратера, укључујући ударе метеора, експлозије природног гаса и формирање на месту језера пуних природног гаса који је избијао из пермафроста, пише Ливе Сциенце.
Теорије о настанку кратера
Једна од теорија сугерше да су кратери настали на месту језера пуних природног гаса, која су можда пресушила, излажући своја корита леденим температурама које су запечатиле отворе кроз које је гас излазио. Сакупљени гас у пермафросту је можда на крају ослобођен путем експлозија, правећи огромне кратере. Међутим, ова теорија не објашњава присуство кратера на различитим геолошким локацијама широм полуострва, а исто тако не може објаснити зашто нису сви кратери настали на местима где су некада постојала језера, преноси Информер.
Специфичности пермафроста на Јамал и Гидан полуострвима
Пермафрост на полуострвима Јамал и Гидан је веома варијабилан у дебљини, крећући се од неколико десетина метара до 500 метара. Заледило се пре више од 40.000 година, заробљавајући древне морске седименте богате метаном који се постепено претварао у огромне залихе природног гаса. Топлота произведена од ових залиха може да топи пермафрост одоздо, стварајући џепове гаса у његовој основи. Климатске промене такође узрокују топљење површинског слоја пермафроста.
Формирање кратера
Ефекат топљења пермафроста, познат као „ефекат шампањца“, може довести до колапса преосталог пермафроста, изазивајући експлозије и формирање кратера. Овај процес би објаснио присуство мањих кратера око осам огромних, с обзиром да би огромни комади леда избачени експлозијом могли направити знатна удубљења у тлу. Постоји и могућност да постоји више кратера него што је тренутно идентификовано, јер су неки можда испуњени водом и седиментима током времена
Утицај на климатске промене
Ослобађање природног гаса и метана приликом експлозија може активирати климатске повратне спреге, посебно уколико глобалне температуре наставе да расту и убрзавају топљење пермафроста. Арктички пермафрост тренутно садржи око 1.700 милијарди тона гасова који производе ефекат стаклене баште, што представља велики еколошки проблем.
У закључку, загонетни кратери у сибирском пермафросту представљају изазов за научнике, али истовремено указују на комплексност процеса топљења пермафроста и његовог утицаја на климатске промене.
Србија Данас/Информер