ОДНОСИ ХЛАДНИ КАО РУСКА ЗИМА: Откривено где запиње између Европске уније и Москве, има ли решења?
Шеф европске дипломатије Ђозеп Борељ изнео је своје утиске након посете руској престоници
Односи Русије и Европске уније су далеко од задовољавајућих, наводи се у саопштењу шефа европске дипломатије Ђозепа Бореља након његове званичне посете Москви.
ПОПЛАВЕ ШИРОМ ДРЖАВЕ, НАЈГОРЕ У ПРЕСТОНИЦИ: Француска се суочава са набујалим рекама - све је угрожено (ВИДЕО)
НА СЛОБОДИ НАКОН ЧЕТИРИ ГОДИНЕ: Египатски новинар иза решетака од 2016. јер је "ширио лажне вести" (ВИДЕО)
МАСОВНА ИМУНИЗАЦИЈА У ЕВРОПИ: Прву дозу вакцине у Великој Британији примило 11,5 милиона људи
Борељ је у саопштењу истакао да је неопходно да дипломатски канали комуникације остану отворени не само како би се радило на деескалацији инцидената или криза, већ и како би се размењивали мишљењима и порукама.
Такође је наведено и да је ЕУ забринута са питањем људских права у Русији, а уједно је изнета и осуда по питању пресуде опозиционару Алексеју Наваљном. Упућен је и апел руским властима да се Наваљни пусти на слободу.
У саопштењу је поново критикована одлука Москве да се тројица дипломата Немачке, Шведске и Пољске протерају из Русије због учешћа у неодобреним акцијама протеста и упућен је још један апел да се та одлука ревидира.
Борељ је у саопштењу поново негирао да су те дипломате на било који начин прекршили своја пуномоћја у складу са њиховим дипломатским статусом.
Такође је саопштено и да је Борељ пред одлазак из Москве обишао место на којем је убијен руски политичар и опозиционар Борис Њемцов. Такође се састао и са представницима јавних и невладиних организација који се, како се наводи, суочавају са читавим низом ограничења по питању обављања њихових делатности.
Подсетимо, Русија је протерала тројицу европских дипломата – из Немачке, Пољске и Шведске због учешћа у неодобреним протестима који су одржавани у Русији у знак подршке опозиционару Алексеју Наваљном.
Иначе, Симоновски суд у Москви у уторак је донео одлуку да се Наваљном укине условна казна у случају "Ив Роше" и замени казном од 3,5 године затвора. Убрзо након тога, водеће западне земље, укључујући Сједињене Америчке Државе, Немачку, Француску и Велику Британију, апеловале су на руске власти да ослободе опозиционара.