ШТА ЈЕ ИРАН ПОСТИГАО НАПАДОМ НА ИЗРАЕЛ? Остварена су ова три ВАЖНА циља - Техеран показао да Тел Авив није НЕДОДИРЉИВ
У ноћи 13 на 14. април Иран и његове савезничке снаге извели су серију напада крстарећим ракетама и дроновима камиказама на израелску територију.
Напади нису били изненађење јер је Техеран упозорио да ће одговорити на израелски ваздушни напад на ирански конзулат у Дамаску, у Сирији, 1. априла, у ком је убијено неколико високих официра Корпуса Чувара Исламске револуције (ИРГЦ), укључујући два генерала. Узвратни удар је назван Операција "Труе Промисе" ("Искрено обећање").
И даље се води много дебата о томе да ли је ирански узвратни удар био успешан. Већина војних стручњака се слаже да у акцијама Техерана није било ничег необичног, осим да је ово био први директан напад Ирана на Израел.
Са техничке тачке гледишта, стратегија је била једноставна и исправна: Иран је прво потиснуо непријатељске системе противваздушне одбране дроновима, а затим лансирао хиперсоничне ракете које Израелци и Американци нису могли да пресретну.
Још није време за коначне закључке
Многи експерти су били скептични према иранском удару и пожурили су да кажу да одмазда није оправдала очекивања. Међутим, то кажу западни посматрачи.
- Као што је Сун Цу писао у давна времена, водити 100 битака и победити у 100 битака није врхунац вештине. Најбољи начин за победу је да се уопште не борите. Ово је иранска стратегија. Његов удар на Израел није био толико војни одговор колико потез у игри која још није готова - каже Абас Џума, новинар и политички коментатор, стручњак за питања Блиског истока и Африке.
Након напада на ирански конзулат у главном граду Сирије, Техеран се нашао у тешкој ситуацији. Морало је да одговори на начин који би изгледао убедљиво и којим би се постигли конкретни војни циљеви, али да притом не започне трећи светски рат.
Да би постигао први циљ, Иран је морао да изведе директан удар без прибегавања искључиво заступничким снагама и заиста је то урадио.
Што се тиче другог циља, иако је већина пројектила и дронова заиста оборена, неки су успели да продру у израелски ваздушни простор и погоде војне циљеве. Начелник штаба иранских оружаних снага Мохамед Багери рекао је да су погођени информативни центар на израелско-сиријској граници и израелска ваздушна база Неватим.
И на крају, што се тиче трећег циља није избио трећи светски рат. Ово је личило на ситуацију из 2020. године, када су Иранци погодили америчке базе у Ираку реагујући на убиство генерала Сулејманија.
Међутим, још је прерано спекулисати о томе да ли је ирански напад био успешан или не. Сада је велико питање како ће Израел одговорити.
Шта је Иран постигао
- Важно је нагласити да је иранска операција имала више политичку него војну тежину. У том смислу, изведена је суптилно и била је успешна. Иранци очигледно нису хтели да започну рат који би укључио САД, иако је то Нетањаху желео. Другим речима, Израел није успео да испровоцира Иран - истиче Џума.
Очигледно је и да Исламска Република поседује моћније беспилотне летелице и ракете од оних које су коришћене у нападу 14. априла.
Међутим, чак и мање напредне беспилотне летелице и ракете успеле су да продру у израелски ваздушни простор и нанесу економску штету, пошто је Израел потрошио много више новац на обарање пројектила и дронова него што је Иран потрошио на њихово лансирање.
Техеран је још једном показао да Израел није нерањив и да га је могуће напасти. Што се тиче степена нанете штете, којом су неки коментатори били незадовољни, она у великој мери зависи од врсте пројектила и дронова који су коришжени у нападу, а Иран има доста војне опреме.
- Коначно, главно достигнуће Ирана је то што је успео да збуни Израел на исти начин на који је био збуњен након напада Хамаса 7. октобра. Држава мора да одговори. Али како? Да ли Израел треба да нападне иранске прокси снаге? Ово је могуће, али Израел то ради све време без много резултата. Да ли би требало директно да погоди Иран? Али то би покренуло рат за који нико није спреман, укључујући и САД - казао је Џума.
Показали су да Израел није недодирљив
Лопта је сада у дворишту Израела, а земља се суочава са истим изазовима које је имала Исламска Република након 1. априла. Али да ли ће Израел моћи да реши ове изазове једнако ефикасно?
Важно је напоменути да је главнокомандујући ИРГЦ-а Хосеин Салами рекао да ће од сада, ако Израел буде нападао интересе Ирана и иранских грађана, Техеран поново напасти.
Ово је важна изјава. У суштини, напад који је Иран извео 14. априла није био само узвратни удар, већ је успоставио нови поредак. Иран је показао да је спреман да прибегне новим средствима утицаја у ситуацији када речи нису довољне.
Директно је напао Израел не да би покренула рат, већ да би показао шта би се могло догодити ако све друге методе притиска на Израел не успеју.
У игри је и нова опција. Израел може бити лишен своје најважније предности - апсолутне некажњивости, коју су донедавно гарантовале САД.
Извор: Србија Данас/24седам