ГОТОВИ СУ ВЕЋ СЛЕДЕЋЕ ГОДИНЕ! Исламској држави дани су ОДБРОЈАНИ! (ВИДЕО)
Такозвана џихадистичка Исламска држава последњих месеци бележи поразе као на траци!
Такозвана Исламска држава последњих месеци бележи поразе као на траци. Нападају их ирачка војска, сиријске јединице, Курди, Русија. У врло кратком року џихадисти су протерани из Кобанеа, Ал Кариатаина, Тикрита и Фалуџе, а средином августа изгубили су контролу и над градом у североисточној Сирији Манбо, чиме су одсечени од границе са Турском преко које су им долазили нови борци из Европе. Окружени непријатељима са свих страна, припадници ИС све су ближи војном поразу калифата.
Новинарка BBC-a Хелена Мериман разговарала је са неколико експерата за безбедност о томе каква је краткорочна и дугорочна перспектива ноторне терористичке организације и њиховог истоименог калифата.
Аналитичар консултантске групе за процену ризика ИХС Фирас Аби Али је за BBC открио колико је територија ИС изгубио од тренутка кад су пре две године шокантно успоставили калифат на територији Ирака и Сирије:
- Све зависи како мерите. Ако укључимо и пустињу, изгубили су око половину територије који су контролисали пре пар година" - каже Аби Али па објашњава још већи проблем за џихадисте.
- Они су изгубили много градова, укључујући и Манбиј преко ког су добијали нове снаге и оружје. Осим тога, када контролишете земљу и људе имате приступ различитим изворима прихода. Можете извлачити новац од популације, например. Како ИС губи територију тако има све мање доступног новца - каже Аби Али који процењује да је калифат остао без трећине досадашњих извора прихода.
- Ако се ствари наставе одвијати овим током, биће војно поражени до 2017. године - закључује аналитичар ИХС-а.
О поразу размишљају и џихадисти ИС, каже аналитичар вашингтонског Тахрир института Хасан Хасан, који редовно комуницира са појединим борцима ИС преко интернета:
- Оно што је ново у њиховим размишљањима је велика забринутост. Добио сам осећај да је пад морала значајан код доста људи - више нема оног жара којим су 2014. години ишли да ратују за калифат. Како се територија смањује, тако на хиљаде бораца напросто одлази. Мислим да је уз погинуле џихадисте ИС изгубио око пола бораца којима су некада располагали - каже Хасан. Још један проблем ИС крије се у подршци популације градова и територија који су под њиховом контролом. Већина њих није се придружила борби, али је толерисала Исламску државу, што се такође мења.
- Људи у Ираку и Сирији прво нису разумели ИС. Данас их итекако разумеју и не гледају их истим очима као и 2014. године - каже Хасан.
Сви ови разлози, од војних пораза, до губитка територија и градова, па до пада морала и подршке, натерали су челнике калифата да полако прихвате нову, слабију позицију. У свом арапском билтену Дабику први пута отворено говоре о повлачењу и објављују фотографије борби из пустиње, а све како би психолошки припремили борце на бег из градова. Шта то значи за будуће деловање ИС, објаснио је Сет Џонс, директор Међународног центра за безбедносну и одбрамбену политику у "тинк тенку" Ранд корпорације. Он последњих месеци интензивно пролази кроз документе ИС-а које су нашле ирачке и америчке снаге у Ираку и Сирији.
- Исламска држава се одмиче од организације која контролише велике територије према терористичкој групи која напада одређене мете. Током 2014. године извршили би од 150 до 200 напада месечно, док је у неким месецима ове године тај број био већи од 400. Сада им је главни циљ да охрабре људе који сматрају да је организација пред падом како би наставили са борбом. Морају показати да и даље постоје и да нападају "невернике" - каже Џонс.
Што се тиче њихових мета, оне су од пре познате - САД, Русија, велике европске силе и Аустралија, само што ће нападе теже изводити са знатно мањом количином доступних средстава. Уместо напада које сами оркестрирају, ИС се све више ослања на нападе које људи изводе у њихово име, а покушавају и да се прошире у нестабилне државе попут Нигерије (где већ сарађују с Боко Харам) и Авганистана, или арапске силе као што су Саудијска Арабија, Египат и Алжир.
Према Сету Џонсу ни напади неће трајати вечно, али ипак он не може прецизно да процени судбину организације:
- Није јасно када ће њихови напади потпуно ослабити или престати, иако ће то ићи руку под руку са даљим падом морала. Не знамо када ће се то догодити, али мислим да је могуће да ће остати "без погона" у краткорочној или средњорочној перспективи - објашњава он.
Фаваз Гергс, аутор књиге "ИД: Историја" је међу онима који сматра да територијални крах калифата неће значити и крај организације, чак и ако изгубе своја главна упоришта у Мосулу (Ирак) и Раки (Сирија):
- За разлику од других терористички група они нису само причали о калифату, него су га и створили. И тај њихов модел ће голицати машту џихадиста у надолазећим годинама - рекао је Гергс.