ОНИ СТОЈЕ ИЗА НАПАДА НА ИЗРАЕЛ - државу која је учествовала у њиховом стварању: ЕВО шта је Хамас и о каквој групи је реч
Хамас је однео већинску победу у односу на супарнички Фатах, освојивши 76 од укупно 132 парламентарних места.
Ракетни напад је изведен из Појаса Газе, а рањено је најмање стотину људи, док је пет њих изгубило живот.
"СВЕТУ ЈЕ ПОТРЕБНО ДА ИЗРАЕЛЦИ И ПАЛЕСТИНЦИ ЗАЈЕДНИЧКИ СТАНУ НА ПУТ НАСИЉУ" Председник Вучић осудио ракетне нападе на Израел
МЕЂУ ПОГИНУЛИМА У ИЗРАЕЛУ НЕМА СРПСКИХ ДРЖАВЉАНА: Огласио се почасни конзул и упозорио наше грађане "Ако се не придржавате правила, може бити кобно"
"ЈОШ УВЕК СЕ КРИЈЕМО" У Израелу све крвавије, Палестинци разарају тенкове и ограде на граници Газе, ЗЕМЉЕ ЕУ СЕ ОГЛАСИЛЕ О НАПАДУ НА ИЗРАЕЛ
Шта је Хамас?
Хамас или Исламски покрет отпора милитантни је покрет који окупља палестинске националисте на Западној обали и у Појасу Газе и који се залаже за стварање самосталне палестинске државе у историјским границама.
Хамас је основан 1987. непосредно након избијања палестинског устанка (прве интифаде) као огранак међународног Муслиманског братства, чије је извориште суседни Египат. Оснивач је био шеик Ахмад Јасин.
У складу са таквим утицајима, идеологија Хамаса темељи се на сунитском исламизму и локалним националистичким и антиционистичким аспирацијама. Присталице Хамаса заговарају "свети рат“, односно џихад, што се претходних деценија махом односило на акције усмерене против Израела.
За разлику од умереног покрета Фатах, који је на власти у Западној обали, Хамас се противи преговорима или постизању компромиса око статуса палестинске државе, тврдећи да "осим џихада нема другог решења“ за овај проблем.
Први окршај Израела и Палестине 1989. године
До првог окршаја између присталица Хамаса и Израела дошло је 1989. за време Интифаде, приликом чега су два израелска војника заробљена и ликвидирана. Сукоб се опет распламсао 2000. избијањем Друге Интифаде и наредних пет година у сукобима је погинуло око 5.500 Палестинаца и 1.100 Израелаца.
На парламентарним изборима у Палестини одржаним у јануару 2006, Хамас је однео већинску победу у односу на супарнички Фатах, освојивши 76 од укупно 132 парламентарних места.
Убрзо након победе Хамас је поновио раније изнети предлог о палестинској држави у оквирима окупираних територија и одбацио коришћење самоубилачких напада, али уз нагласак да задржава право на оружани одговор против израелске окупације.
Резултати наведених избора су довели до драстичног расцепа између две главне палестинске политичке странке, који је током 2007. прерастао и у оружани сукоб након којег је Хамас задржао контролу над Појасом Газе, а Фатах над Западном обалом.
Више држава уврстило Хамас на листу терористичких организација
Хамас су на листе терористичких организација уврстиле владе Израела и Америке, заједно са блиским западњачким савезницима као што су Канада, Јапан и ЕУ, односно арапским попут Јордана и Египта.