ONI STOJE IZA NAPADA NA IZRAEL - državu koja je učestvovala u njihovom stvaranju: EVO šta je Hamas i o kakvoj grupi je reč
Hamas je odneo većinsku pobedu u odnosu na suparnički Fatah, osvojivši 76 od ukupno 132 parlamentarnih mesta.
Raketni napad je izveden iz Pojasa Gaze, a ranjeno je najmanje stotinu ljudi, dok je pet njih izgubilo život.
"SVETU JE POTREBNO DA IZRAELCI I PALESTINCI ZAJEDNIČKI STANU NA PUT NASILJU" Predsednik Vučić osudio raketne napade na Izrael
MEĐU POGINULIMA U IZRAELU NEMA SRPSKIH DRŽAVLJANA: Oglasio se počasni konzul i upozorio naše građane "Ako se ne pridržavate pravila, može biti kobno"
"JOŠ UVEK SE KRIJEMO" U Izraelu sve krvavije, Palestinci razaraju tenkove i ograde na granici Gaze, ZEMLJE EU SE OGLASILE O NAPADU NA IZRAEL
Šta je Hamas?
Hamas ili Islamski pokret otpora militantni je pokret koji okuplja palestinske nacionaliste na Zapadnoj obali i u Pojasu Gaze i koji se zalaže za stvaranje samostalne palestinske države u istorijskim granicama.
Hamas je osnovan 1987. neposredno nakon izbijanja palestinskog ustanka (prve intifade) kao ogranak međunarodnog Muslimanskog bratstva, čije je izvorište susedni Egipat. Osnivač je bio šeik Ahmad Jasin.
U skladu sa takvim uticajima, ideologija Hamasa temelji se na sunitskom islamizmu i lokalnim nacionalističkim i anticionističkim aspiracijama. Pristalice Hamasa zagovaraju "sveti rat“, odnosno džihad, što se prethodnih decenija mahom odnosilo na akcije usmerene protiv Izraela.
Za razliku od umerenog pokreta Fatah, koji je na vlasti u Zapadnoj obali, Hamas se protivi pregovorima ili postizanju kompromisa oko statusa palestinske države, tvrdeći da "osim džihada nema drugog rešenja“ za ovaj problem.
Prvi okršaj Izraela i Palestine 1989. godine
Do prvog okršaja između pristalica Hamasa i Izraela došlo je 1989. za vreme Intifade, prilikom čega su dva izraelska vojnika zarobljena i likvidirana. Sukob se opet rasplamsao 2000. izbijanjem Druge Intifade i narednih pet godina u sukobima je poginulo oko 5.500 Palestinaca i 1.100 Izraelaca.
Na parlamentarnim izborima u Palestini održanim u januaru 2006, Hamas je odneo većinsku pobedu u odnosu na suparnički Fatah, osvojivši 76 od ukupno 132 parlamentarnih mesta.
Ubrzo nakon pobede Hamas je ponovio ranije izneti predlog o palestinskoj državi u okvirima okupiranih teritorija i odbacio korišćenje samoubilačkih napada, ali uz naglasak da zadržava pravo na oružani odgovor protiv izraelske okupacije.
Rezultati navedenih izbora su doveli do drastičnog rascepa između dve glavne palestinske političke stranke, koji je tokom 2007. prerastao i u oružani sukob nakon kojeg je Hamas zadržao kontrolu nad Pojasom Gaze, a Fatah nad Zapadnom obalom.
Više država uvrstilo Hamas na listu terorističkih organizacija
Hamas su na liste terorističkih organizacija uvrstile vlade Izraela i Amerike, zajedno sa bliskim zapadnjačkim saveznicima kao što su Kanada, Japan i EU, odnosno arapskim poput Jordana i Egipta.