ХРОНОЛОГИЈА ЈЕДНЕ ТРАГЕДИЈЕ, ОД 2013. ДО 2020. ГОДИНЕ: Немарност довела до незапамћене експлозије у Бејруту
Иако је либанска влада започела са истрагом, многе земље позивају на међународну, независну истрагу која ће јасно утврдити чији је пропуст и зашто је опасна хемикалија складиштена годинама непрописно недалеко од насеља.
Бејрут, престоница Либана, и даље броји жртве стравичне експлозије која се догодила у уторак. Ова експлозија потпуно је разнела луку, а снимци катастрофе обишли су свет. Верује се да је реч о индустријској несрећи и да су упозорења стизала годинама уназад. Због тога су сада становници Либана изашли на улице.
Иако је либанска влада започела са истрагом, многе земље позивају на међународну, независну истрагу која ће јасно утврдити чији је пропуст и зашто је опасна хемикалија складиштена годинама непрописно недалеко од насеља.
Шта се тачно догодило у раним вечерњим сатима 4. августа још није утврђено, а истрага би требало да покаже шта се све догађало још од септембра 2013. године.
Компанија Меридиан у хуманитарној мисији широм земље - Донација стигла у Неготинску болницу
ЈОШ УВЕК ИЗВЛАЧЕ МРТВЕ ИЗ РУШЕВИНА: Број погинулих у стравичној експлозији у Бејруту се попео на 154
СПРЕЧЕН НОВИ БЕЈРУТ: Индијци запленили контејнер са 740 тона АМОНИЈУМ НИТРАТА
23. септембар 2013.
"Росус", руско трговачко пловило, под заставом Молдавије, пошло је из Грузије на путу за Мозамбик носећи 2.750 тона амонијум нитрата.
На рачуну се види да је хемикалије купила "Фабрика де експлозивос", мозамбичка компанија за индустријски експлозив.
Компанија која управља мозамбичком луком Беира каже да никада није била обавештена о доласку таквог терета, преносе португалски медији.
Према наводима бивше посаде, брод се засутављао у Турској и Пиреју у Грчкој.
Октобар 2013.
"Росус" се зауставио у Бејруту. Неки извори тврде да је то учинио због техничких проблема, али бивши капетан брода тврди да је желео да преузме додатни терет како би испорука била исплативија.
Баш ту је посада кренула са штрајком због неисплаћених зарада, тврди он.
Либанске власти су, међутим, одбиле да пусте брод из луке, тврдећи да пловило није безбедно. Ипак, бивши каперан је рекао да је заустављен због неплаћених лучких такси.
Међународна федерација радника у саобраћају потврдила је да је брод луци дуговао 100.000 долара.
Неки од чланова посаде тврдили су да су били "затворени" на пловилу и да нису смели да оду 11 месеци.
27. јун 2014.
Тадашњи директор либанске царине Шафик Мерхи послао је писмо "судији за хитне случајеве" упозоравајучи на опасност од амонијум нитрата и тражио одлуку о томе шта треба даље чинити, пренела је Ал Џазира.
Друго писмо послато је у децембру те године, па у мају 2015. када је поново тражено решење, тврди тренутни директор либанске царине Бадри Дахер.
Јул 2014.
На сајту "ФлеетМон" објављена је информација да су брод "Росус" напустили његови власници.
Октобар 2015.
Преко 2.700 тона амонијум нитрата са "Росуса" до овог датума је смештено у складиште у луци, а у луци је задржан и брод, тврде адвокати посаде, која је пуштена са брода.
Није познато колико је још празан брод остао у Бејруту, нити где је након тога отишао. Бивши капетан наводи да је "потонуо пре две или три године".
Од 20. маја 2016. до 27. октобра 2017.
Либански цариници шаљу јип три писма правосуђу. Најновије, послато 27. октобра 2017, трађи од судија да донесу брзу одлуку о "опасности... остављања ове робе на месту на ком је, и по оне који раде".
Писма су, како тврде, игнорисана.
Децембар 2019.
Извештај државне безбедности подноси се правосуђу, председништву, обавештајним и царинским управама упозоравајући на "стварну опасност овог материјала", наводи либански лист "Ал Акбар".
Оно даје неколико препорука, укључујући да се рупа у складишту 12, у којој се чува високо експлозивни материјал, запечати како би се спречила крађа.
Почетак 2020.
Анонимни извор близак запосленом у луци рекао је за Ројтерс да је тим прегледао амонијум нитрат шест месеци пре експлозије и упозорио да ће "ако се не помери, разнети цео Бејрут".
24. јул 2020.
Либански министар јавних радова Михел Наџар сазнаје за присуство амонијум нитрата у луци из извештаја који добија од врхновно већа одбране земље, рекао је он за Ал Џазиру.
4. август 2020 - 17:40х
У луци у Бејруту избио је пожар. Не зна се још како и где тачно. Либански медији цитирали су менаџера генералног директора луке Хосана Корајтема који је тврдио да је тим заваривача запечатио празнину у складишту 12 и да је посао завршен до поднева.
Неименовани извори тврдили су међутим да је посао завршен пре 17 сати.
Ројтерс је у среду цитирао изворе који тврде да је пожар почео у оближњем складишту 9 и проширио се на складиште 12, без икаквог помињања заваривања.
Други, који су приметили црвена праскања у првој експлозији, пре оне велике, указују на то да је ватромет могао да буде почетни извор ватре.
Најмање 10 ватрогасаца је послато у луку да угаси ватру која је тада слала густ дим у ваздух изнад Бејрута.
4. август 2020 - 18:08х
Огромна експлозија погађа Бејрут. Један од првих који је снимио догађај и објавио на друштвеним мрежама је Адам Барон, становник насеља у близини луке. Његов твит појавио се у 18:09, минут после експлозије.
Лука се претворила у велики кратер окружен пустоши. Зграде у близини настанка експлозије тешко су оштећене.
Прозори су разбијени, зидови порушени и то у подручју од око 5 километара од епицентра, а експлозија се чула и у 200 километара удаљеном Кипру.
Гувернер Бејрута Марван Абад проценио је да је штета 15 милијарди долара, те да је 300.000 домова уништено или оштећено.
У експлозији је погинуло преко 140 људи, а повређено више од 5.000.
ТАМАРУ СУ СЕКУНДЕ ДЕЛИЛЕ ОД СИГУРНЕ СМРТИ: Мирис спаљених тела и крви испуњавао је ваздух улицама Бејрута
СВЕ ВЕЋИ ХАОС У БЕЈРУТУ: После експлозије букнули протести и сузавци (ВИДЕО)
ВАЖНА УЛОГА У СТРАТЕГИЈИ ЗАСТРАШИВАЊА: За језиве призоре из Бејрута крива је омиљена СМРТОНОСНА супстанца терориста
ПОМОЋ БОЛНИЦАМА У БЕЈРУТУ! Уједињене нације издвајају чак девет милиона долара за Либан
ПРЕКО ПОТРЕБНА ПОМОЋ СТИЖЕ У БЕЈРУТ: Уједињене нације припремиле вишемилионску новчану подршку