ИМУНИТЕТ КРДА МОЖЕ БИТИ СПАС ИЛИ ПРОПАСТ? Научници упутили упозорење, последице колективног имунитета могу бити ужасне
Ова стратегија је описивана као начин заустављања пандемије путем омогућавања довољног броја инфекција како би се смањио број неимуних потенцијалних домаћина за вируса.
Након што је месецима потискивана, идеја о такозваном имунитету крда поново се обновила у јавности - баш као и пораст броја оболелих од Ковида-19.
ДРУШТВЕНЕ МРЕЖЕ ГОРЕ: Бајден не зна зашта се кандидовао? (ВИДЕО)
ЦРНЕ СЛУТЊЕ ЕПИДЕМИОЛОГА: Судећи по најновијим подацима други талас ће по Европљане бити много гори од првог
КОРОНА УБИЦА ХАРА ЧЕШКОМ: Епидемиолошка ситуација изузетно лоша, за само 24 сата преминуло чак 58 особа
Ова стратегија је описивана као начин заустављања пандемије путем омогућавања довољног броја инфекција како би се смањио број неимуних потенцијалних домаћина за вируса. Наводило се да би то зауставило ширење болести.
Међутим, научници кажу да чак и ако се та стратегија оствари, убила би превише људи.
У Великој Британији је управо то био разлог због чега је ова идеја одложена у страну. Истраживачи су указали на висок број смртних случајева који би се појавили у земљи по достизању имунитета крда, али се са новим порастом броја инфекција у Британији и широм Европе поново почело говорити о тој стратегији.
Потписници Декларације Велики Барингтон, коју је почетком октобра предложио Амерички институт за економска истраживања, тинк танк из Масачусетса, наводе да је сада време да се укину рестрикције за већину друштва и становницима омогући да наставе са својим животима док и даље штите угрожене слојеве. Истичу да би се тиме изградио имунитет крда и да би тиме пошаст звана Ковид-19 нестала.
Али да ли је стварно дошло време за стварање имунитета крда и да ли би та стратегија одагнала пандемију из света? Многи стручњаци се радије позивају на опрез, наводи "Гардијан". Научници указују да је до сада свега осам одсто Британаца заражено новим корона вирусом.
- Да би се стекао имунитет крда потребно је да тај проценат буде око 70 одсто. Не само што смо веома далеко од тога, већ сада знамо да се имунитет на Ковид-19 смањује током времена и да се људи могу поново заразити вирусом - каже Роберт Леклер, председник Академије медицинских наука.
Научници зато тврде да је мало вероватно да се имунитет крда може одржати без вакцине или редовног инфицирања. Штавише, уколико би се покушао стећи имунитет крда укидањем карантина, дошло би до огромног пораста броја смртних случајева, углавном међу старијим и осетљивим особама. Здравствени систем би био пренатрпан док би висок број случајева трпео дуготрајне последице чак и код оних који имају благе симптоме.
Пример за то је Манаус у Бразилу. Овај град је претрпео катастрофално ширење инфекције и почетком године умрло је више од 3.000 људи. Онда се ниво заразе смањио и наводило се да је град остварио имунитет крда. Међутим, број заражених у Манаусу је поново почео да расте, што говори да град није досегао имунитет крда упркос високом броју смртних случајева.
- Концепт имунитета крда није прихватљив - каже Мајкл Хед, истраживач Универзитета Саутемптон.
Он је указао да Декларација Велики Барингтон није ништа више од онлајн петиције и да друге групе стручњака – од “Индипендент сејџа” до Академије медицинских наука - говоре против такве стратегије.
- У Великој Британији био је потпуни национални карантин око три месеца. Током тог времена, упркос томе што се веома мало живота у земљи одвијално "нормално", хиљаде угрожених слојева становништва - чији је удео у популацији једна од четири особе - умрло је у пандемији корона вируса, а ипак ми имао свега осам одсто популације са неким нивоом имунитета - навео је Хед.
- Подићи то на ниво од 60-70 одсто како би се стекао имунитет крда имало би стога катастрофалне последице - закључио је он.
Стручњаци такође указују да ни Шведска, која је од старта имала лабаве мере рестрикције и ишла ка имунитету крда, није успела у томе, након што је објављено да је ова земље у првој половини ове године забележила највећу смртност у последњих 150 година.
Они су навели да је шведски модел спречио економски колапс, иако по цену великог броја смртних случајева у старчким домовима, и да је већина Европе кренула у том правцу. Нагли пораст броја заражених широм Европе говори да шведска стратегија, чији је главни темељ поверење у одговорност сваког грађана, можда неће бити толико успешна колико се жели.