НА ПИЈАЦАМА СЕ И ДАЉЕ ПРОДАЈУ ПАЦОВИ И СЛЕПИ МИШЕВИ: Страхоте короне их очигледно ничему нису научиле
У азијским земљама и даље не одустају од праксе да продају егзотичне животиње
На пијацама и улицама Индонезије и даље убијају и продају месо егзотичних животиња, укључујући и слепих мишева иако је прошло више од годину дана откако су мокре пијаце у Кини проглашене за вероватан извор "коронавируса".
ЗАНИМАЈУ ВАС ЕЛЕКТРИЧНИ АУТОМОБИЛИ? Сада можете трговати ценом њихових акција!
ЖЕСТОКЕ БОРБЕ ЗА КАНДАХАР И КАЛЕ Е НАУ: Талибани већ улазе у предграђа, деца и цивили их поздрављају (ВИДЕО)
РАТ НА ПОМОЛУ?! Кинески ратни бродови упловили у јапанске воде!
Кинеске власти затвориле су пијацу у Вухану и забраниле продају и живих животиња, са надом да ће то помоћи да их читав свет не гледа као кривца за пандемију.
Међутим, у азијским земљама и даље не одустају од праксе да продају егзотичне животиње. Британски "Индепендент" пише како се на острву Сулавеси и даље продају живи пацови, слепи мишеви, пси и бројне друге врсте чије се месо у том делу света сматра гурманском посластицом.
Како наводи британски лист, истражитељи су открили да се на једном од највећих индонежанских острва на пијацама продају пацови, слепи мишеви, заједно са свињама, псима, змијама, жабама, пилићима и паткама. Животиње се држе у нехуманим условима, угуране у кавезе, везане...
Продају и кокошке чије перје је обојено, које би требало да буду кућни љубимци, иако су веома мале шансе да ће животиње преживети.
Из организације за заштиту животиња "Четири шапе" кажу да су овакве пијаце наставиле да раде упркос пандемији и захтев Светске здравствене организације да се прекине улична продаја животиња.
Стручњаци упозоравају да су лоши услови на овим пијацама плодно тло за болести, посебно оне које могу да пређу са животиња на људе.
Држање животиња у кавезима у тешким условима, драстично повећава ниво стреса код животиња, што их чини подложнијим болестима. Успостављањем блиског контакта са животињским врстама које човек никада не би срео осим у дивљини, повећавају се шансе да вирус пређе са животиње на човека.
Сведоци, који су посетили три пијаце, рекли су да су услови несанитарни и изузетно сурови.
Слепи мишеви, пси и птице пронађени су у великом броју на пијаци Лангован и на пијаци Каромбасан, док је на пијаци Бериман пронађено много слепих мишева, као и пацова, змија... Ту је било и много обојених пилића, а продавци наговарају родитеље да исте купе својој деци.
Повређени пси стављани су у мале кавезе, чекајући да буду убијени.
Радници нису носили рукавице када су додиривали животиње, било мртве било живе, а тезге су биле прекривене деловима животињских тела. Подови су били прекривени крвљу и црвима, објавила је организација "Четири шапе".
- Ковид-19 би требало да нас натера да обратимо више пажње на то како се опходимо према животињама - каже један од истражитеља ове организације и додаје да су ова места идеална за ширење зоонотских болести.
Након што су кинеске пијаце на којима се продају живе животиње повезане са појавом коронавируса, владе широм света покренуле су акцију да се такве места забране.
СЗО истиче да се глобално око милијарду случајева болести и милиони смртних случајева догоди сваке године због болести које прелазе са животиња на људе и да 75 одсто нових болести потиче од животиња. Ебола се повезује са случајевима где су људи јели слепе мишеве, а ХИВ се повезује са конзумацијом меса шимпанзе.