ИРАН КЛИЗИ КА ГРАЂАНСКОМ РАТУ? Протести не јењавају, све су масовнији, избили сукоби са полицијом током помена Махси Амини
Ожалошћени су се сукобили с полицијом током одржавања помена Махси Амини
Упркос присуству јаких полицијских снага у граду Сакезу на северозападу Ирана, демонстранти се окупили на гробљу да обележе 40 дана од смрти Амини. Њена смрт иницирала је масовне протесте у земљи.
НАПАДНУТО СВЕТИЛИШТЕ У ИРАНУ: Најмање 15 мртвих, 10 рањених - ватру на вернике отвориле присталице ТАКФИРИЗМА!
ИРАН СПРЕМА ОСВЕТУ: "Ово зло неће проћи без одговора, научићемо их памети"
ИСЛАМСКА ДРЖАВА НАПАЛА ИРАН! Искористили немире у земљи за крваву терористичку акцију, Техеран решен да истреби такфире!
Иранске снаге безбедности сукобиле су се са демонстрантима у родном граду Махсе Амини, где се више стотина људи окупило код гробља да обележе 40 дана од смрти девојке у полицијском притвору. Смрт 22-годишње Курдкиње иницирала је масовне протесте широм Ирана.
Група за права Курда саопштила је да су безбедносне снаге испаљивале бојеву муницију и сузавац на тргу Зиндан у Сакезу, родном граду Махсе Амини. Иранска новинска агенција Исна известила је о сукобима на периферији града, на северозападу Ирана.
На снимцима објављеним на интернету виде се стотине мушкараца и жена како пркосе снагама безбедности у Сакезу. Чуло се како узвикују: "Жена, живот, слобода" и "Смрт диктатору". То су две најпознатије пароле са антивладиних протеста широм Ирана организованих после смрти Махсе Амини.
Полиција за морал у главном граду Техерану ухапсила је ову 22-годишњу Курдкињу 13. септембра јер није носила хиџаб - марама која прекрива главу - што је противно ригорозним владиним прописима. Амини је пала у кому пошто што се онесвестила у притвору, а умрла је три дана касније.
Убрзо после тога, појавили су се извештаји да су је полицајци тукли пендреком по глави и ударали јој главу о врата возила. Полиција је негирала да је Амини била жртва малтретирања, уз образложење да је доживела срчани удар.
То је разбеснело многе Иранце и Иранке, а први протести су одржани после сахране Махсе Амини у Сакезу, када су жене почеле да скидају мараме у знак солидарности. Протести су се брзо проширили и прерасли у један од најозбиљнијих изазова за власти Исламске Републике Иран од револуције 1979.
Жене су биле у првим редовима, пркосно машући хиџабима у ваздуху, палећи их, а неке су чак и секле косу у јавности. Ученице су такође протестовале у школским двориштима и на улицама у знак подршке.
Организација Иранска људска права са седиштем у Норвешкој саопштила је да су најмање 234 демонстранта, мећу којима и 29 деце, убиле снаге безбедности у насилном гушењу онога што су ирански лидери описали као "нереде" које су подстакли страни непријатељи.
Интервентна полиција и припадници паравојних снага Басиџ, били су у среду у великом броју распоређени у Сакезу и другим деловима провинције Курдистан. Неки су тврдили да је полиција покушала да их спречи да дођу до гробља како би присуствовали помену Махси Амини.
- Покушали су да нас спрече да дођемо до гробља, али ја сам успео - рекао је један сведок за новинску агенцију Ројтерс.
Курдска група за људска права Хенгав, такође са седиштем у Норвешкој, објавила је неколико снимака на којима се види како велика маса људи виче "Доле издајице" и "Курдистан, Курдистан, гробље фашиста". На другом снимку, види се како мушкарци и жене машу шаловима и узвикују "Слобода, слобода, слобода".
Није познато да ли су чланови породице Махсе Амини били на гробљу. Активисти су рекли да су их снаге безбедности упозориле да не држе помен и претиле Махсином брату. Државна новинска агенција Ирна је цитирала, како тврди, наводно саопштење породице у ком се каже да неће одржати помен како би избегли "проблеме".
Али извор близак породици рекао је за BBC да они нису написали такву изјаву. Гувернер Курдистана Есмаил Зареи Куша рекао је да је атмосфера у Сакезу била мирна у среду и негирао да су путеви затворени.
- Непријатељ и његови медији покушавају да искористе 40 дана од смрти Махсе Амини као изговор да изазову нове напетости, али је, на срећу, ситуација у покрајини потпуно стабилна - рекао је он, а преноси агенција Ирна.
Организација за људска права Хенгав је у среду такође известила о присуству бројних полицијских снага у оближњем граду Санандажу и саопштила да се генерални штрајкови одржавају у градовима и местима широм Курдистана у знак солидарности са протестима.
Власти су затвориле све школе и универзитете у покрајини "због таласа грипа", наводе државни медији.