Иран ПРЕД УСИЈАЊЕМ: Шта се крије иза демонстрација и да ли је НОВИ РАТ на Блиском истоку питање времена?
Трећи дан протеста широм Ирана
Улични протести у Ирану наставили су се и јуче, трећи дан у низу. Анти-владине демонстрације, које су нагло избиле у Ирану због економских разлога, сада постају све жешће - последње информације говоре како је у Техерану дошло до конфронтације протестаната с полицијом док се на друштвеним мрежама шире информације како је двоје демонстраната убијено у провинцијском граду.
Подсетимо, ово су највећи протести који су погодили Иран још од 2009. године када су демонстрације избиле након спорних председничких избора на којима је победио Махмуд Ахмадинеџад.
Прочитајте и:
У исто време током јучерашњег дана одржани су и масовни про-владини протести у Техерану и бројним градовима широм земље.
Многи у Ирану шокирани су брзом ескалацијом анти-владиних протеста који су на више места прерасли у немире, нападе на полицију. Видео снимак из града Mashhad приказује демонстранте како преврћу полицијски аутомобил и пале га.
Ирански извори наводе како је у Техерану око 70 протестаната, већином студената, пред факултетом гађало полицију камењем узвикујући "Смрт диктатору!", мислећи на иранског лидера, ајатолаха Хамнеија.
На другим снимцима може се видети како полиција палицама туче демонстранте који марширају по улицама. Новинска агенција ИСНА преноси како је полиција затворила две подземне железнице у главном граду како би спречили даљи долазак демонстраната.
У главном граду Техерану, као и у граду Карај западно од Техерана, демонстранти су напали владине зграде те су поразбијали прозоре и запалили ватре на улицама.
Иранска новинска агенција Тасним објавила је снимке које приказују запаљене контејнере за отпад као и разбијене аутобусне станице у близини иниверзитета у Техерану.
Није дуго требало чекати на реакцију иранске Револуционарне гарде, пошто је јасно да је ово протест и против њихове моћи - огласио се заменик безбедносног шефа у Техерану, генерал Есмаил Ковсари, он истиче како је ситуација у главном граду "под контролом" те је упозорио демонстранте како ће се суочити са "железном шаком нације" уколико наставе.
Исламске земље ОШТРО осудиле Трампову одлуку да Јерусалим прогласи главним градом Израела
- Ако су људи изашли на улице због високих цена, нису смели узвикивати оне (анти-владине) слогане и палити јавну имовину и аутомобиле - поручио је Ковсари у разговору за новинску агенцију ИСНА.
Нема сумње да су јучерашњи про-владини скупови у градовима широм земље били далеко већи од анти-владиних, али, то само по себи није довољан показатељ у ком ће се правцу ситуација развијати. Довољно је сетити се Либије у пролеће 2011. када су про-Гадафијеви протести били огромни и далеко већи од било каквог окупљања опозиције (и у Сирији је било слично) па знамо како се та ситуација завршила.
Имајући то на уму не треба посебно ни истицати како су ови протести за иранске непријатеље у регији и шире дошли "као наручени". Наиме, догађају се у тренутку када се на Иран врши велики притисак, највише због све веће иранске улоге и утицаја у регији (у Ираку, Сирији, Либану, Јемену и Палестини).
Саудијска Арабија креће у РАТ против Ирана: Израел чека ЗЕЛЕНО СВЕТЛО да удари на Либан
Дакако, због те чињенице присталице иранских власти протестанте су одмах прозвали координираном акцијом покренутом од стране иранских непријатеља, првенствено САД-а. Тешко је веровати да су ови протести "намештени" - наиме, Иран се за такву могућност спрема већ годинама и није земља у којој би могле деловати субверзионе невладине организације као што је то био пример у неким другим земљама у којима су се догодиле тзв. "наранчасте револуције".
Даље, ови протести нити немају обележја такве акције - све заједно делује као спонтани излив беса, нарочито младих људи.
Шта се онда заправо догодило? Економија. Наиме, било је јасно да ће жестоке санкције против Ирана пре или касније довести до овакве ситуације. Да, тачно је да се Иран надао како ће ове проблеме решити након потписивања нуклеарног споразума, али ствари нису ишле глатко, а Иран је вероватно једина земља из клуба америчких непријатеља која се вероватно надала да ће на америчким изборима победити Хилари Клинтон (и да ће наставити Обамину политику према Техерану).
Долазак екстремно анти-ирански настројеног Трампа био је почетак нових великих проблема за Техеран. Наиме, сва она економска надања и очекиване инвестиције зауставиле су се након што је Трумп почео међународну сцену обасипати тврдњама како је Иран непријатељ, највећи извозник тероризма у регији итд. У економији - а знамо по којим принципима и "осећајима" делује модерна економије и кључне инвестиције - ово је заправо ударац на Иран још и већи од санкција.
Што се точно економски догађа у Ирану? Инфлација. С инфлацијом се Иран бори већ годинама, али у задње време инфлација је ван контроле и погађа просечне Иранце као никада до сада. У лето ове године иранска централна банка објавила је како инфлација износи 22,2%, али економисти сматрају како је иста заправо и знатно већа (све о инфлацији и њеном утицају на квалитет живота: Шта је то инфлација и како сачувати свој новац од њеног сталног прождирања? Све што морате знати о појави која је стара колико и тржишна економија).
Хиљаде људи на годишњици заузимања амбасаде САД у Техерану: Иран представио нову ракету
За свега недељу дана, на пример, цена пилетине порасла је за 30%, а цена поврћа за чак 100%. Цене су нестабилне, буџети све тањи и тањи, а оно што људе највише погађа је чињеница да виде како њихове уштеђевине нестају пред њиховим очима.
Службена незапосленост у Ирану је данас 12,45%. Неслужбено се процјењује да би могла бити и готово три пута већа.
Зато јер тек сада долази, чини се, до преломне тачке. Иранци су били одушевљени када је на изборима победио умерени кандидат, Хасан Рохани, јер су знали да ће он наставити нуклеарне преговоре који ће довести - односно који би требали довести - до окончања иранске дубоке изолације и до укидања санкција.
Свет је запрепашћен, они ипак ПОСТОЈЕ: На руској космичкој станици пронађена ВАНЗЕМАЉСКА БАКТЕРИЈА!
Роухани је направио што је могао, и успео је. Постизање договора са светским силама било је једно велико олакшање за ирански народ. Изгледало је како је ово почетак једне нове ере за Иран и сада се појавио Трамп који не само да је ту наду угасио него настоји створити још и нове, још и теже, проблеме за Иран.
- Цео свет схвата да добри људи Ирана желе промену и да се њихови лидери, осим велике америчке војне моћи, највише њих боје - поручио је јуче амерички председник Доналд Трамп у својој поруци.
Трумп ликује, као и власти у Саудијској Арабији и Израел, али питање је колико је свестан да би ова ситуација могла прерасти у једну велику крваву трагедију (вероватно јест свестан и није га брига).
Иранска револуционарна гарда се не ШАЛИ: Очекује се УБРЗАВАЊЕ балистичког ракетног програма
Млади људи пак више нису у стању чекати боље дане и њихова фрустрација је експлодирала. Незапосленост младих је велика, социоекономска неједнакост расте, корупција је итекако присутна, а отпор против реакционарне религијске владавине је потпуно природан.
На све то ове недеље дошли су нови економски проблеми - извори наводе како је нагло нарасла цена јаја. Власти истичу како је то због чињенице да су милиони кокошака заражени с птичјим грипом. Све то могу бити легитимна оправдања, али ирански народ, нарочито иранска младеж, више нема превише слуха.
ازيل جمع من الشباب الشجعان بمدينة اراك لافتة فوق مدخل مركز«الباسيج» بمدينة اراك بشعار:«الموت لخامنئي»
#العربيه #إيران #مظاهرات_ايران #يحدث_الان_في_ايران #تظاهرات_سراسري #اسكاي_نيوز#Iran #Protest #IranProtests
#cnn #AFP #AP #Reuters
#Bloomberg #NewYork
#BBC #FreeIran pic.twitter.com/ioiSTFZh1e— إيران الحرة (@IranAlhurra) 31. децембар 2017.
За анти-владине протестанте иранска спољна политика такође је извор великих фрустрација. Није им јасно зашто се њихова држава, знајући да је економска ситуација лоша, уплиће у сукобе у Ираку, Сирији, Палестини... Економија је оно што им је битно, никако не геополитика.
У овом тренутку тешко је рећи како ће ово завршити, до које мере ће се распламсати. Можда је ово само експлозија незадовољства чији ће дим брзо ишчезнути, а можда је ово заиста и почетак краја Ирана каквог га познајемо. Силе гледају на Иран и надају се сценарију А или сценарију Б, али вероватно ће бити нешто између. Све у свему, нова година, барем према нашем рачунању, започе ће врло бурно за Иран.
Још је итекако рано за такве прогнозе, али хипотетички, да се ово заиста претвори у некакав домино ефект, у неку нову револуцију након 40 година оне Исламске из 1979., био би потрес можда и највеће магнитуде на Блиском истоку где се тренутно готово сви сукоби воде искључиво произлазећи из једног нуклеуса - иранско-саудијског ривалства.