ИРОНИЧНА СУДБИНА ПОЛИЦАЈЦА! Откривено које велике скандале је заташкавао: Он је прерушавањем "чистио" за богатима
Име Хосеа Мануела Виљарехоа и у мањој мери његово лице - због његове опседнутости прерушавањем - данас знају милиони у Шпанији
Последњих година Шпанију су тресле многе сплетке и скандали, од наводне корупције припадника краљевске породице до прљавих трикова разних министара против политичких ривала, али чини се да је у тим компликованим ситуацијама један лик био увек присутан.
ПРВА ЗЕМЉА КОЈА ИДЕ НА РЕФЕРЕНДУМ ЗБОГ КОРОНА ВИРУСА: Познато о чему ће тачно одлучивати
ГЛАСАО ЗА ОПОЗИВ ТРАМПА, САДА НА МУКАМА: Републиканац који је "издао" председника страхује за живот (ВИДЕО)
Име Хосеа Мануела Виљарехоа и у мањој мери његово лице - због његове опседнутости прерушавањем - данас знају милиони у Шпанији.
То је иронична судбина полицајца који је често био на тајним задацима и чији је прави идентитет требало да остане његова најбоље чувана тајна.
Полицијска каријера Виљареха започела је раних 1970-их у Баскији, где је милитантна сепаратистичка група Ета покренула насилну побуну против снага безбедности националистичког Франковог режима.
Током више од 20 година као шпански полицијски комесар, Виљарехо је стајао раме уз раме са политичарима, судијама, новинарима, аристократама и пословним лидерима.
Одликован је шест пута, укључујући за учешће у борби против терориста.
Касније, између 1983. и 1993. године, званично је напустио полицију и успоставио пословне интересе широм света, мада је његова верзија да је увек био на услузи шпанској влади и да је користио своје компаније као покриће за иностране безбедносне операције.
По повратку, каже да никада није званично распоређен у било коју полицијску јединицу, већ му је додељена "осетљива мисија".
Виљарехо тврди да је спречио неколико терористичких напада на Шпанију.
Међутим, данас је некадашњи полицијски херој у средишту више истрага шпанских тужилаца. Оптужују га да је годинама радио на недозвољеној и уносној споредној линији као "тајни поправљач" за шпанске богате и моћне, који су, како кажу, користили његове услуге да шпијунирају своје ривале и клевећу непријатеље.
Виљарехо се у петак суочава са првим у низу кривичних поступака, јер су шпански судови разоткрили његове незаконите поступке кроз више од 25 одвојених истрага.
Овај 69-годишњи бивши полицијски комесар провео је последње три године у притвору, након што су га правосудне власти ухапсиле у његовој кући у близини Мадрида.
Запленили су његову архиву датотека и тајно снимљене разговоре, са великим списком политичара и јавних личности.
Од његовог хапшења, објављени одломци из колекције снимака Виљареха створили су низ скандала.
Ниједан није био већи од разговора са Корином цу Зајн Витгенштајн, некадашњом љубавницом бившег шпанског краља Хуана Карлоса. Њени коментари на састанцима 2015. и 2016. године о наводној склоности бившег монарха да прима вишемилионске провизије у готовини за послове са арапским земљама довели су до истрага о прању новца у Швајцарској и Шпанији.
Хуан Карлос, тренутно у егзилу у Уједињеним Арапским Емиратима, негира било какве прекршаје и рекао је да је доступан ако тужиоци треба да разговарају са њим.
Према изјави сведока коју је Виљарехо послао истражном судији националног суда Шпаније, који тренутно истражује 27 различитих кривичних случајева у које је умешан, бивши полицајац рекао је да је послат у Лондон да би стекао поверење госпође Зајн Витгенштајн како би је "неутралисао" као претњу стабилности шпанске монархије.
У документу, који је видео BBC, Виљарехо тврди да су агенти шпанске обавештајне службе ЦНИ "дали инструкције да задобијем поверење принцезе Корине како бих повратио посебно осетљиве документе које је имала".
Рекао је да се представљао као адвокат који нуди помоћ госпођи Цу Зајн Витгенштајн, која се пожалила да је малтретирају шпански агенти тајне службе.
Виљарехо, који госпођу Цу Зајн Витгенштајн назива "принцезом" с обзиром на њен претходни брак са немачким принцом, каже да му је немогућност да успе у мисији донела непријатељство тадашњег директора ЦНИ, генерала Феликса Санс Ролдана.
Виљарехо тврди да је човек који је водио ЦНИ до 2019. године заслужан за његов пад. У телевизијском интервјуу 2017. године, Виљарехо је оптужио генерала Санса Ролдана да је претио да ће убити Цу Зајн Витгенштајн, а та тврдња навела бившег шефа шпијуна да га пријави за клевету.
Виљарехо иде на суд због те изречене оптужбе на рачун генерала, али и зато што га је оптужио да је доставио Виљарехову фотографију новинама које су разоткриле његов идентитет.
Бившем полицијском комесару прети двогодишња казна ако буде проглашен кривим. "Принцеза" треба да се појави на суду као сведок одбране.
Цу Зајн Витгенштајн ( 56) већ је писала мадридском суду описујући своју верзију састанка у лондонском хотелу у мају 2012. године: "Генерал Ролдан је претио мени и мојој деци. Његове речи су биле да он не може да гарантије физичку безбедност мене и моје деце, осим ако се не будем придржавала његових упутстава".
Генерал Ролдан пориче да је било какве такве претње упутио Немици.
Међу низом криминалних истрага у вези са Виљарехом јесте његова умешаност у такозвану "Операцију кухиња", у којој је овај бивши полицајац оптужен да је предводио напоре да се украду документи од бившег благајника Народне партије, тада владајуће партије у Шпанији, за време ере бившег премијера Маријана Рахоја.
Луис Барсенас је ухапшен и затворен 2013. године због непријављене књиговодствене евиденције, односно непријављивања новчаних донација које су компаније дале Народној партији у наводно у замену за јавне уговоре.
Према тужиоцима чија је истрага отпечаћена прошле године, Виљарехо и други полицајци, поступајући по налогу званичника министарства унутрашњих послова, покренули су шпијунску операцију да нађу и униште досијее које су Барсенас или његова супруга имали у свом поседу, прикривајући тако доказе од власти које су истраживале финансије Народне партије.
Године 2018. Барсенас је осуђен на 33 године затвора због прања новца и пореских прекршаја, а Народна партија је такође осуђена као ентитет и наложено јој је да плати новчану казну.
У једном од случајева, Виљарехо је описан у судском спису као извршилац масовне шпијунаже у име банке BBVA, која укључује хиљаде пресретнутих порука и телефонских позива, међу којима су и оне приватне комуникације највишег владиног саветника. Такође је осумњичен за шпијунирање каталонских политичара који су се залагали за независност и стварање лажних досијеа о корупцији да би оцрнио левичарску странку Подемос.