ИСПЛИВАО ПЛАН ЗА ИНВАЗИЈУ НА УКРАЈИНУ? "Спавачи" већ у Кијеву, а ево на која ДВА ГРАДА се Путин намерачио
Ситуација све више неугодно подсећа на времена не само шездесете хладноратовске година него и мрачне догађаје из тридесетих година 20. века.
- Био је ово прелазни састанак - рекао је руски шеф дипломатије Сергеј Лавров након што је више од сат и по разговарао са државним секретаром америчког председника Џоа Бајдена у хотелу Пресидент у Женеви.
ДА ЛИ ЋЕ БЕРЛУСКОНИ УСПЕТИ? Све чешће се спомиње као један од ГЛАВНИХ кандидата у председничкој трци - ево ко ће му бити највећи противник
АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР ДОЖИВЕО САОБРАЋАЈНУ НЕСРЕЋУ! Тежак удес четири возила у Лос Анђелесу, има повређених - погледајте снимак са лица места (ВИДЕО)
ЦЕЛА ПОРОДИЦА, УКЉУЧУЈУЋИ БЕБУ, СМРЗЛА СЕ НА ГРАНИЦИ: "Морамо да спречимо кријумчарење људи"
У последњих месец дана то је већ шести састанак америчких и руских званичника због готово ратне кризе у Украјини (Бајден и руски лидер Владимир Путин два су пута разговарали онлајн, одржана су три састанка између америчких, НАТО и OESS-ovih делегација са Русима), да би сада када тензија доживљава свој врхунац - дошло и до састанка Ентонија Блинкена и Лаврова.
САД све више говори да поседује обавештајне извештаје која најављују руско мешање у украјинске послове, а Москва одговара да је НАТО тај који припрема "окупацију Украјине", коју они због властите националне безбедности неће допустити.
Ситуација све више неугодно подсећа на времена не само шездесете хладноратовске година него и мрачне догађаје из тридесетих година 20. века.
Остали на истим позицијама
И Лавров и Блинкен на састанак нису дошли ни са чим новим, па је зато руски министар и рекао да не очекује "напредак у разговорима".
Наиме, руска страна опет је поновила да је за њу неприхватљиво проширење НАТО-а на земље бившег СССР-а, подебно Украјину, а Лавров је нагласио да је Северноатлантски савез "антируска организација" и зато се Русија противи његовом проширењу до самих руских граница, јер се осећа угроженом.
Амерички државни секретар такође је поновио и америчку мантру, да Русија не може да намеће вољу ни НАТО-у, као ни да одређује да неке суверене земље саме слободно бирају своје стратешке приоритете.
Према Лаврову, Американци треба да схвате да ниједна држава нема право да штити властиту безбедност тиме што угрожава безбедност друге државе. Москва већ данима, а о томе говори и Путин, тражи "писмени амерички одговор" о својим захтевима за гаранције Запада за руску безбедност.
Блинкен их овог пута их није донео, али је Лавров рекао како је добио Блинкеново обећање да ће Вашингтон обавити тај свој "писмени" задатак до 30. јануара". То је услов Русије за њено даље учествовање у разговорима са Западом о том питању.
"Спавачи" у Кијеву
Блинкен каже да ће поново разговарати са савезницима, али и да се нада како ће Русија и Запад пронаћи компромис да дође до деескалације и смиривања ситуације.
И док се истовремено воде преговори, у Москви руски парламент Дума почиње да разматра предлог, који је поднела Комунистичка партија, да Русија призна независност одметнутих украјинских парадржавних творевина Доњецк и Луганск.
С друге стране, амерички обавјештајни извори наводе да је Русија прешла линију са које практично више нема повратка, па је уплитање у Украјину готово неизбежно.
Обавештајни извори наводе да се у Украјини, односно на подручју сепаратистичких творевина налазе руски специјалци који припремају провокацију под "туђом заставом" која би послужила као изговор за руску интервенцију, али и да са друге стране, у самом Кијеву, припремају, уз помоћ проруских снага и својих "спавача", насилну смену власти, односно проруску владу која би променила садашњу украјинску политику.
Према неким аналитичарима, Москва би се задовољила "окупацијом" или "повратком" већег дела под капу Москве.
Приоритет је, тврде неки руски и украјински аналитичари (то отворено говори прорежимски ултранационалистички политичар Владимир Жириновски), у првом реду Кијев, из разлога што је тамо у раном средњем веку основана прва источнословенска држава и спроведено њихово покрштавање, на чему Русија гради свој државноправни континуитет, али и лука Одеса, чиме би овладали целом црноморском обалом и направили "спој" са сада "издвојеном" проруском парадржавном творевином у Молдавији - Придњестровљем. Западна Украјина око Лавова нешто је што би Русија могла да толерише као засебну украјинску државу.