ИСТОРИЈСКИ ТРЕНУТАК! Хирурзи успешно заменили људски бубрег свињским
Прималац је био пацијент који је у стању мождане смрти и са знацима дисфункције бубрега, чија породица је пристала на експеримент пре него што га лекари искључе са апарата за одржавање живота, рекли су истраживачи "Ројтерсу".
Први пут у историји хирурзи су успели да пресаде свињски бубрег у људско тело. Имунолошки систем примаоца није одбацио нови орган, што је потенцијално велики напредак који би на крају могао да спречи недостатак људских органа за трансплантацију, сматрају лекари.
Поступак урађен на Универзитетској клиници Лангон Хелт у Њујорку укључивао је употребу свиње чији гени су били измењени, тако да њено ткиво више није садржало молекул који би изазвао тренутно одбацивање органа, преноси "Би-Би-Си".
ХИТНО! ДРАМА У ВЕЛИКОЈ БРИТАНИЈИ: Нико не зна шта се дешава, ургентан инцидент, послате летелице и спасилачки тимови
ГЛАВНА НАУЧНИЦА СЗО УПОЗОРАВА: Вакцина није довољна!
УЖАС У ВУХАНУ! Мушкарац убио 7 људи, па скочио са моста - међу мртвима и деца
Прималац је био пацијент који је у стању мождане смрти и са знацима дисфункције бубрега, чија породица је пристала на експеримент пре него што га лекари искључе са апарата за одржавање живота, рекли су истраживачи "Ројтерсу".
Нови бубрег је три дана био повезан са крвним судовима, али изван тела пацијента, чиме је истраживачима био омогућен лакши приступ у случају проблема у истраживању. Резултати испитивања функције трансплантираног бубрега изгледали су "прилично нормално", рекао је доктор Роберт Монтгомери, вођа студије.
Нови бубрег успео је да направи "количину урина која је била очекивана", а током три дана истраживања није дошло до одбацивања као што је то био случај код ранијих тест-трансплантација. Абнормални ниво креатинина примаоца, који је показатељ лоше функције бубрега, вратио се у нормалу након трансплантације, рекао је Монтгомери.
На могућности коришћења животињских органа за трансплантацију истраживачи раде већ деценијама, међутим, нису успевали да докуче шта би требало променити, како не би дошло до тренутног одбацивања новог органа од стране људског тела. Монтгомеријев тим заступа теорију да би одстрањивање свињског гена који изазива избацивање решило проблем.
Генетски измењену свињу, названу "ГалСејф", америчка Управа за храну и лекове одобрила је у децембру 2020. као безбедну за употребу у исхрани људи који су склони алергијским реакцијама на месо.
Другим истраживачима ово је био повод да разматрају да ли "ГалСејф" свиње могу да буду извор органа за трансплантацију, од срчаног залиска до пресађивања коже.
Експеримент трансплантације бубрега у Њујорку требало би да отвори пут за испитивања код пацијената са бубрежном инсуфицијенцијом, вероватно у наредних годину или две дана, рекао је Монтгомери, који је и сам прималац донираног срца. Та испитивања могла би да буду краткорочно решење за критично угрожене пацијенте, док им на располагању не буде људски бубрег као трајни трансплантат.
"За многе од тих људи стопа морталитета је висока скоро као и за неке врсте рака и не двоумимо се око употребе нових лекова и нових испитивања (код пацијената са раком), уколико знамо да би то могло да им продужи живот за неколико месеци", рекао је Монтгомери.
У ово истраживање били су укључени и медицински етичари, правни и верски стручњаци, како би размотрили све опције, пре него што су затражили од породице привремени приступ мождано мртвом пацијенту, додаје хирург.