ИТАЛИЈАНСКИ ИЗБОРИ: Да ли Италија може да постане главни европски савезник Русије?
После 4. марта ништа неће бити исто?
У Италији се 4. марта одвијају важни парламентарни избори. Какав год био резултат ових избора, већ сада се може говорити о томе да ће еврозона додатно ослабити, европско јединство ће и даље бити на искушењу, а утицај Бриселу немилих сила ће се повећати. Италија је за Европу важна због величине свог становништва и снаге своје привреде. Италија је са својих 65,5 милиона људи четврта највећа земља Европске уније и чини 11,3 одсто европског БДП-а (односно 14,5 ако се издвоји Велика Британија).
Прочитајте и:
Привреда је зато природно у центру италијанских избора. Највећа тема расправе је реформа европског фискалног договора, што је кључ Повеље о стабилности, координацији и управљају Економском и монетарном унијом. Циљ постојања ове Повеље јесте јачање привредног стуба економске и монетарне уније, а фискални договор поставља правила доношења прорачуна како би се остварила већа координација управе економским политикама у еврозони. Ради се заправо о неком облику директива сличним као у планској привреди комунистичких држава.
Ових 5 земаља имају НАЈВЕЋЕ РЕЗЕРВЕ ЗЛАТА у свету
Договор захтева од влада еврозоне да донесу законска решења којима се њихови прорачуни осигуравају у облику постизања равнотеже или суфицита. Фискална правила уједно постављају прихватљив однос дуга према БДП-у на 60 одсто. Државе чланице морају да поправе прорачун и да се усагласе са програмом привредног партнерства ако пређу тај однос. У Италији је управо затечено такво стање. Опоравак италијанске привреде је до сада био спор пут. Италијански привредни раст је најмањи у Европској унији.
Међународни монетарни фонд предвиђа како ће се јаз између Италије и других економских сила у Европи повећати у 2018. години. Незапосленост је пала у децембру 2017. године на 10,8 одсто, али незапосленост међу младима до 24 године и даље је преко 30 одсто. Италијански јавни дуг износи 131 одсто БДП-а и четврти је највећи у свету у апсолутном смислу. Крај олакшица у Европи и све веће камате вероватно ће ускоро смањити италијанску могућност сервисирања владиног дуга.
Италијански и грчки ловци од лета чувају црногорско небо?
Од италијанских политичара захтева се фискална дисциплина, али истовремено они морају олабавити ту дисциплину уколико желе да се приближе гласачима који махом захтевају нижу старосну границу за одлазак у пензију, повећање пензија и реформу опорезивања. Многи политичари сматрају да би преузимање суверене контроле над монетарном и фискалном политиком земље олакшало управљање привредом и омогућило економски узлет. Уз растући евроскептицизам, италијански гласачи подржавају такве политике.
„Демократска странка“ (Партито Демоцратицо, ПД) коју води Матео Ренци, и евроскептични „Покрет пет звезда“ (Мовименто 5 Stelle, М5С) на челу са Луиђијем ди Мајом имају највише подршке на испитивањима јавног мњења, а и Ренци и ди Мајо подстичу преговоре око фискалних одредби са ЕУ. Коалиција окупљена око странке Силвија Берлусконија „Форза Италиа“ (ФИ), која окупља десне странке „Северна Лига“ (Лега Норд, ЛН) и „Fratelli д'Италиа – Центродестра Назионале“, опире се фискалним одредбама и захтева решење у облику увођења двоструке валуте у Италији, евра и лире. Коалиција би могла добити појединачно највећи број места у будућем италијанском парламенту.
ЊУЈОРК ТАЈМС ПРИЗНАЈЕ: И САД се мешају у изборе у иностранству - РУШИЛИ СУ МИЛОШЕВИЋА!
Последично, свака нова италијанска влада ће засигурно бити у раскораку са плановима немачке канцеларке Ангеле Меркел и француског председника Емануела Макрона око еврозоне. Италијански покушаји поновног преговора око фискалног пакета иду право против Макроновог предлога да се постави јединствен низ министара финансија, процеса доношења прорачуна и рада парламената у 19 чланица еврозоне.
Велики успех: РТБ дуплирао продају својих производа на страном тржишту
Осим проблема у привреди, нови италијански избори имају и геополитичку тешкоћу за ЕУ и НАТО Савез. Према извештајима НАТО-а, уколико М5С или ЛН уђу у будућу владу, те странке би могле бити препрека већем учествовању Италије у НАТО мисијама, а могли би и смањити коришћење војних база за НАТО Савез, чиме би се кохезија Савеза смањила.
Ове странке би могле чак да буду у ближем договору с Кремљом и као „такве би шириле противзападне и противамеричке стратешке наративе у италијанској јавности“, што је на крају крајева вероватно сушта глупост. Према тим тумачењима из НАТО-а, Русија користи стратегију приступа евроскептичним политичким странкама у настојању да се дугорочно међу њима укорени противзападна порука међу европским народима.
ХАОС у Болоњи: Сукоб полиције са демонстрантима, има повређених (ФОТО)
Истина, М5С заговара повлачење Италије из НАТО-а, крај санкција против Русије и склањање свих америчких нуклеарних глава из Италије. Сам Берлускони има дуготрајне и топле односе са Владимиром Путином и такође позива на прекид европских санкција против Русије, а уколико дође на власт, упозорава како ће „Форза Италиа“ дати вето на одлуку продужења тих санкција.
Недоумица око италијанског учешћа у НАТО-у и могућност унутрашњег неслагања око руских санкција је додатно појачано подељеним ставовима око имиграције, еврозоне и Брегзита. По питању санкција Русији, међутим, Рим би могао добити вољног саговорника у Берлину. Немци ионако развијају сложене и дубоке односе са Русима, посебно по питању енергетике. У том смислу од резултата италијанских избора највише стрепе источноевропске земље, посебно Пољска и балтичке републике који захтевају јаку војну присутност на својим источним границама.
Србија међу највећим произвођачима вина у свету, а највише извозимо - у Русију
Италијански облици противамеричког деловања су НАТО-у већи проблем од вета против продужења санкција Русији. Овакав став би пољуљао ионако нестабилне односе европских партнера са Сједињеним Државама унутар трансатлантских асоцијација. Европска Унија пак може очекивати додатна питања око своје целовитости и кохезије, а посебно у виду привредних, стратешких и спољнополитичких питања.
Ерозија европског јединства и потенцијално слабљење европске политичке преданости јединственом циљу традиционално су имали утицаја и на стратешки трансатлантски савез. Национална стратегија безбедности Доналда Трампа напомиње велику важност јаке и слободне Европе за Сједињене Државе. Стратегија такође подразумева како Русија наводно жели да ослаби амерички утицај у свету, као и да Русија гледа на НАТО и ЕУ као претњу, што је поновљено и у америчкој стратегији националне одбране. Ипак, тешко је схватити како се милитаристички расположена Америка настоји ухватити у коштац са својим европским партнерима.
Сорош и Рокфелер финансирали Хашки трибунал: Три милијарде долара за пресуде Србима
Ко год победио на изборима, Италија као трећа највећа економија еврозоне одредиће многе будуће односе у ЕУ. Избори ће бити испит за популисте у Италији и њихову стварну снагу међу бирачима. Матео Салвини, вођа ЛН-а, заговара масовне депортације миграната, посебно након што је порастао број расистичких напада на мигранте, али и број криминалних дела које су починили поједини мигранти.
Нови изборни систем такође ће бити испитан. Прошле године је италијански парламент прихватио хибридан изборни систем у коме ће 36 одсто места бити подељено по већинском изборном систему, а 64 одсто по пропорционалном. Претпоставља се да овакав систем фаворизује главне и велике странке, а одбацује мање и популистичке политичке снаге, што значи да се морају стварати јаке и издржљиве коалиције.
ВЕЛИКА ТАЈНА БЕОГРАДА: Италијан направио споменик КНЕЗУ МИХАИЛУ, а онда је урадио нешто ЈЕЗИВО!
Једна ствар је ипак кристално јасна. Силвио Берлускони се неће вратити као италијански премијер, иако би могао бити вођа целокупног блока десних странака и одређивати састав идуће владе. Значајан број гласача још увек је неодлучан, а исходи могу зависити о многобројним чиниоцима. С обзиром на менталитет италијанских бирача, постоји велика могућност да би предизборни савез деснице могао популизмом и јаким вођама да повуче овај део бирача и добије чврсту већину у идућем италијанском парламенту.