Италијански рецепт за СПАС ОД КОРОНЕ! Како се ова европска земља ишчупала из КАНЏИ СМРТИ и руши други талас?
У јануару ове године ковид-19 погодио је Италију, која је тако постала прва европска станица на смртоносном путу корона вируса по свету. Данас је ситуација много другачија.
-Италијански здравствени систем ропће због корона вируса- писао је "Њујорк тајмс" у марту, а немачки "Билд" је описивао сабласне колоне војних камиона који превозе умрле на гробља.
Глобални шок због трагичне судбине Италије пратио је осећај надмоћности: неорганизовани Италијани не умеју да се снађу у кризи, али ми бисмо знали шта да радимо у таквој ситуацији.
Шест месеци касније Италијани не само да су успели да доведу стопу инфекције на ниво најуспешнијих у борби са вирусом Немачке и Финске, већ се с њима могу мерити и по ниском степену смртности.
ПОСТОЈИ МОГУЋНОСТ ДА БУДЕ ДОСТА МРТВИХ? Доктор са Оксфорда упозорава: Други талас короне је већ стигао
НЕОЧЕКИВАНО! Кинески фармацеутски гигант објавио која земља добија прве вакцине против короне
НАЈДЕБЉИ ЧОВЕК НА СВЕТУ ПОБЕДИО КОРОНУ: Борба за живот је била никад бруталнија! (ВИДЕО)
Изгледа да се Италија сада боље носи са другим таласом него многе друге европске државе. Она је у претходних недељу дана углавном бележила мање од 1.500 новозаражених, што је далеко мање у поређењу са 10.000 у Шпанији и у Француској и 5.000 у Великој Британији.
Транспорт је само једна област у којој Италија постиже одличне резултате. Римски аеродром Фјумичино недавно је као први у свету добио пет звездица на листи најчистијих аеродрома у пандемији корона вируса.
Експериментално тестирање путника на аеродрому, при чему би резултати били доступни пре него што се укрцају у авион, биће проширено уколико се покаже као успешно. На другим аеродромима, железничким станицама и у лукама приспели путници већ могу да се тестирају на корона вирус.
Ове недеље, Италија је одржала референдум о смањењу броја посланика у парламенту, уз примену свих мера безбедности, при чему је у неким областима гласало скоро две трећине гласачког тела.
Нови корона вирус стигао је у Италију крајем јануара, 31. јануара потврђена су два случаја, па је влада затворила школе и универзитете. Неколико дана касније, премијер Ђузепе Конте увео је карантин на широком подручју севера земље, али узалуд.
- Када је најављен карантин на северу, хиљаде људи отишло је на југ, требало је увести карантин у целој земљи истовремено - каже за "Форин полиси" Марк Лоу, који живи у Италији већ 25 година.
Тако је до 22. марта земља имала скоро 60.000 заражених, затворене су фабрике, радиле су само апотеке и супермаркет, али муке су се наставиле, 26. марта 712 особа умрло је од корона вируса, а следећег дана још 919.
Чинило се да је Италија осуђена на пропаст, упркос романсама преко тераса. Међутим, пола године касније, за 14 дана бележи само 34 заражена на 100.000 становника, знатно мање него Шпанија (311) И Француска (193) у истом периоду.
Како су Италијани за само неколико месеци успели да се извуку из раља смрти? Лоу каже да су се влада и народ изненађујуће брзо прилагодили ситуацији.
- Ово је била ванредна ситуација, а будући да је Италија била прва европска земља која је погођена заразом, није постојао модел који би могла да примени... Влада је увела драконске мере, али их је веома успешно и применила – истиче он.
Наравно да су многе ситигле прекасно и у почетку биле преблаге, а регионални здравствени функционери и виролози заступали су различита мишљења. Влада је, међутим, храбро деловала, а ту спада и одлука прошлог месеца да се носе маске на отвореном простору, тамо где није могуће социјално дистанцирање.
Првих дана новчано је кажњено много непослушних људи. Лоу каже да је битан фактор и издржљивост "обичних" Италијана. Формирана је мрежа незваничних иницијатива, које су на крају биле успешније од онога што је урађено у боље организованим државама, објашњава Британац. Ту спадају људи који су куповали намирнице старим људима, карабињенери у локалним управама чинили су исто и доносили су старијим суграђанима пензије.
- У нашој земљи људи схватају прописе пре као савете, него као обавезујућа правила, а поштовање правила је постало нешто што се подразумева чим су људи сагледали тежину проблема - каже за “Форин полиси” генерал Виченцо Кампорини, бивши начелник генералштаба Италије.
Већина других земаља је оклевала са увођењем карантина и затварањем државе.
Када људи имају осећај да својевољно поштују правила, мање је искушење да ће из презира према властима бити непослушни. У извесном смислу, овакво размишљање повезује Италијане и Швеђане у пандемији.