Јапански доктор Хинохара живео је 105 година и РАДИО ДО СМРТИ: Ово су његови САВЕТИ за добро здравље
Доктор је своју сврху пронашао рано, након што је породични лекар спасио живот његове мајке.
Др Схигеаки Хинохара имао је изванредан живот из много разлога. За почетак, јапански лекар и стручњак за дуговечност живео је до 105. године.
Када је умро, 2017. године, Хинохара је био председник емеритус Међународног универзитета Ст. Луке и почасни председник Међународне болнице Ст. Луке, обе у Токију.
Можда најпознатији по својој књизи "Живети дуго, живети добро", Хинохара је пружио савете који су Јапану помогли да постане светски лидер у дуговечности. Неки су били прилично интуитивни, док су други били мање очигледни.
Но ако морате, учините то много касније од 65 година.
Просечна доб за одлазак у пензију, барем у САД-у, увек се кретала око 65 година. Али Хинохара је на ствари гледао другачије.
- Нема потребе да се икад повучете, али ако већ морате, требал би то да учините пуно касније од 65 година. Тренутна доб за одлазак у пензију постављена је на 65 година пре пола века, када је просечни животни век у Јапану био 68 година, а само 125 Јапанаца старијих од 100 година - рекао је 2009. у интервјуу за The Јапан Тимес.
Данас људи живе много дуже. Очекивани животни век за САД на пример, 2020. је 78,93 године, што је 0,08 одсто више у односу на 2019. Стога бисмо и ми требали ићи у пензију много касније у животу, према Хинохариној филозофији.
Хинохара је сигурно практиковао оно што је проповедао: све до неколико месеци пре смрти, наставио је да лечи пацијенте, водио је књигу термина с простором за још пет година и радио до 18 сати дневно.
Хинохара је нагласио важност редовног вежбања.
- Идем по две степенице одједном како бих покренуо мишиће - рекао је.
Поред тога, Хинохара је носио властите пакете и пртљаг и држао 150 предавања годишње, обично говорећи од 60 до 90 минута – све то стојећи, како је рекао, "да остане јак".
Такође је нагласио да људи који живе изузетно дуг живот имају заједничко обележје: немају прекомерну тежину. Заправо, гојазност се сматра једним од најзначајнијих фактора ризика за повећани морбидитет и смртност.
Према Хинохари, непопуњен распоред сигуран је пут ка бржем старењу и бржем умирању. Међутим, важно је бити заузет не само да бисте били заузети, већ у активностима које реализујете пронаћи сврху.
Хинохара је своју сврху пронашао рано, након што је породични лекар спасио живот његове мајке.
Јанит Кавагучи, новинарка која је Хинохару сматрала ментором, рекла је: "Веровао је да је живот у доприносу, па је имао невероватан нагон да помогне људима, да се пробуди рано ујутро и учини нешто добро за друге људе. То је оно што га је покретало и што га је одржавало у животу".
Иако је јасно промовисао вежбање и исхрану као пут за дужи и здравији живот, Хинохара је истовремено тврдио да не треба да будемо опседнути ограничавањем свог понашања.
- Сви се сећамо како смо као деца, кад смо се забављали, заборављали јести или спавати. Верујем да такав став можемо задржати и одрасли – најбоље је не умарати тело превише правилима - казао је Хинохара.