ЗАШТО СЕ ВОЈСКА ОКРЕНУЛА ПРОТИВ ПАШИЊАНА? Откривено чиме је јерменски премијер изазвао бес Генералштаба
Кремљ са забринутошћу прати ситуацију у Јерменији
Тензије у Јерменији расту након што је Генералштаб те земље затражио оставку премијера Николе Пашињана, а народ с истим захтевом почео да излази на тргове Јеревана. Пашињан је најавио да ће се обратити окупљенима око 16.00 по локалном времену. Новинар Дмитриј Писаренко објашњава шта је изазвало револт војске.
ДВА НАТО БРОДА УПЛОВИЛА У ЦРНО МОРЕ: Ушли по специјалном задатку, руска флота им кренула у сусрет
ХАОС НА ЧАСУ ИСТОРИЈЕ: Професорка дошла у униформи и војним чизмама на час - а онда се попела на сто! (ВИДЕО)
ЛАЖНА ЦЕПИВА НУЂЕНА ЕУ: Црно тржиште вакцинама "цвета", обрћу се милијарде евра
Писаренко оцењује да Пашињан изласком пред народ жели да покаже да и даље има подршку грађана. Према његовим речима, Пашињан чини све да се не пролије крв у земљи и да се политичка криза не претвори у унутрашњи политички сукоб.
- Подсетићу вас да је данас потписан указ о смени првог заменика начелника Генералштаба Тиграна Хачатрјана, који је јесенас, током рата на Карабаху, добио титулу националног хероја. Разлог је била његова реакција у медијима, мада је то заправо био неспоразум. Наиме, ових дана је премијер покренуо питање о ефикасности руских система "Искандер", наводећи да она није већа од 10 одсто и напомињући да су они инсталирани под претходном Владом Сержа Саргсјана. "Искандере" је назвао "оружјем осамдесетих", оптужујући бившу Владу за ту несавесну куповину. Међутим, "Искандер" је најсавременије руско оружје, а све то је изазвало збуњеност у Русији. Тада је заменик начелника Генералштаба рекао новинарима да неће коментарисати Пашињанове речи и насмејао се на то што је бивши начелник Генералштаба коментарисао ситуацију, а новинар је схватио да се Хачатрјан смеје Пашињану и зато је смењен. Сви високи официри потписали су изјаву у којој позивају на Пашињанову оставку, након чега је премијер сменио шефа Генералштаба. Али тај указ мора да потпише председник земље - рекао је Писаренко.
Писаренко објашњава да од 2015. године у Јерменији делује немачка варијанта конфигурације власти, а све одлуке премијера мора да одобри председник.
Он напомиње да је министар одбране и даље лојалан Влади и да он није потписао захтев Генералштаба којим се тражи Пашињанова оставка.
У центру Јереванаприметне су јаке снаге полиције. Пашињан је рекао да је ситуација напета, али под контролом и да нема намеру да са својом породицом бежи из земље.
Он је упозорио да опасност од сукоба увек постоји и истакао да је најважније остати миран. Према његовим речима, унутар земље нема непријатеља, а то је најважније.
Претходно је Пашињан сменио начелника Генералштаба Оружаних снага, генерал-пуковника Оника Гаспарјана који је заједно са 40 високих официра затражио његову оставку. Премијер је позвао војску да настави да ради свој посао, да чува границе и не губи будност, а мешање војске у политику и излажење са политичким саопштењима сматра недопустивим.
На питање, коме се војска потчињава, он је одговорио: "Народу и премијеру". Пашињан је рекао и да официри Генералштаба, које је сменио остају "његова браћа, војници отаџбине".
Кремљ са забринутошћу прати ситуацију у Јерменији. Портапарол руског председника Дмитриј Песков је нагласио да Москва ова дешавања сматра искључиво унутрашњом ствари Јерменије, руског веома важног и блиског савезника на Кавказу.