Како је једним потезом Шпанија победила – сепаратизам
Усвајање Закона о амнестији каталонских сепаратиста је мудар потез шпанског премијера Педра Санчеза што се видело на локалним и регионалним изборима у Каталонији средином маја кад су сепаратисти изгубили већину, сматра проф. др Душан Васић, бивши амбасадор СРЈ у Мексику.
Шпански Конгрес усвојио је у четвртак Закон којим се одобрава амнестија каталонских сепаратиста што је био услов да каталонске странке подрже други мандат шпанског премијера Педра Санчеза. За закон је гласало 177 посланика, док их је 172 било против.
Закон о амнестији сепаратиста – мудар потез Педра Санчеза
Судови ће имати рок до два месеца да примене закон који ће поништити правне евиденције о стотинама функционера и активиста који су се залагали за независност Каталоније од 2011. године.
Очекује се да ће на основу тог закона бити укинут налог за хапшење лидера Заједно за Каталонију Карлеса Пуџдемона који је побегао у Белгију након што је предводио одржавање референдума за независност Каталоније 2017. године.
Закон о амнестији каталонских сепаратиста изазвао је велике протесте у последњих неколико месеци, а опозиција планира да оспори тај закон пред судом.
Усвајање Закона о амнестији каталонских сепаратиста веома је мудар потез шпанског премијера Педра Санчеза и неће представљати велики шок у шпанском јавном мњењу, сматра Васић.
Порука за Европску унију
Закон ће имати и велики ефекат и на Европу зато што је Шпанија у овом мандату председавајућа ЕУ, а све што ради привлачи велику пажњу јер се сепаратистички покрети појављују широм континента, каже Васић за Спутњик.
Зато би изгласавање Закона о амнестији могло бити једно искуство које ће и друге земље користити кад се нађу у сличној ситуацији, а изгледа да ће се са протоком времена многе европске земље суочити са сепаратистима, додаје Васић.
Са друге стране, ЕУ се показала као врло толерантна према сепаратистима и отуда не би требало да чуди да је сам Санчез схватио да је боље да постигне договор са сепаратистима него да уђе у оштар сукоб који би могао довести до тешких последица по јединство државе, истиче Васић.
„Мислим да је његова процена стратешки била врло успешна и ефикасна, а резултат тога видео се на локалним и регионалним изборима који су одржани у Каталонији 12. маја кад су управо сепаратистичке партије изгубиле већину коју су до тада имале у каталонском парламенту. Главни победник избора у Каталонији у односу на сепаратисте који су држали власт јесте Социјалистичка партија Каталоније заједно са партијом Каталонска левица. Те две партије су кренуле трагом договора са Санчезом а народ је реаговао тако што их је подржао.“
Амнестија сепаратиста без потреса у Шпанији
Иако истраживање листа Мундо из марта показује да је 62 одсто испитаника широм Шпаније одбило да подржи амнестију, док ју је у региону Каталоније 48 одсто анкетираних подржало, Васић сматра да усвајање Закона неће изазвати веће потресе у Шпанији.
Без обзира што ће ослобађање неколико стотина сепаратиста изазвати противљење значајног броја Шпанаца, Парламент ипак осликава већинско расположење народа тако да је питање колико су те анкете тачне, додаје Васић.
„Гледајући из угла будућности Шпаније, мислим да је то била врло добра и промишљена одлука и да ће дати јако добар ефекат. Јер управо је Влада Шпаније предупредила да дође до нежељених последица у даљем развоју конфронтације око будућности Каталоније. Каталонија има око 7,5 милиона становника и врло је развијена, али сукоб који је настао око тога да ли ће се одвојити или не утицао је на то да су се многе стране фирме повукле из Каталоније као и да су шпански грађани који су имали уложен новац и фирме повукли своја средства или почели да их повлаче, што је ослабило економску позицију Каталоније. А сада се све то враћа.“
Чак је и створена једна комисија која ће водити рачуна о томе да Каталонија надокнади оно што је изгубила у претходне три или четири године и у погледу економског развоја и у процесима који се одвијају у ЕУ, јер је од 2017. скрајнута из тих процеса, додаје Васић.
Утицај амнестије на изборе за ЕП
Иако ће се за седам дана одржати избори за Европски парламент, Васић сматра да усвајање Закона о амнестији неће довести до раста популарности десничара, посебно не таквог који би се подударао са оним што произилази из анкета.
„Шпанци су народ који је темпераментан и жесток и мислим да су прве реакције можда на неки начин исхитрене и узроковане изненађењем, јер то јесте значајно одступање од садашње праксе судова и никад се није такво помиловање десило. Мада морам да ставим једну малу резерву. У року од 15 дана Закон ће бити објављен у њиховом службеном листу, од тада креће рок у коме се може покренути поступак и сигурно ће две десничарске партије Вокс и Народна партија покренути поступак пред Уставним судом да докажу да тај закон није у складу са Уставом. Али не верујем да ће у томе успети.“
А Санчезов потез ће повећати број посланика из његове Шпанске социјалистичке радничке партије у Европском парламенту, закључио је Васић.
Извор: Србија Данас/Спутњик/Аутор: Владимир Судар/Пренео: М.Б.