Како ВЕЛИКЕ силе гледају на изборе у Немачкој? Кога фаворизује Америка, а кога Русија?
Парламентарни избори у Немачкој одржаће се 24. септембра
Као што је још у јануару ове године најавио Јоаким Гаук, председник Немачке, парламентарни избори у овој земљи одржавају се данас.
Ах, какво блаженство: Ангела Меркел отпутовала на одмор, сигурно ужива у правом рају за очи
Чека се сагласност Кијева: Путин ПРИСТАО на шири мандат УН на истоку Украјине
На овогодишњим изборима канцеларка Ангела Меркел покушаће да добије и четврти мандат на челу савезне владе, а аналитичати сматрају да ће најзанимљивија бити борба за њене коалиционе партнере.
Утолико пре што се очекује да ће у Бундестаг сигурно ући десничарска, антимигрантска Алтернатива за Немачку (АфД), која сада има подршку око 12 процената бирачког тела и коју предводи Фрауке Петри.
Према последњим испитивањима јавног мњења, Меркел не би требало да има проблема да добије и четврти мандат, јер Хришћанско-демократска унија (ЦДУ) има подршку 36 одсто Немаца, 15 одсто више од Социјалдемократска партије (СПД) коју ће на овогодишњим савезним изборима предводити Мартин Шулц.
Путин и Меркел разговарали телефоном: Постоји само ЈЕДАН НАЧИН да се реши Корејска криза
У трци за места у немачком Бундестагу су и странка Левице коју предводи Зара Вагенкнехт, Савез 90/Зелени – Кетрин Горинг, као и Странка слободних демократа (ФДП) – Христијана Линднера.
Треба напоменути да у трци у оквиру Хришћанско-демократске уније (ЦДУ) као коалициони партнер традиционално учествује сестринска Хришћанско-социјална унија Баварске (ЦСУ), која на савезним изборима увек наступа у оквиру ЦДУ, а на нивоу Баварске засебно као самостална политичка опција.
Једно од најважнијих питања уочи овогодишњих федералних избора у Немачкој, јесте како поједине чланице Европске уније гледају на тај догађај, али не само оне већ и како на изборе гледају Русија, а како САД.
АНГЕЛА МЕРКЕЛ: МОРАЛНИ ЛИДЕР ЗАПАДА!
Највећа борба за превласт у Бундестагу биће свакако између ЦДУ и СПД. Стога се поставља питање коју опцију водеће земље света више преферирају, премда се ставови Немачке по многим питањима међународног карактера не могу аутоматски мењати променом политичке структуре у Бундестагу.
Пођимо тако од оних земаља које у оквиру Европске уније највише сарађују са Немачком – Француске и одлазеће Велике Британије. Кога у овим земљама највише желе да виде на позицији канцелара у Немачкој – Ангелу Меркел или Мартина Шулца? Ко је фаворит Америке, а ко Русије?
Меркелова помешала бабе и жабе: Упоредила уједињење Немачке са уласком Крима у састав Русије
Француска:
Како је једном навела агенција Франс прес, "иза осмеха Емануела Макрона и Ангеле Меркел крије се ново ривалство о вођству у Европи". Многи су тај однос окарактерисали као „дипломатски пуч“, нарочито када је Макрон позвао Трампа да посети Европу и Путина да дође у Париз.
Овим је показао како жели да држи узде Европе у својим рукама и на тај начин их преотме моћној канцеларки. Ипак, Дојче веле, сагледава целу ситуацију из другог угла према којој су харизматични француски председник Емануел Макрон и искусна немачка канцеларка Ангела Меркел сјајан тим који би могао да поведе Европу у нова успешна времена.
У политичком или идеолошком смислу, Макрон би био много ближи Ангелином ривалу социјал-демократи Мартину Шулцу, јер је и сам био социјалиста, а касније је наступио као независни кандидат, док је Меркелина политичка опција више конзервативног карактера. У сваком случају, однос између Немачке и Француске невезано за исход резултата избора у Немачкој, неће бити битно промењен, а да не причамо о неким драстичнијим потресима на ЕУ релацији Берлин-Париз.
Посланици Бундестага посетили немачке трупе у Турској, али се њихова НОВА ОДЛУКА неће свидети НАТО-у
Велика Британија:
Када говоримо о односима на релацији Берлин-Лондон, они су и даље коректни ако узмемо у обзир велики ударац који је Европска унија претрпела након за њу несрећног Брегзита, којим се Британија и дефинитивно одрекла осећаја припадности Европској унији. Свакако, у средишту приче је опет актуелна канцеларка Ангела Меркел која је јавно критиковала Лондон због одлуке о брегзиту и тада поручивши да ће Британија морати да плати цену због своје одлуке.
- У питању су обавезе које је Велика Британија преузела и природно је да то мора остати укњижено. То није трошак разлаза, јер то звучи као новчана казна. Ипак смо још на почетку преговора - нагласила је тада Меркелова.
Трошкови разлаза Лондона и Брисела или колико Британија треба да плати по изласку из блока једно је од најспорнијих питања у разговорима око Брегзита. ЕУ је већ изнела пуну листу тела и фондова за које верује да су покривени финансијским договором. Према појединим претпоставкама, тај износ ће бити до 100 милијарди евра.
Заоштрава се у Немачкој: Шулц напао Меркелову због одговора на избегличку кризу
Једном приликом је немачка канцеларка Ангела Меркел жестоко критиковала САД и Велику Британију у говору на предизборном скупу у Минхену, истакавши да "Европа мора да узме ствар у своје руке" након незадовољавајућих разговора на састанку Г7.
- Сада је постало јасно: Европа више не може да се ослони на своје дугогодишње партнере из Велике Британије и САД. Наша судбина је сада искључиво у нашим рукама - поручила је канцеларка на скупу у Баварској.
Да подсетимо, британска премијерка Тереза Меј је оптужила преосталих 27 држава-чланица Европске уније да се удружују против Британије због „брегзита“, након што је немачка канцеларка Ангела Меркел поручила да Уједињено Краљевство не би требало да има илузије око процеса изласка из тог блока.
АНКЕТЕ ПОКАЗАЛЕ: Меркел оставила бољи утисак од Шулца у ТВ дуелу
- Можемо сада да видимо колико ће тешки ови преговори бити с времена на време. Наши противници већ покушавају да поремете преговоре, у исто време када се 27 европских земаља удружује против нас - рекла је Мејова у Лидсу, на северу Енглеске.
С друге стране, Мартин Шулц је опомињао да Европској унији прети распад. Проблеми су незапосленост, економија, избегличка криза, тероризам и небрига неких чланица за Унију, па је ситуација драматична, упозорио је тада Мартин Шулц, док је још увек био председник Европског парламента.
Велика Британија, један од чланова групе Г7, друга најјача европска економија и нуклеарна сила, излази из ЕУ, а неке земље Уније припремају "нелибералну" контрареволуцију – рекао је Шулц.
Меркел тражи прекид преговора: Турска не би требало да постане чланица ЕУ
САД:
Лидер немачке Социјалдемократске партије и главни противник на предстојећим изборима Мартин Шулц најавио је уклањање америчког нуклеарног оружја из Немачке ако постане канцелар. Шулц има радикално другачији став по питању нуклеарног оружја од своје главне противнице, канцеларке Ангеле Меркел.
Током митинга који је одржао у граду Триру, Шулц је најавио да ће се одупрети захтевима председника Америке Доналда Трампа за повећање новчаних улагања у НАТО.
Новац који је Меркелова предвидела за војну потрошњу, Шулц би искористио на другачији начин. Он је истакао да је централно питање ових избора шта ће Немачка урадити са својим новцем. Ни у вези с питањем одбране двоје кандидата немају сличне ставове, чак напротив, то је постала тема око које се највише разилазе у мишљењима.
Амерички председник Доналд Трамп одговорио је немачкој канцеларки Ангели Меркел, након њене изјаве да Немачка и ЕУ треба да воде самосталнију политику.
ЗАВРШНА ФАЗА изборне кампање у Немачкој: Данас ТВ дуел Меркел-Шулц (ФОТО)
- Имамо огроман трговински дефицит с Немачком, плус они плаћају много мање него што би требало за НАТО и војску. Веома лоше за САД. Ово ће се променити - навео је Трамп на Твитеру.
Председник немачке Социјалдемократске партије (СПД) Мартин Шулц, оценио је да је амерички председник Доналд Трамп неодговоран када је реч о решавању спора са Северном Корејом.
Меркелова је недавно рекла да не постоји војно решење као одговор на проблем Северне Кореје и додала да је ескалација запаљиве реторике "погрешан одговор".
Ово је НЕОСТВАРЕНА ЖЕЉА Ангеле Меркел, ево о чему је реч!
Шулц, који иначе сматра да има значајне шансе да победи на предстојећим изборима у Немачкој, каже да став канцеларке према актуелном спору између САД-а и Северне Кореје није проблематичан и додаје да би Немачка према том питању требало да буде уједињена у ставу.
Дакле, из горе приказаног се може закључити да Мартин Шулц има много жустрији став према актуелном председнику САД Доналду Трампу и веома критичан став по питању америчког нуклеарног оружја у Немачкој и по питању односа САД и Северне Кореје, а Трампа сматра неодговорним лидером.
На Трампа, и Меркелова и Шулц генерално гледају као на популисту који воли да се шепури пред камерама, који својом гестикулацијом изненађује из часа у час, тако да нису претерано одушевљени њиме, док је Трамп свој неџентлменски став према Меркеловој потврдио одбијајући да се рукује са њом.
Европске силе се сложиле: Затражене јасније мере против илеганих миграција из Африке
Русија:
Бивши немачки канцелар Герхард Шредер је недавно изјавио да након парламентарних избора Немачка може да промени однос према Русији и да заузме реалнији став.
- Русија је најважнији сусед Европске уније и члан Савета безбедности Уједињених нација. Таква се земља не сме изоловати - рекао је Шредер у интервјуу за лист "Цицеро".
Бивши немачки канцелар позвао је том приликом да санкције Русији буду постепено укинуте и нагласио је да су обе земље заинтересоване за економску сарадњу. Према његовим речима, Немачкој су потребни руско тржиште и ресурси, а Русија има потребу за искуствима немачке економије.
Бори се за четврти мандат: Ево шта је Меркелова поручила бирачима
Председник Русије Владимир Путин је изјавио да се Русија не меша у унутар-политичке процесе других држава, али сматра да се увек неко покушава умешати у унутрашње послове Русије. Што се тиче утицаја на америчке изборе, он сматра да су то "ничим не потврђене гласине које се користе у унутарполитичкој борби".
Канцеларка Немачке Ангела Меркел је током разговора са Путином изјавила да је Русија конструктивни партнер. Меркелова је додала да се нада да ће санкције Русији бити укинуте, али само при реализацији Минског споразума и смиривању ситуације у Украјини и Донбасу.
Ко је Путинов фаворит тренутно, тешко је знати, с обзиром да је досадашња сарадња на релацији Путин-Меркелова, била пуна изненађења и неочекиваних гестова, попут како је немачка јавност окарактерисала инцидента са псом током састанка Путина и Меркелове, до нормалне комуникације на маргинама састанака на којим су учествовали.
Ипак, санкције ЕУ према Русији, додатно су пореметиле обећавајуће боље односе двеју земаља који су уздрмани због ситуације у Украјини. Мартин Шулц с друге стране има критичке ставове према Трампу и америчком утицају по многим питањима, па би његова победа можда дала наду у евентуално отопљавање односа на релацији Берлин- Москва, али је Ангела Меркел према анкетама и даље фаворит на овим изборима.