МИСТЕРИЈА НЕСТАНКА ПОЗНАТИХ КИНЕЗА: Једноставно су испарили из јавног живота, али су сада разрешили зашто
Поред Џека Ма-а, на листи се налазе још неке познате личности из Кине
Недавно су медији извештавали о нестанку оснивача Алибабе и милијардера, пословног тајкуна Џека Ма-а. Ма се искључио са радара откако је на самиту у октобру 2020. изнео изјаве против кинеских регулатора због њихових напора у гушењу иновација.
ЗЕМЉОТРЕС ПРОУЗРОКОВАО ВАНРЕДНО СТАЊЕ: Цео Сибир се тресао, али епицентар је био на другом месту (ВИДЕО)
ИВАНКА ТРАМП ОКРЕЋЕ ЛЕЂА ОЦУ? Спремна је на потез који ће највише заболети одлазећег америчког председника
ИТАЛИЈАНКА ИЗВЕЛА ПОЛИТИЧКО САМОУБИСТВО: Запевала на радију нешто што никако није смела (ВИДЕО)
Ма је кренуо у тираду против тренутног кинеског банкарског система, финансијске регулаторне структуре земље у којој владају комунисти и како је то било неприкладно за његовог fintech гиганта, Ант групу. Маове критичке примедбе за комунистички режим, који не захтева ништа друго до потпуну и потпуну послушност, прекинуле су планирани ИПО његовог fintech гиганта, Ант Груп, 3. новембра, само два дана пре него што је заказано да започне трговање.
Неколико дана након његовог незадовољног мишљења о кинеским властима, Ма је позван на састанак са званичницима Комунистичке партије. Његов други подухват, Алибаба је такође под истрагом због монополистичког понашања, према изјави коју је објавила служба за надзор тржишта Кинеске комунистичке партије.
А Ма није примећен од октобра. Ма је био упадљив у његовом одсуству када је милијардер замењен за судију у финалу његове сопствене емисије - Африкас Бизнис Хирос, телевизијског такмичења за предузетнике - и његова фотографија је уклоњена са веб странице. Очигледно је и он видно изостављен из промотивног видеа.
Велико финале емисије "Афрички пословни хероји" одиграло се у новембру, недуго након што је кинески технолошки милијардер критиковао кинеске регулаторе и њене државне банке. Нестанак Ма-а подвлачи затегнути однос између милијардера-пословног тајкуна и кинеског ауторитарног лидера Си Ђинпинга.
Ђинпинг је несметано управљао моћи против оних за које сматра да оспоравају доминацију и ауторитет Кинеске комунистичке партије. Кинески председник је показао малу толеранцију према различитим ставовима и жестоко се обрушио на оне који су одбили да се приклоне његовом погледу на свет.
Маов нестанак из јавне сфере део је већег дизајна КПК да прецизно поштује и лојалност појединаца који имају велики утицај на обликовање јавног мњења. Прилично је напоменути да Ма није први човек високог профила који је нестао.
Наводно је Кина легализовала тајна лишења слободе још 2013. године. Као таква, неколико познатих људи из различитих сфера живота, укључујући глумицу Фан Бингбинг, бившу шефицу Интерпола Менг Хонгвеј, бизнисмен и инвеститор Гуо Гуангчанг и бивши тајкун Рен Жикианг су нестале. Сви они, међутим, мистериозно су се поново појавили након неког времена.
У децембру 2015. године појавили су се извештаји да је кинески бизнисмен и инвеститор Гуо Гуангчанг нестао. Неколико налога на друштвеним мрежама известило је да је полиција на шангајском аеродрому отерала оснивача и председника инвестиционог конгломерата Фосун Интернатионал. Његов нестанак понукао је компаније које је надзирао да затраже обуставу трговине својим хонгконшким и шангајским акцијама.
Гуо се касније појавио касније и тврдио да је помагао властима у неименованој истрази. Даље објашњење није понуђено, иако се његов нестанак догодио усред борбе против корупције коју је започео Си Ђинпинг након што се 2012. године попео на власт.
Међународно призната кинеска глумица Фан Бингбинг била је још једна позната личност која је мистериозно нестала из очију јавности на четири месеца 2018. Глумица, која се појавила у преко десетак кинеских филмова, као и у франшизи "Икс-Мен" је нестала од јула 2018. до октобра 2018. Наводи се да су је покрајинске власти притвориле у вези са случајем утаје пореза.
Кинеске власти су сазнале да су она и њена компанија утајиле порез од 248 милиона јуана. Након што се Фан поново појавила након четворомесечног нестанка, била је послушна кинеској влади и чак им се захвалила што је "нестала".
- Можда је то кроз које сам се сусрела у свом животу или у свом послу, али ово корито је заправо добра ствар - рекла је у интервјуу за Њујорк Тајмс.
- То ме је натерало да се смирим и озбиљно размислим шта желим да радим у свом будућем животу - додала је.
Менг Хонгвеј, који је био први кинески шеф Интерпола, нестао је на повратку у земљу из Француске у септембру 2018. Требало је да буде на челу Интерпола до 2020. године, али организација је саопштила да је поднео оставку неколико дана након што је поднео оставку је нестао из Кине.
КПК је касније потврдила да је Хонгвеј приведен као део борбе Си Ђинпинга против корупције и да је осумњичен за примање мита. Партија је рекла да је Менг злоупотребио положај ради личне користи, злоупотребио државна средства како би својој породици пружио "екстравагантан начин живота" и занемарио принципе Комунистичке партије. Избачен је из странке и лишен свих државних функција.
Према кинеским извештајима, Менг јр наводно признао да је узео више од 2 милиона долара мита. Средњи народни суд у Тиањину бр. 1 наложио му је да плати казну од два милиона јуана. Изјава суда такође је наложила да се неће жалити на пресуду. У јануару 2020. године Менг је осуђен на 13 и по година затвора због примања мита.
У новије време, Рен Жикианг, бивши тајкун некретнина и оштри критичар кинеског председника Си Ђинпинга, нестао је у марту 2019. године убрзо након што је написао есеј критичан према кинеском премијеру.
Иако у свом чланку није именовао Си Ђинпинга, било је широко уверење да је "кловн" на којег се позивао у свом критизирању Кинеске комунистичке партије због појачавања одговора на избијање коронавируса био намењен Ђинпингу.
Есеј је објављен недуго након телевизијског говора Си Ђинпинга. Рен је наводно написао, "И ја радознало и савесно проучавам (говор) ... оно што сам видео ... (није) био цар који је тамо стајао излажући своју нову одећу, већ кловн који се свукао до гола и инсистирао да и даље буде цар".
Таква критичка гледишта изазвала су гнев Кинеске комунистичке партије која је изнова показивала своју спремност да сузбије неслагање, чак и међу елитама земље. Рен је нестао неколико дана након што је написао оштар чланак. Месецима касније, суд у Пекингу осудио је у уторак г. Рена на 18 година затвора. Суд је Рена прогласио кривим за корупцију, примање мита, злоупотребу јавних средстава и злоупотребу моћи током и након времена док је био извршни директор компаније за развој имовине.