ПАЛА ОДЛУКА СИ ЂИНПИНГА Кинеска војска добила највећи могући задатак
Кинески лидер Си Ђинпинг наредио је највећу реорганизацију националне војске од 2015. године, укључујући велику ревизију одељења за сајбер ратовање.
Кина ће тако угасити Стратешке снаге за подршку, огранак који је створен пре скоро девет година да би се ујединили војни напори у свемиру, сајбер простору и политичком и електронском рату, објавила је државна новинска агенција Синхуа.
Уместо тога, Си је позвао на стварање потпуно новог огранка војске под називом Снаге за информативну подршку. Сва војна одељења која су била одговорна за свемирско и сајбер ратовање, а која су раније била под командом Снага за стратешку подршку, биће ојачана и интегрисана.
Свемирске снаге су и даље у релативно апстрактној позицији, баш као и њихови потенцијални ривали у америчкој војсци, али се почетне позиције очигледно већ заузимају.
Ово реструктурирање је део текуће борбе за примат и глобални утицај између друге највеће економије на свету и Сједињених Америчких Држава. И док је свемир и даље прилично апстрактно поље за борбу, сајбер рат се појављује као кључно бојно поље данас и у блиској будућности.
САД, Велика Британија и Нови Зеланд су недавно више пута оптуживали Кину да спонзорише злонамерне активности хакера који циљају демократске институције и процесе. Си је нагласио да ће нова грана војске "пружати кључну подршку у координацији стварања и коришћења сајбер простора и информационих система".
Ли Веј, политички комесар који је био задужен за сада угашене Стратешке снаге за подршку, преузеће идентичну улогу у новоствореном војном сектору. Ли је, наравно, кротко обећао да ће "одлучно поштовати" упутства Си Ђинпинга. Нови војни командант Снага за информативну подршку је Би Ји, објавила је државна телевизија CCTV. У практичном смислу, промене имају за циљ боље прилагођавање кинеске војске "информатизацији" савременог ратишта, објаснио је за Јапан Тајмс Цао Веидонг, пензионисани истраживач са Морнаричке академије кинеске војске. Реструктурирање ових војних грана требало би да доведе до бољег распоређивања и циљања сателитских система, сајбер способности и алата за електронско ратовање, каже Цао.
Бивши командант Стратешких снага за подршку Ју Кианшенг је, иначе, нестао из видокруга јавности и нико није имао појма где се налази. Његов нестанак, како се спекулише, део је великих преокрета који се дешавају у кинеском војном врху последњих годину дана. И иако се Ју појавио недавно, није познато да ли ће поново имати истакнуту улогу у војсци и шта би то могло бити.
Његов и слични нестанци истакнутих војних личности, као и ова најновија реорганизација, само су наставак Сијеве свеобухватне чистке војног естаблишмента. Амерички обавештајни званичници верују да су ови потези углавном направљени као одговор на откривање ендемске корупције у војсци. Ово укључује ракетне снаге, грану која управља растућим нуклеарним арсеналом Кине.
Министар одбране Ли Шангфу је такође смењен током чистке, без објашњења, у октобру прошле године, а ту функцију је у децембру преузео морнарички ветеран Донг Јун.