Кинези строго спороводе стратегију НУЛТОГ КОВИДА: Кажњава се свако ко мисли другачије
Мушкарац који се жалио на бол у грудима и умирао од срчаног удара чекао је шест сати пре него што га је болница коначно примила
Кинеска политика нултог ковида има верне следбенике, милионе људи који марљиво раде на том циљу без обзира на људске жртве.
АНТИВАКСЕРИ У БЕЋУ МАРШИРАЛИ УЗ СЛИКУ АДОЛФА ХИТЛЕРА! Одевени у полицијске униформе носили заставу Трећег рајха!
МУХАМЕД СИДИКИ ДРЖИ РАБИНА И ЈОШ ТРОЈИЦУ ЈЕВРЕЈА! Талачка криза у синагоги још увек траје, а ово су његови захтеви
ТЕРОРИСТЕ У КАЗАХСТАНУ ЧЕКАЛО УНАПРЕД ПРИПРЕМЉЕНО ОРУЖЈЕ: Генерални секретар ОДКБ открио застрашујуће детаље
У северозападном граду Кси Ану запослени у болници одбили су да приме мушкарца који је патио од болова у грудима јер је живео у четврти средњег ризика. Преминуо је од срчаног удара. Обавестили су жену која је била у осмом месецу трудноће и крварила да њен ковид-тест није исправан, због тога је како пишу медији изгубила дете.
Два полицајца рекла су младићу да их није брига што није имао шта да једе након што су га ухватили ван куће током изолације, а уз то је добио и батине, пише The New York Тимес.
Власт Кси’ана била је брза и одлучна у наметању строгих мера изолације крајем децембра када је број заражених био у порасту. Али није била спремна да осигура храну, медицинску негу и друге потрепштине за 13 милиона становника тог града, стварајући хаос и кризу већу од оне у Вухану.
Почетни успех Кине у обуздавању пандемије методом гвоздене шаке, ауторитарне политике охрабриле су њене грађане, наизглед им дајући дозволу да делују с уверењем и праведношћу. Многи сада верују да морају да учине све што је у њиховој моћи како би осигурали нулту инфекцију ковидом јер је то воља њиховог врховног челника Си Ђинпинга. За њих је контрола вируса на првом месту, док животи, добробит и достојанство људи долазе након тога.
Влади помаже група службеника радника која спремно спроводи ту политику и хорде онлајн националиста који нападају свакога ко изнесе притужбе или забринутост. Трагедије у Кси’ану подстакле су неке Кинезе да се запитају како они који спроводе карантинска правила могу овако да се понашају и да се запитају ко сноси коначну одговорност.
Цивили спремни да спроводе ауторитарну политику
“Баналност зла” концепт је на који се кинески интелектуалци често позивају у случајевима као што су ови у Кси’ану. Осмислила га је филозофкиња Хана Арент, која је написала да је један од главних твораца холокауста, био обичан човек ког је мотивисала марљивост у бризи за свој јични напредак.
Кинески интелектуалци су изненађени колико су службеници и цивили, често вођени професионалном амбицијом или послушношћу, спремни да буду покретачи ауторитарне политике. Када се пре две године појавио корона вирус у Вухану, разоткрио је слабости кинеског ауторитарног система.
Сада када пацијенти умиру од болести које нису ковид-19, становници гладују и службеници упиру прстом, локдаун у Кси’ану показао је како је политички апарат земље окоштао, уносећи немилосрдност у једноумље спровођења политике нултог ковида.
Кси’ан, главни град провинције Шанкси, је тренутно у много бољој позицији од Вухана почетком 2020. године, када је неколико хиљада људи умрло од коронавируса који је срушио градски здравствени систем.
Кси’ан је пријавио само три смртна случаја од ковида, последњи у марту 2020. године. Град је објавио како је до јула вакцинисано 95 одсто одраслих становника. У последњем таласу до понедељка је потврђено 2017 случајева, али преминулих пацијената нема.
На снази је оштар локдаун
Ипак, наметнут је врло строг локдаун. Становницима није било допуштено да напуштају своје домове. Неке зграде су биле у изолацији. Више од 45.000 људи премештено је у карантинске објекте. Систем градског здравственог кода, који се користи за праћење људи и проверавање придржавања изолацији, урушио се под оптерећењем. Испоруке хране су већином пропале. Неки становници су се пожалили на интернету да немају довољно хране. Али правила локдауна су се строго спроводила.
Неколико волонтера из заједнице натерало је младића који се усудио да купи храну да прочита самокритично писмо пред видео камером.
– Било ми је стало само до тога да ли имам довољно хране. Нисам узео у обзир озбиљне последице које би моје понашање могло да донесе заједници – прочитао је младић пред камерама.
Тројица мушкараца ухваћена су док су бежала из Кси’ана на село, веројатно како би избјегли високе трошкове карантина. Пешачили су, возили бицикле и пливали по тешким временским условима. Двојицу од њих полиција је привела, јављају локални полицајци и медији. На кинеском интернету назвали су их “Кси’ан Ајронмени”. Затим су ту биле болнице које су пацијентима ускратиле приступ медицинској нези и ускратиле њиховим ближњима прилику да се опросте од њих.
Мушкарац који се жалио на бол у грудима и умирао од срчаног удара чекао је шест сати пре него што га је болница коначно примила. Након што му се стање погоршало, ћерка је молила раднике у болници да је пусте унутра како би га последњи пут видела.
– Не покушавајте ме морално уцените, само извршавам своју дужност – рекао јој је тада болничар.
Постоје разлози зашто су људи показали мало саосећања за друге, а неки од њих су своје искуство написали на интернету. Лекар хитне помоћи у источној провинцији Анхуију осуђен је на 15 месеци затвора јер није поштовао пандемијске протоколе лечећи пацијента с температуром прошле године, пише CCTV-u.
Заменик директора у једној владиној агенцији у Пекингу изгубио је посао прошле недеље након што су неки корисници друштвених мрежа написали да је његов чланак који је објавио о ситуацији у Кси’ану садржи неистините информације. У чланку је мере изолације назвао “нехуманим” и “окрутним”. Наслов је гласио: “Туга становника Кси’ана: Зашто су побегли из Кси’ана под ризиком да крше закон и смрти”.
Интернет као легло националиста
Од ситуације у Вухану кинески интернет се претворио у платформу на којој националисти хвале Кину, владу и Комунистичку партију. Не толеришу се никаква неслагања или критике, а они који мисле другачије оптужују се да раде са страним медијима. Ред, платформа друштвених медија, цензурисала је објаву ћерке човека који је умро од срчаног удара јер је “садржала негативне информације о ситуацији у друштву”.
Једини опширнији чланак о затварању у Кси’ану написала је бивша новинарка Жанг Венмин, становница Кси’ана.
Неки корисници друштвених мрежа назвали су је смећем које треба изнети и бацити. Неколико кинеских медија које су објавиле изврсне истраживачке чланке о Вухану нису послале новинаре у Кси’ан јер нису могли да добију пропуснице за слободно кретање под локдауном.
Чини се да дебакл затварања у Кси’ану многе људе у Кини није уверио да треба да напусте приступ неограничене контроле пандемије.
Упркос томе што су прошле недеље објавили како је овај град победио у борби с корона вирусом, влада не попушта рестрикције и поставља врло високу границу за укидање локдауна. Партијски званичник рекао је својим службеницима у понедељак да би њихови будући напори за контролу пандемије требали да остану строги.
– Рупа величине игле може довести до великих проблема – рекао је партијски челник.