КЛИМАТСКЕ ПРОМЕНЕ СВЕ ВИДЉИВИЈЕ: Први пут у историји на врху Гренланда уместо снега падала киша
Први пут у историји мерења на врху Гренланда падала је киша, а не снег.
Температуре на врху Гренланда (3200 метара надморске висине) су током викенда порасле изнад нуле, а топли ваздух подстакнуо је падање екстремне кише, која је избацила 7 милијарди тона воде на ледену плочу.
НИКО НЕ СМЕ ДА НАПУСТИ ДОМ! Талибани увели полицијски час у Кабулу
УКРАЈИНЦИ БЕСНИ НА АМЕРИКУ: Одвели су и своје псе, а оставили наше војнике
ПОГЛЕДАЈТЕ ЧЕГА СЕ НАЈВИШЕ ПЛАШИ ПРОСЕЧНИ АВГАНИСТАНАЦ: Талибани ће морати да се мењају уколико желе да остану на власти
Радило се о највећој количини падавина на леденој плочи од почетка мерења, 1950. године, а у недељу је количина изгубљене ледене масе била седам пута већа од нормалне за ово доба године.
Изгубили смо око 28 милијарде тона леда од средине 1990-их
Како климатске промене, узроковане људским активностима, загревају планету, долази до све већег губитка ледене површине. Према извештају УН-а о клими објављеном овог месеца, сагоревање фосилних горива довело је у последње две деценије до топљења Гренланда.
Недавно истраживање објављено у часопису "Cryosphere" показало је да је од средине 1990-их наша планета изгубила невероватних 28 милијарди тона леда, од чега велики део с Арктика, укључујући притом и ледену плочу Гренланда.
Џенифер Мерцер, водитељ програма Канцеларије за поларне програме при Националној фондацији за науку, сматра да ће киша трајно утицати на својства снега, стварајући кору која ће апсорбирати више енергије од Сунца, све док не буде затрпана снегом.