КЉУЧ НОВЕ ВЛАДЕ ЈЕ У КАТАЛОНИЈИ?! Педро Санчез жели ЛЕВИЧАРСКУ владу АЛИ не жури са коалиционим преговорима!
Санчезу ће бити неопходна подршка - или бар одсуство противљења - сепаратистичких партија из Каталоније
Шпански премијер Педро Санчез најавио је да неће журити са међупартијским преговорима о формирању нове левичарске владе, али иза кулиса он наводно размишља да прихвати захтеве каталонских сепаратистичких партија како би остао на власти, преноси "Еурактив".
УХАПШЕН КАРЛЕС ПУЂДЕМОН! Каталонија спремна да експлодира, Шпанији прети нови грађански рат?
ШПАНИЈА СЕ БОРИ СА ПРОТЕСТИМА: Каталонија жели свој језик и забрану шпанског - ЕУ ћути док други траже самосталност
ШПАНИЈА ДОБИЛА ПРВУ КОАЛИЦИОНУ ВЛАДУ ОД УВОЂЕЊА ДЕМОКРАТИЈЕ: Педро Санчез положио заклетву (ФОТО/ВИДЕО)
Санчез, чија је Социјалистичка партија (ПСОЕ) остварила неочекивано добар резултат на парламентарним изборима одржаним у недељу и повећала број посланика и поред тога што је завршила на другом месту, рекао је да неће преговарати под притиском и да ће сачекати конституисање скупштине средином августа.
Иако лидер првопласиране Народне партије (PP) Алберто Нуњез Феихо највероватније неће имати довољно подршке да формира нову владу, пред Сачнезом се налази дуг и тежак пут до новом премијерског мандата - који ће га водити преко Каталоније.
Феихо има много наде, али мало могућности
Од 176 посланичких места колико је потребно за апсолутну већину, PP има само 136, плус 33 десничарског Вокса и једног представника регионалне партије Народна унија Наваре (УПН) - што је укупно 170 посланика.
Баскијска националистичка партија (ПНВ) и регионална група Коалиција за Канарска острва одбили су у понедељак да подрже Народу партију због сарадње са Воксом.
Феихо, ипак, одбија да се преда и жели да настави преговоре са другим политичким снагама, укључујући и Санчезов ПСОЕ, иако је свестан да су му, аритметички гледано, шансе да дође до неопходне већине близу нуле.
Пошто Шпанија, за разлику од земаља попут Немачке, нема традицију формирања тзв. великих коалиција између партија левог и десног центра, на шта су поједини политичари позивали, тај сценарио делује мало вероватно.
Санчез рачуна на сарадњу са левичарском коалицијом Сумар, која је завршила на четвртом месту. Реч је о групи која је изникла из некада популарног Подемоса, са којим је Санчез у прошлости већ сарађивао и који су ушли у његову владу након избора 2019. године. Сумар предводи Сачезова министарка за рад и потпредседница владе Јоланда Дијаз.
Ипак, Санчезу ће бити неопходна подршка - или бар одсуство противљења - сепаратистичких партија из Каталоније, које су и поред релативно слабих изборних резултата остале тас на ваги. Уколико лидер Социјалиста не буде успео да добије њихову подршку, нови избори постаће неминовност.
Кључ за формирање нове владе налази се у рукама партије Заједно за Каталонију (Хунтс Кат) и њеног лидера, некадашњег председника регионалне владе Карлеса Пуђдемона, који се налази у егзилу у Белгији и против кога се у Шпанији води процес због учешћа у проглашењу независности те области у октобру 2017. године.
Иако та партија има само седам посланика у шпанском Парламенту, њихова апстиненција током гласања о избору нове владе могла би да буде кључна, пише "Еурактив".
Портпаролка каталонске владе Патрисија Плаја упозорила је да "без поштовања Каталоније неће бити владе", док је Санчеза позвала да "буде храбар и направи први корак" у преговорима са партијама које се залажу за независност тог региона, које је позвала на "јединство" како би имали "више преговарачке моћи".
Представници Сумара су објавили да ће преговоре о подршци са каталонским партијама име водити некадашњи каталонски посланик Хауме Асенс, додуше у не као представник Педра Санчеза.
Представници Народне партије су признали да ће им бити тешко да дођу до потребне већине, али да морају да настављају да покушавају зато што би алтернатива - савез Санчеза и сепаратистичких партија из Каталоније и Баскије - била "застрашујућа" и "недолична", пише "Еурактив".
Социјалисти тврде да током преговора са Каталонцима неће бити речи о потенцијалном кршењу Устава, и да су захтеви попут амнестије за сепаратистичке вође и референдума о самоопредељењу неприхватљиве црвене линије.